Porady

  Porady

  Pani Patrycja ma 25 lat. Trzy lata temu urodziła dziecko. Ojcem dziecka jest Anglik. Związek się rozpadł, a matka z dzieckiem wróciła do Polski. Ojciec nie interesuje się dzieckiem i nie łoży na nie pieniędzy. Pani Patrycja zwróciła się do nas z pytaniem, jak uzyskać alimenty od ojca cudzoziemca? Na to pytanie odpowiada w Dzień Dzień Dobry TVN adwokat Luka Szaranowicz.

  Co czuje dziecko, jak przychodzi na świat? Czy mały człowiek jest świadomy tego, co się dziej podczas porodu? Jest mu zimno? Boi się czy denerwuje? O porodzie oczami dziecka rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z położną Elizą Leoniuk i Magdaleną Targosz, współautorką "Poradnika dla zielonych rodziców".

  Pan Tomasz został zatrzymany przez Policję za nadmierną prędkość. Z pomiaru radarem ręcznym wynikało, że poruszał się z prędkością 101 km/h w terenie zabudowanym. Funkcjonariusze zaproponowali kierowcy ukaranie mandatem karnym w kwocie 500 zł oraz dziesięcioma punktami karnymi. Pan Tomasz mandatu nie przyjął i sprawa znalazła swoje rozwiązanie w sądzie. Po kolejnych apelacjach, podczas których Pan Tomasz udowodnił, że pomiar mógł być przekłamany - wygrał sprawę i został uniewinniony. Czy ta sprawa może być precedensem?

  Producenci środków czyszczących przekonują nas, że potrzebujemy ich coraz więcej. Na rynku pojawiają się drogie nowości, po które chętnie sięgamy. Czy są rzeczywiście skuteczne? Czy są ekologiczne i zdrowe dla nas i naszych dzieci? A może warto sięgnąć po rozwiązani naszych babć, czyli ocet, sodę i kwasek cytrynowy? O ekologicznym i ekonomicznym sprzątaniu mieszkania rozmawialiśmy z Magdą Targosz, współautorką "Poradnika dla zielonych rodziców".

  Mistrzostwa Europy 2012 już za pasem, a o biletach marzy niejeden kibic. W Internecie pojawiły się strony oferujące sprzedaż biletów na mistrzostwa w piłce nożnej. Uważajcie na oszustów - przestrzega adwokat Luka Szaranowicz. Jak nie dać się oszukać i co zrobić, gdy to się już stanie? Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu Dzień Dobry TVN "Luka w prawie"!

  Jaką zabawkę wybrać dla dziecka - to dylemat większości rodziców. Chcemy, by była praktyczna, rozwijała inteligencję naszej pociechy i była niedroga. Niemożliwe? A jednak!

  Do szpitala we Wrześni trafiła młoda kobieta w ciąży. Lekarka stwierdziła ciążę pozamaciczną. Podczas laparoskopii nie potwierdzono diagnozy, a jednak lekarz zdecydował o wyłyżeczkowaniu macicy, czyli usunięciu ciąży. Lekarz podjął decyzję za pacjenta i pozbawiał kobietę szansy na macierzyństwo. Co mogą zrobić osoby, które zostały poszkodowane w wyniku błędu lekarskiego? O tym w Dzień Dobry TVN adwokat Luka Szaranowicz.

  Czy produkty do pielęgnacji dziecka wielokrotnego użytku są nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne? O tym rozmawialiśmy z w cyklu "Eko mama" z Magdaleną Targosz, współautorką książki "Poradnika Zielonych rodziców", która obala mit, że ekologia jest dla ludzi bogatych. Ekologicznie wcale nie znaczy drogo!

  Wybór wózka dziecięcego to straszny dylemat dla rodziców. Taki, którym łatwo się manewruje, a może taki, którego poszycie się zdejmuje i przez to można je wyczyścić? Wózek z kolami terenowymi, mnóstwem schowków, czy może z odwracaną gondolą? Jaki wózek wybrać? Czy drogi znaczy dobry? O pomoc poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN "Panią Gadżet", czyli Annę Nowak-Ibisz.

  Dostałeś wezwanie do spłaty fikcyjnego długu?! Nie brałeś nigdy kredytu, a windykator dobija się do Twoich drzwi? Zobacz, jak radzić sobie z pomyłkami i nieuczciwymi praktykami firm windykacyjnych! Luka Szaranowicz radził, jak uniknąć tego typu problemów i jak odzyskać pieniądze niesłusznie ściągnięte przez windykatorów.

  Jak zabezpieczyć mieszkanie, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy? By nie wypiło detergentu, nie spadło ze schodów, nie otworzyło okna lub nie oparzyło się czymś gorącym. Najbardziej niebezpieczny miejscem w domu jest dom - mówi w Dzień Dobry TVN Zbyszek Urbański.

  Mrozy nie znają litości dla naszej skóry! Krem kosmetyczny, dla siebie i swojego dziecka, możesz z powodzeniem zrobić sama, unikając tych ze sklepu. W studiu Dzień Dobry TVN kremy wszelkiej maści wyprodukowały: współautorka książki „Poradnik dla zielonych rodziców" Magda Targosz oraz Ewa Sroka, która prowadzi warsztaty, na których uczy, jak przygotować w domu naturalne produkty do pielęgnacji ciała.

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska była w samym sercu domu Małgorzaty Rozenek. To tam zobaczyła bogatą kolekcję konfitur i wysłuchała pierwszych rad Perfekcyjnej Pani Domu. Jakie zastosowanie Małgorzata znalazła dla oliwki dla niemowląt?

