Porady

  Porady

  Przyzwyczailiśmy się do otwartych granic i częstych wycieczek po Europie. Wpadamy jednak w popłoch, kiedy planujemy dalszą podróż i okazuje się, że potrzebny jest nam nowy paszport. Ile kosztuje i jak długo trwa wyrobienie paszportu?

  W końcu udało się i lecisz do wymarzonej Australii, a Twój paszport stracił ważność? A może pierwszy raz wyjeżdżasz poza granice Unii Europejskiej i potrzebujesz wyrobić nowy dokument? Warto wiedzieć, jak poprawnie wypełnić i gdzie złożyć wniosek paszportowy.

  Wietnam to niewątpliwie jedno z piękniejszych miejsc na ziemi. Kraj smoków, sajgonek i magicznej Zatoki Ha Long zyskał ostatnimi laty na popularności. Niestety, jak w przypadku większości azjatyckich krajów, by przekroczyć jego granice potrzebujemy specjalnej wizy.

  O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiada z Ustronia Morskiego. Płynie do nas gorące, zwrotnikowe powietrze. Jak się chłodzić w upalne dni? Przede wszystkim trzeba pić dużo wody oraz wybrać się nad basen lub na plażę. Nic tak nie chłodzi, jak kąpiel w chłodnej wodzie.

  Co robić, gdy ojciec dziecka nie interesuje się dzieckiem po rozwodzie i nie chce się nim opiekować? Czy dziecko zawsze musi być ofiarą rozwodu? W jakiej sytuacji można pozbawić ojca opieki nad dzieckiem? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Krystyną Rek, która pomaga kobietom podczas rozwodu i adwokat Moniką Spieler.

  Zdarza się tak, że nie zawsze dobrze wspominamy nasze wakacje. Wszystko przez opóźnione, przełożone, a czasem odwołane loty. Z czego wynikają te opóźnienia? Czy w takich sytuacjach możemy liczyć na odszkodowania? Gdzie się o nie ubiegać? I ile mamy na to czasu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy mecenasa Eryka Bogdasa oraz podróżnika Łukasza Szudrowicza.

  Niedźwiedź miał mocno spać, a tymczasem zachciało mu się chodzić po lesie. Zmartwił się tym leśniczy Kazimierz Nóżka i postanowił misia Grzesia, zwanego też Lesiem zachęcić do powrotu pod pierzynę. Spotkanie z miśkiem nagrał, a Nadleśnictwo Baligród udostępniło video w mediach społecznościowych. Monolog leśniczego stał się hitem w sieci. Leśniczego odwiedził Robert Stockinger. Reporter Dzień Dobry TVN chciał wiedzieć, jak właściwie miał na imię misiek i jak się zachować, kiedy na drodze spotka się niedźwiedzia.

  Po wakacjach pewna hiszpańska wypożyczalnia samochodów ściągnęła z ich karty 400 euro w ramach odszkodowania, mimo że nie spowodowali żadnych zniszczeń ani usterek. Jako dowód wykorzystała sfabrykowane zdjęcia. Okazuje się, że niektóre zagraniczne wypożyczalnie regularnie okradają w ten sposób polskich turystów. Jak uchronić się przed oszustami? Na co zwracać uwagę podczas internetowych rezerwacji wycieczek, hoteli czy samochodów? O tym rozmawialiśmy dziś z prawniczką, Elizą Kuną.

  Robi się coraz chłodniej i osoby, które nie przepadają za niskimi temperaturami chętnie uciekłyby do miejsc, w których teraz świeci słońce. Gdzie szukać tanich biletów do ciepłych krajów? W Dzień Dobry TVN radziła podróżniczka Hanna Jawsiewicka.

  Robert Stockinger: "To ile zapłacimy za podróż autem, w dużej mierze zależy od nas samych". Jak jeździć, żeby spalać jak najmniej paliwa? Na co zwracać szczególną uwagę i ile możemy zaoszczędzić stosując się do zasad eko-jazdy? Zobaczcie jakich rad naszemu reporterowi udzielił Filip Kaczanowski - trener techniki jazdy.

  Miałeś problemy z wylotem na wakacje, bo: lot został odwołany lub opóźniony o kilka minut? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę, aby powiedziała, czego możemy się domagać od linii lotniczych w takich sytuacjach. Zapytaliśmy również, czy mamy szansę na zwrot pieniędzy za bilet w przypadku, gdy sami zrezygnujemy z podróży.

  Przed nami wakacje i czas urlopów. Na co możemy sobie pozwolić podczas urlopu, by nie narazić się na śmieszność? O jakich zasadach warto pamiętać podczas wakacyjnego wyjazdu? Pamiętajcie, że wakacje są czasem wolnym od pracy, ale nie od dobrych manier! Dlatego do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Irenę Kamińską-Radomską, ekspertkę od savoir-vivre oraz mentorkę w programie "Projekt Lady". Na co możemy sobie pozwolić na plaży? Dlaczego do restauracji nie powinniśmy iść w kąpielówkach?

  Podczas zagranicznego wyjazdu możemy zachorować lub ulec wypadkowi, dlatego warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Czym się kierować przy wyborze polisy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: eksperta do spraw ubezpieczeń Marcina Tarczyńskiego.

