Jakie szczepienia są obowiązkowe i nie można z nich rezygnować, a które można odłożyć? Czy szczepionki są jedyną drogą do wzmocnienia organizmu? O szczepieniu dzieci rozmawiamy z bohaterką cyklu "Eko-mama" Reni Jusis i lekarzem medycyny Beatą Antosik.
"Pedanticus nerwus", "encyklopedicus mondralus", "cluchus lenius" to nie są łacińskie nazwy roślin, ale jedne z najczęściej występujących w przyrodzie modeli płci męskiej. Autorami tej terminologii są dwaj trenerzy rozwoju osobistego: Tomasz Curlej oraz Mirosław Słowikowski, których gościliśmy - razem z pisarką Katarzyną Lengren - w DDTVN.
Według badań opublikowanych przez "Journal of Alternative and Complementary Medicine" - kobiety, które ćwiczyły jogę w ciąży, rzadziej rodziły wcześniaka, a masa urodzeniowa dzieci kobiet ćwiczących jogę była wyższa niż w grupie kontrolnej. U kobiet w ciąży praktykujących jogę rzadziej też występowało nadciśnienie tętnicze.
W kwietniu wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia. Poród będzie mógł odbyć się w warunkach szpitalnych lub pozaszpitalnych. Jeśli kobieta będzie chciała rodzić w domu, to całe świadczenie medyczne, jakim jest poród, obędzie się w domu pacjentki. Gościem DDTVN była: Reni Jusis i położna Katarzyna Grzybowska, założycielka Domu Narodzin.
W kolejnym odcinku cyklu "Mama po raz pierwszy" rozmawiamy w Dzień Dobry TVN o potrzebie ruchu u małego dziecka. Czy małe dziecko może korzystać z rowerka biegowego? Czy taki rowerek jest bezpieczny? W jaki sposób rozwija motorykę małego dziecka? Na wszystkie pytania odpowiedziała: Ofelia Cybula, mama Jeny oraz Bożena Kierył, terapeutka wczesnego rozwoju dziecka.
Paweł Zawitkowski w jednym z odcinków cyklu "Zaklinacz dzieci" pokazał swoją autorską metodę resuscytacji krztuszącego się noworodka. Sposób ten zakwestionowali ratownicy medyczni i lekarze, którzy w licznych listach do redakcji i na forum naszej strony, wytknęli błędy fizjoterapeucie. Dziś do studia DDTVN zaprosiliśmy dr Elżbietę Byrską-Maciejasz, kierownika grupy ds. zabiegów resuscytacyjnych w pediatrii, by pokazała, jak prawidłowo postąpić, gdy dziecko się zakrztusi.
Frytki - wszyscy je lubimy, choć wiemy, że nie są zdrowe. Rynek mrożonych frytek w Polsce wart jest już 400 mln zł rocznie. Z kolei poziom konsumpcji frytek jest u nas dużo niższy niż w krajach zachodnich. Zapewne dlatego w ciągu najbliższych lat rozegra się walka o nasze frytkowe preferencję. Naszym gościem była Katarzyna Bosacka, prowadząca program "Wiem, co jem".
Wielorazowe torby na zakupy powoli wypierają ze sklepów torby foliowe. Modne stają się też pieluszki i chusteczki wielorazowego użytku. Okazuje się, że wielorazowe i ekologiczne produkty są nie tylko dobre dla środowiska, ale i dla naszego portfela. Czy to początek mody na produkty wielokrotnego użytku? Na ten temat rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ekologiczną mamą Reni Jusis.
Baby-led weaning (BLW) to metoda wprowadzania stałych pokarmów do diety dziecka, pozwalająca na naukę samodzielnego jedzenia. Omijamy etap papek i karmienia łyżeczką. Pozwalamy dziecku jeść palcami, podając mu nie zmiksowane jedzenie i stopniowo przyzwyczajamy do używania sztućców.
Stosowany od wieków, złoty środek na wszelkie dolegliwości, polecany przez nasze mamy i babcie, szlachetny polski miód. Na co należy zwrócić uwagę kupując miody? Jak odróżnić te prawdziwe od sztucznych? O tajemnicach naszego złocistego skarbu opowie Katarzyna Bosacka, prowadząca program "Wiem co jem" w TVN Style.
Popularne stają się wielorazowe pieluszki. Jak się okazuje mają one wiele zalet i są zdrowsze od pieluszek jednorazowych. Nasza eko-mama Reni Jusis oraz Ewa Dumańska z serwisu pieluszkarnia.pl wytłumaczyły, na czym polega fenomen eko-pieluszek i, dlaczego korzystając z nich zaoszczędzimy czas i pieniądze.
