Newsy

Nastolatka człowiekiem roku tygodnika "Time"

Zobacz film: "Byłam bardzo zaskoczona". Greta Thunberg człowiekiem roku tygodnika "Time". Źródło: X-news.

Newsy

Nastolatka człowiekiem roku tygodnika "Time"

Zobacz film: "Byłam bardzo zaskoczona". Greta Thunberg człowiekiem roku tygodnika "Time". Źródło: X-news.

Amerykański tygodnik "Time" uznał młodą szwedzką aktywistkę walczącą ze zmianami klimatu Gretę Thunberg za człowieka roku 2019 - poinformowała w środę stacja telewizyjna NBC. Aktywistka jest najmłodszą osobą w historii, która została uhonorowana przez tygodnik "Time". 

Amerykański tygodnik "Time" uznał młodą szwedzką aktywistkę walczącą ze zmianami klimatu Gretę Thunberg za człowieka roku 2019 - poinformowała w środę stacja telewizyjna NBC.

Thunberg, która w styczniu skończy 17 lat i jest znana z ostrych, bezpośrednich wypowiedzi, nawołuje do natychmiastowego podjęcia działań w związku ze zmianami klimatu - pisze Reuters.

W sierpniu 2018 roku Thunberg postanowiła co piątek protestować przed szwedzkim parlamentem, dopóki władze nie podejmą poważnych działań w walce ze zmianami klimatu. "Time" pochwalił ją za rozpoczęcie wówczas akcji, która przerodziła się w światowy ruch.

Greta Thunberg przemawiała do najważniejszych osobistości 

W ciągu 16 kolejnych miesięcy przemawiała do głów państw w ONZ, spotkała się z papieżem, starła się z prezydentem USA i zainspirowała 4 mln ludzi do włączenia się w światowy strajk klimatyczny 20 września 2019 roku. Była to największa demonstracja w sprawie klimatu w historii ludzkości

- pisze "Time".

Szwedka zapoczątkowała inicjatywę szkolnych strajków nazywanych Piątkami dla Przyszłości (Fridays for Future), jest też inicjatorką globalnego ruchu „Młodzież dla klimatu”. Przemawiała także podczas szczytów klimatycznych ONZ COP24 w Katowicach i COP25 w Madrycie.

Greta została laureatka alternatywnego Nobla 

We wrześniu została jedną z laureatek alternatywnego Nobla za to, że "dała głos pokoleniu, które będzie musiało ponieść konsekwencje naszej politycznej niezdolności do powstrzymania zmian klimatu".

Nastolatka przerwała naukę, aby walczyć w sprawie klimatu

Thunberg zrobiła sobie roczną przerwę w szkole, by prowadzić akcje na rzecz klimatu.

Tygodnik "Time" każdego roku przyznaje tytuł człowieka roku postaciom, grupom czy ideom, które zdaniem czasopisma wywarły największy wpływ na aktualne wydarzenia. W ubiegłym roku główną nagrodę "człowieka" roku otrzymali zamordowani, więzieni i szykanowani dziennikarze. W ostatnich latach główne nagrody otrzymywali m.in. były prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, papież Franciszek oraz obecny amerykański prezydent Donald Trump.

Greta Thunberg zareagowała na wyróżnienie

Jestem bardzo wdzięczna za takie wyróżnienie. Ale to nie ja powinnam zostać "osobą roku", lecz wszyscy uczestnicy Piątków dla Przyszłości, bo dokonaliśmy tego razem 

– powiedziała w Madrycie Greta.

Szwedzka aktywistka klimatyczna zareagowała w ten sposób na wyróżnienie tygodnika "Time", który przyznał jej tytuł człowieka roku 2019.

Thunberg dowiedziała się o wyróżnieniu w czasie drogi powrotnej z konferencji klimatycznej ONZ w Madrycie.

>>> Zobacz też:

Ksiądz Tymoteusz Szydło chce odejść ze stanu duchownego

Szymon Hołownia kandydatem w wyborach prezydenckich 2020

Grand Press 2019. Tomasz Sekielski Dziennikarzem Roku

Zobacz film: Greta Thunberg przemawiała na młodzieżowym strajku klimatycznym w Los Angeles

Zobacz film: „Starsze pokolenia nas zawiodły.” Greta Thunberg na młodzieżowym strajku klimatycznym w Los Angeles. Źródło: X-news

„Starsze pokolenia nas zawiodły.” Greta Thunberg na młodzieżowym strajku klimatycznym w Los Angeles

Los Angeles, Kalifornia, USA. Greta Thunberg przemawiała na młodzieżowym strajku klimatycznym w Los Angeles. 16-letnia aktywistka ze Szwecji podróżuje po Stanach Zjednoczonych, aby przekonywać ludzi, że zmiany klimatyczne są ogromnym zagrożeniem dla ludzkości.

Ludzie już cierpią i umierają z powodu zagrożenia klimatycznego i ekologicznego. I będzie coraz gorzej. Czy to nic nie znaczy dla decydentów? Starsze pokolenia zawiodły nas. Zawiodły przyszłe pokolenia. Przyszłe pokolenia nie mają głosu. Biosfera nie ma głosu. Więc będziemy głosem w ich imieniu 

– mówiła przemówieniu.

Greta Thunberg zyskała popularność w 2018 r., gdy rozpoczęła jednoosobowy strajk klimatyczny. W każdy piątek nastolatka opuszczała zajęcia szkolne i pikietowała pod szwedzkim parlamentem. Dziewczyna apeluje do rządów o walkę ze zmianami klimatycznymi. Działaniami Grety inspirowały się setki tysięcy młodych ludzi, którzy organizowali podobne akcje na całym świecie.

>>> Więcej wiadomości na tvn24.

Źródło: PAP| X-news |
Co sądzisz o tym artykule?
1
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0