Porady

  Porady

  Wybierając się w podróż, warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym, które może obejmować bagaż, sprzęt sportowy, koszty leczenia, zdarzenia związane z nieszczęśliwymi wypadkami. Przydatne może być również assistance w podróży, czyli całodobowa, natychmiastowa pomoc w razie nagłej sytuacji.

  Dzięki tanim liniom lotniczym podróżowanie samolotami staje się coraz popularniejsze. Lot, zwłaszcza pierwszy, bywa bardzo stresujący. Nerwowym momentem jest kontrola bezpieczeństwa, podczas której sprawdzany jest bagaż podręczny, czyli ten zabierany do kabiny pasażerskiej. Za przekroczenie limitów wagowych i rozmiaru mogą grozić kary pieniężne, czasem też trzeba pożegnać się z ulubionymi przedmiotami, które nie mogą być zabrane na pokład.

  Prawo do odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot regulują wewnętrzne regulaminy linii lotniczych, a także Urząd Lotnictwa Cywilnego. Nad prawidłowością lotów i przestrzeganiem praw pasażerów czuwa Unia Europejska. Jakie prawa przysługują pasażerowi w przypadku odwołanego lotu?

  Bilet zakupiony przez pasażera jest swego rodzaju umową, w której linie lotnicze zobowiązują się przewieźć daną osobę w określone miejsce, a co istotne, w określonym czasie. Zdarza się jednak, że lot się opóźnia, a pasażer tkwi na lotnisku. W takiej sytuacji można dochodzić swoich praw i żądać zadośćuczynienia. Jak to zrobić? Co zrobić w przypadku, kiedy po przylocie okaże się, że nasz bagaż jest niekompletny i został okradziony? Czy wówczas również możemy ubiegać się o odszkodowanie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę Natalię Janoszek i adwokata specjalizującego się w prawie lotniczym Eryka Bogdasa.

  Choroba morska to specyficzny rodzaj kinetozy, czyli choroby lokomocyjnej. Jest wywołana przez wystawienie ciała na różnego rodzaju ruchy. O chorobie morskiej mówi się głównie w odniesieniu objawów pojawiających się u niektórych ludzi podczas podróży środkiem transportu po wodzie.

  Rezydent to pracownik biura podróży, który przebywa w miejscowości do której przyjeżdżają turyści. Jakie są jego obowiązki? Czy w przypadku polskich biur podróży rezydent musi być Polakiem? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  Zanim wyjedziemy na Zanzibar, należy odpowiednio się na tę okoliczność przygotować.. Nie chodzi tutaj tylko o paszport, wizę czy spakowanie wakacyjnego bagażu na Zanzibar. Szczepienia są również ważnym elementem przygotowania się do podróży. Mogą uchronić przed niepożądanymi zachorowaniami. Na Zanzibarze można zarazić się wieloma chorobami zakaźnymi, które dla nas, Europejczyków, mogą być bardzo groźne.

  Ważność paszportu tymczasowego to zazwyczaj nie więcej niż 12 miesięcy. Zależy to od kraju, do którego się wyjeżdża. Niektóre państwa określają, jaka powinna być długość ważności paszportu, aby móc bez przeszkód dostać się na ich teren. Data ważności paszportu jest zawsze w nim oznaczona. Można wyrobić również paszport tymczasowy dla dziecka.

  Wybierając się na wakacje do egzotycznych krajów, takich jak Malezja, powinniśmy się dowiedzieć, czy musimy ubiegać się o wizę. Sprawdź, czy wiza dla Polaków jadących do Malezji jest niezbędna.

  Zbliżają się ferie zimowe, a Ty nie masz planów? Ciekawym sposobem na spędzenie zimowego urlopu są zorganizowane wyjazdy na narty. Możesz znaleźć je w ofercie szkół narciarskich i biur podróży, które oferują m.in. grupowe wyjazdy na narty, wyjazdy na narty dla singli czy zimowiska dla całych rodzin.

  Wietnam to niewątpliwie jedno z piękniejszych miejsc na ziemi. Kraj smoków, sajgonek i magicznej Zatoki Ha Long zyskał ostatnimi laty na popularności. Niestety, jak w przypadku większości azjatyckich krajów, by przekroczyć jego granice potrzebujemy specjalnej wizy.

  W końcu udało się i lecisz do wymarzonej Australii, a Twój paszport stracił ważność? A może pierwszy raz wyjeżdżasz poza granice Unii Europejskiej i potrzebujesz wyrobić nowy dokument? Warto wiedzieć, jak poprawnie wypełnić i gdzie złożyć wniosek paszportowy.

  Przyzwyczailiśmy się do otwartych granic i częstych wycieczek po Europie. Wpadamy jednak w popłoch, kiedy planujemy dalszą podróż i okazuje się, że potrzebny jest nam nowy paszport. Ile kosztuje i jak długo trwa wyrobienie paszportu?

  Dotychczas przekroczenie granic naszego wschodniego sąsiada nie było łatwe i podróżnikom niezbędna do tego była specjalna przepustka. Od początku 2018 roku istnieje możliwość wjechania na Białoruś bez wizy, jednakże tylko do wybranych miejsc. Kiedy musisz wyrobić wizę, a kiedy wystarczy jedynie paszport?

  Wiza do Indii jest obowiązkowa, aby zwiedzić ten kraj. W zależności od celów podróży, można uzyskać wizę turystyczną, biznesową, dziennikarską, tranzytową lub dla stażystów. Koszty uzyskania wizy do Indii są różne, tak samo jak czas oczekiwania na wydanie promesy wizowej – właściwa wiza jest wydawana dopiero na jednym z indyjskich lotnisk.