Świat

Andrzej Rozbicki - polski dyrygent w Kanadzie. Maestro oprowadził nas po Toronto

Świat

Andrzej Rozbicki to znany i ceniony w Kanadzie dyrygent i pedagog. To także założyciel Celebrity Symphony Orchestra, która istnieje już od ponad 25 lat. Nasza reporterka, Irmina Somers spotkała się z maestro, by wspólnie zwiedzić Toronto, w którym artysta mieszka od 1986 roku.

Muzyczna podróż po Toronto

Dla Andrzeja Rozbickiego muzyka nie jest jedynie pracą, ale także największą życiową pasją.

Ta cała pasja to jest moje hobby, czyli ja praktycznie do pracy nie chodzę od tylu lat

- powiedział w naszym materiale i powrócił wspomnieniami do swoich początków na emigracji.

Dowiedziałem się, że dla muzyka jedyną szansą właściwie, by sobie tutaj dobrze prosperować, jest dostanie się do systemu edukacyjnego, czyli do szkoły

- dodał artysta.

Rozbicki został przyjęty do kanadyjskiego zespołu. Okazało się, że rekrutujący go muzyk dzięki jednemu ze zdjęć, które maestro przyniósł ze sobą, przypomniał sobie Pana Andrzeja z konkursu w Holandii sprzed lat.

Od tamtej pory Rozbicki krzewi polską muzykę wśród Kanadyjczyków. To właśnie dzięki niemu publiczność miała okazję po raz pierwszy usłyszeć utwory Wojciecha Kilara.

Jestem natchniony jego muzyką, ale nie tylko Kilara

- wyznał Pan Andrzej, którego koncerty odbywały się w największym kościele w Toronto, mieszczącym 1800 osób. Zresztą nie tylko tutaj.

Andrzej Rozbicki – nauczyciel

Swoją pasją i wiedzą muzyczną Pan Andrzej dzieli się ze studentami na prestiżowej The Royal Conservatory of Music. Jego uczniowie odnoszą imponujące sukcesy,

Kiedy pojechałam do Polski i poznałam polską kulturę, zrozumiałam, dlaczego Chopin tak komponował swoją muzykę. Dla mnie Pan Rozbicki ma ten sam rodzaj muzycznych emocji, wypływających z głębi serca

- powiedziała w naszym materiale studentka Pana Andrzeja, Cara Liu.

Maestro cieszy się ogromnym poważaniem wśród młodych adeptów muzyki. Wielu z nim pomógł nie tylko w rozwijaniu talentu, ale także okazał wsparcie w zadomowieniu się w Kanadzie.

Tak było z Eduardo Quito, który dziś sam jest nauczycielem muzyki.

Pan Rozbicki uwierzył we mnie, uwierzył, że mam talent i zachęcał, abym kontynuował muzyczną edukacją. Jest dla mnie inspiracją. A moim największym marzeniem jest, by w taki sam sposób inspirować swoich uczniów

- powiedział Eduardo w naszym materiale.

Zobacz cały reportaż o maestro Andrzeju Rozbickim. Muzyk zaprosił nas także do swojego ogrodu, gdzie sadzi pomidory i czosnek. Jaki jest przepis artysty na dorodne warzywa? Pan Rozbicki dla nich... gra!

Zobacz także:

Łódź podwodna, niebo nad Himalajami i willa Versace. 15 lat niesamowitych podróży dziennikarzy Dzień Dobry TVN

Prawo szariatu, czyli zbiór zasad każdego muzułmanina

Martyna Wojciechowska w Meksyku - sprawdziła, jak wygląda życie w domu emerytowanych prostytutek

Autor: Anna Mierzejewska

Reporter: Irmina Somers

Pozostałe wiadomości