  Okazuje się, że wakacje w Polsce są droższą przyjemnością niż urlop za granicą. Pomimo tego aż 12 milionów Polaków spędzi tegoroczny urlop w kraju. Za granicą odpoczywać będą jedynie 4 miliony. Dlaczego tak chętnie spędzamy wakacje nad Bałtykiem? Co winduje ceny w polskich kurortach? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa biznesu Pawła Svinarskiego, który podpowiedział, jak przygotować się i, gdzie spędzić tegoroczne wakacje, by nie wydać wszystkich oszczędności.

  Backpacking polega na podróżowaniu z niewielkim bagażem. Jak spakować plecak w daleką podróż? Swoim doświadczeniem podzieliła się z nami dziennikarka, podróżniczka i backpackerka Hanna Jewsiewicka, która odwiedziła już kilkadziesiąt krajów. Co jest podstawowym błędem w czasie pakowania? I co zawsze trzeba mieć ze sobą w podróży?

  W co spakować się na wakacje? W jedną dużą walizkę czy w kilka mniejszych? Co zrobić, jeżeli czeka nas lot z przesiadkami? Swoim doświadczeniem w studiu Dzień Dobry TVN podzielił się Michał Cessanis. Podróżnik zauważył, że podstawowym błędem podczas pakowania jest to, że bierzemy zbyt dużo zbędnych rzeczy. W jaką walizkę warto zainwestować?

  Wielu z nas wybierze wakacje poza granicami Polski. Czym płacić w krajach, które odwiedzimy - kartą czy gotówką? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN podróżnika Marcina Zarzeckiego. Nasz gość powiedział również, jak - będąc na wakacjach - chronić się przed kradzieżą.

  Zanim wyjedziemy do obcego kraju, warto, abyśmy zapoznali się z opracowaniami na temat panujących w nim zwyczajów. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie zachowania są obraźliwe dla tubylców, a jakie nie. O gestach, które mogą nam narobić kłopotów mówił w Dzień Dobry TVN podróżnik i dziennikarz Michał Cessanis. W jakich krajach pokazywanie kciuka oznacza propozycję seksualną? Jak Grecy odbierają gest machania dłonią? Czego nie tolerują Chińczycy? W jakim kraju napiwki nie są przyjmowane?

  Sezon wyjazdowy można uznać za rozpoczęty. Dlatego też Robert Stockinger postanowił dowiedzieć się jakie "niespodzianki" mogą na nas czyhać w pokoju hotelowym. O poradę poprosił Violettę Hamerską: "(Nieprzyjemny) Zapach jest czymś, co od razu dyskwalifikuje pokój (...) Wtedy warto pójść do recepcji i poprosić o zmianę". Co jeszcze może irytować gości w hotelu? Zobaczcie.

  W studiu Dzień Dobry TVN stylista Adam Chowański podpowiedział, co zrobić, by codzienna stylizacja nie była nudna. Czy jeden element może wizualnie zmieć cały efekt? Podobają się Wam jego propozycje?

  O trzęsieniach ziemi, ich przyczynach i możliwości ich przewidywania rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z dr. hab. Grzegorzem Lizurkiem z Zakładu Sejsmologii PAN. Czy działalność człowieka może być bezpośrednią przyczyną tragicznych w skutkach zjawisk sejsmicznych? Zobaczcie!

  Pola, Joanna i Paweł są, jak sami przyznają, typami zbieraczy. Dlatego też z każdych wakacji wracają do domu z niezliczoną ilością pamiątek. Jak, w prosty sposób, zapanować nad stale powiększającą się kolekcją? Z pomocą przyszła im Ela Lepianka. Zobaczcie jak stworzyć piękne, wakacyjne dekoracje.

  Na olsztyńskiej plaży, w strefie Małych Ratowników, Mateusz Hładki i Sylwia Błaszczak rozmawiali o tym, jak łatwo można zostać superbohaterem. Jaką super moc zdobyli dziś nasi mali goście? Zobaczcie!

  Wybierając się na wypoczynek na łonie natury warto być dobrze przygotowanym. Co ze sobą zabrać? W Dzień Dobry TVN Anna Nowak-Ibisz pokazała najlepsze gadżety na biwak: bukłaki na wodę, światełka, przenośny prysznic, gaz na komary i nie tylko. Nasi prowadzący, Marcin Prokop i Dorota Wellman, natychmiast przystąpili do testów... Zobacz, jak prawidłowo używać dwuosobowego płachto-śpiwora!

  Pasażerowie samolotów zazwyczaj nie przepadają za turbulencjami. Czy jest miejsce w samolocie, w którym turbulencje są najmniej odczuwalne? O tym w Dzień Dobry TVN mówił pilot Oskar Maliszewski.

  Najwyższy czas, aby zaplanować wakacje. Do jakich egzotycznych krajów jechać z rodziną i nie wydać na to wszystkich oszczędności? O pomysłach na nietypowe i tanie lokalizacje rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z podróżniczką i fotografką Anną Olej-Kobus oraz Łukaszem Szudrowiczem prowadzącym portal o tanim lataniu. Gdzie należy szukać niedrogich biletów? Jaki element wakacji proponowanych przez biura podróży jest najdroższy?