  26 stycznia Polska podpisała umowę ACTA. Rozgorzały spory wśród zwolenników i przeciwników umowy. Wiele osób uważa, że umowa ingeruje w internetową wolność. Internauci boją się, że będą karani za umieszczanie linków do filmów, muzyki i zdjęć. A jak jest naprawdę? Co nam wolno, a czego nie wolno w sieci? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokata Lukę Szaranowicza.

  Przygotowanie wyprawki to bardzo trudne i żmudne zadanie. Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważny jest materiał, z którego wykonano ubranko, kocyk czy ręcznik. Istnieje jednak ekoalternatywa. W studiu Dzień Dobry TVN o takiej alternatywie opowiedziała ekomama Reni Jusis.

  Zabawa z dziećmi wcale nie musi oznaczać zabawę z drogimi zabawkami. Rodzice mogą z powodzeniem zorganizować wspólny czas z dzieckiem koncentrując się na wymyślaniu ciekawych gier i zabaw. W studiu Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcy Natalia Minge pokazała, jak twórczo spędzać czas ze swoją pociechą.

  Katowicka policjantka wjechała na skrzyżowaniu w samochód, ale jego właściciel nie dostanie odszkodowania, ponieważ sprawa się przedawniła. Jak to możliwe? Czy policjantka uniknie odpowiedzialności za spowodowanie wypadku? Co powinien teraz zrobić poszkodowany?

  Z Ekomamą Reni Jusis i jej gościem, Magdaleną Karpienią - liderką La Leche League, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN tym, jak ważne jest karmienie piersią. Co z kobietami, które nie mogą naturalnie karmić swoich dzieci?

  Film ze ślubu - pamiątka czy kilkugodzinny zapis biesiady przy stole i pląsów na parkiecie? Gabriela Orłowska inaczej podeszła do tematu wideo ze ślubu. Jej filmy trwają najwyżej pół godziny i składają się z krótkich klipów, bo kluczem do sukcesu jest uchwycenie emocji, a nie składu sałatki warzywnej.

  Sonia, Ola i Amelka podjęły się próby przetestowania kauczukowych zabawek. Zobacz, jak skończyły się te testy dla zabawek!

  Pani Marta jest matką dwójki dzieci. Dwa lata temu rozwiodła się. W ciągu ostatnich dwóch lat Pani Marta z dziećmi, ze strachu przed byłym mężem, zmieniała miejsce zamieszkania cztery razy. Koszmar jednak nie kończył się. Mąż nie przestawał jej nękać. W studiu Dzień Dobry TVN Luka Szaranowicz skomentował sytuację, w jakiej znalazła się Pani Marta. Czy jest szansa, że były mąż zostanie ukarany i przestanie znęcać się nad rodziną?

  Zobacz naszych małych testerów! Jakie zabawki pięciolatki wybierają najczęściej? Czy zabawki przeszły test wytrzymałości?

  Rozwijają wyobraźnię, kształcą i bawią. Jakie zabawki są odpowiednie dla kilkulatków: puzzle, klocki czy może książeczki? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Magdę Kordaszewską, założycielkę Zabawkowicz.pl - kreatywnego poradnika dla rodziców.

  Z adwokatem Luką Szaranowiczem rozmawialiśmy o zmianach w prawie, które wejdą w życie w 2012 roku: likwidacji NIP, nowych zasadach wypłacania „becikowego”, podwyżce VAT na ubranka i buty dziecięce oraz o zmianie warunków zatrudnienia.

  Jak ważne są, umieszczane na produktach spożywczych, napisy informujące konsumentów o dacie przydatności produktów do spożycia? Z Katarzyną Bosacką, prowadzącą program "Wiem, co jem" w TVN Style, rozmawialiśmy o produktach, które możesz bezpiecznie zjeść, mimo upływu daty ich ważności.

  Noc Sylwestrowa bez sztucznych ogni?! Niemożliwe! Co zrobić, by ta tradycja była bezpieczna dla nas i dla innych? Kto może kupować, a kto sprzedawać fajerwerki? Jakie atesty powinny mieć sztuczne ognie dopuszczone do sprzedaży w Polsce? Gdzie i jak możesz dochodzić odszkodowania, kiedy ucierpisz na skutek wystrzałów fajerwerków? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokata Lukę Szaranowicza.

  Pan Przemek stara się odzyskać dowód rejestracyjny na zakupiony w 2010 roku motorower. Dokument ten został cofnięty przez Starostwo. Pomimo, że Pan Przemek jest już kolejnym właścicielem w Polsce, to właśnie on ma największe problemy. Jak odzyskać dowód rejestracyjny zapytaliśmy adwokata Lukę Szaranowicza.

  Pan Mariusz został klientem firmy telekomunikacyjnej, chociaż wcale nie zamierzał. Jak to się stało, że choć nie podpisał żadnej umowy, musi teraz wywiązywać się z jej warunków? O komentarz poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN adwokata Lukę Szaranowicza.

  W naszym cyklu „Książki na weekend” Anna Dziewit poleciła książki, które idealnie nadają się na świąteczny prezent. A Wy macie już prezent dla swoich bliskich?

  73-letni Othon Cortes zjadł posiłek na pokładzie samolotu popularnych linii lotniczych. Niestety po jakimś czasie mężczyzna poczuł się źle i pomimo awaryjnego lądowania zmarł. Czy możemy domagać się odszkodowania, jeśli mimo feralnego posiłku jednak udało nam się przeżyć podróż? Porad w studiu Dzień Dobry TVN udzielił adwokat Luka Szaranowicz.