Dziś rozmawialiśmy w DDTVN o eko-chustach. Dzięki nim dziecko czuje się bezpiecznie, słysząc bicie serca mamy lub taty. Malucha możemy nosić w chustach już od pierwszych dni życia. Ważne jest jednak prawidłowe wiązanie. Marcin Golizda, pierwszy męski instruktor wiąazania chust, zademonstrował, jak bezpiecznie nosić dziecko.
Co czwarty polski nastolatek ucieka od problemów okaleczając własne ciało. Tylko w ubiegłym roku do gabinetów psychiatrycznych w Polsce trafiło prawie 120 tys. dzieci i młodzieży przed 18. rokiem życia - wynika z danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Młodzi ludzie nie radzą sobie ze stresem i coraz częściej rozładowują negatywne emocje zachowaniami autoagresywnymi.
Mięso to najbardziej kontrowersyjny produkt spożywczy, zarówno pod względem etycznym , jak i ekologicznym. Dietetycy twierdzą, że mięso powinniśmy spożywać dwa razy w tygodniu, a jak wiadomo, jemy go znacznie więcej. W Dzień Dobry TVN Grzegorz Łapanowski powiedział nam wszystko co trzeba wiedzieć by wybrać zdrowe i smaczne wędliny.
Czy to doby pomysł, by w przedszkolu nie było zabawek? Na temat roli zabawek w rozwoju dziecka rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychologiem Martą Żysko-Pąłubą.
Nadchodzi wiosna, a razem z nią sezon rowerowy. Twoje dziecko jest jeszcze małe, ale bardzo chciałabyś je przygotować do trudnej umiejętności jazdy na dwóch kółkach. Jaki rower wybrać? Dlaczego warto zacząć od hulajnogi? Jak nie poobijać kolan i łokci? Doradzał nam: Paweł Zawitkowski.
Wśród gospodyń domowych nadal możemy spotkać się z opiniami, że polskie środki czystości są gorszej jakości niż te, które oferuje rynek niemiecki. Czy taka opinia to wyłącznie relikt epoki słusznie minionej? A może rzeczywiście producenci wychodzą z założenia, że polski konsument jest mniej wymagający?
Ojciec Ksawery Knotz, duchowny katolicki, po sukcesie książki o życiu seksualnym małżeństw, dalej realizuje swój plan edukowania par. Jego nauki zyskały dużą popularność, bo dotykały treści, których Kościół Katolicki wolał nie poruszać. Ostatnio ojciec Knotz swoją wypowiedzią wywołał dyskusję o zdradzie. Radzi, by nie przyznawać się do niej. Lepiej zerwać z grzechem i naprawić winy zdradzonemu małżonkowi.
Nowatorska terapia neuro-odruchowa oparta jest głównie na dotyku. Stosowana jest u chorych z zaburzeniami neurologicznymi i genetycznymi. Jest także skuteczną pomocą w infekcjach. Uśmierza ból i pomaga w zaparciach u dzieci. Robert Przybyś, instruktor temprany demonstruje, w jaki sposób masować dziecko. Gościem Dzień Dobry TVN była też Reni Jusis, Dagmara, Miłosz i mały Ernest.
Już wkrótce w szwajcarskich przedszkolach pojawią się kontrowersyjne zabawki o charakterze seksualnym. Dzieci mają się dzięki nim nauczyć rozróżniać damskie i męskie narządy płciowe oraz bronić przed przemocą seksualną. Zbulwersowani rodzice protestują. Czy dzieci w wieku przedszkolnym są już gotowe na taką wiedzę?
Świat według psa – to tytuł najnowszej książki, weterynarza i psychologa zwierzęcego - Doroty Sumińskiej. „Chciałam spojrzeć na ludzi z perspektywy psa. Oczywiście z przymrużeniem psiego oka” - wyjaśnia autorka. Dziś w Dzień Dobry TVN, Dorota Sumińska zdradzi nam, jak ten nasz świat - świat ludzi – może być postrzegany przez sędziwego już wiekiem, ukochanego jamnika – Bolka.
W cyklu „Wielka moda za małe pieniądze” Katarzyna Olubińska zapytała stylistkę Ewelinę Rydzyńską, jak korzystać z wyprzedaży, by być modnym jesienią? W jakie ubrania i akcesoria inwestować oraz jak robić zakupy?
Lekarze apelują, by kobiety w ciąży zapinały pasy. Wprawdzie kodeks drogowy w Polsce zwalnia kobiety w widocznej ciąży z zapinania pasów bezpieczeństwa, specjaliści radzą jednak, by zapiąć je. Należy tylko zrobić to w odpowiedni sposób. Jak? demonstrujemy w Dzień Dobry TVN. W studiu gościmy ginekologa Witolda Rogiewicza i dziennikarkę TVN Turbo Alicję Grabowską.