Cyberprzestępcy ciągle szukają nowych sposobów na kradzież pieniędzy lub danych innych ludzi. Wojna w Ukrainie i zaangażowanie w nią kolektywu Anonymous jest dla nich kolejną okazją. Jak odróżnić oszustwa cyberprzestępców od działań haktywistów z Anonymous?
Anonymous to grupa haktywistów, czyli "pożytecznych hakerów" z całego świata, którzy swoimi działaniami w internecie sprzeciwiają się m.in. łamaniu praw człowieka i wolności obywatelskich.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Po ataku na Ukrainę, wypowiedzieli cyberwojnę Rosji, a następnie Białorusi i skutecznie ją prowadzą. Blokują kolejne strony rządowe i media, zapowiadają odtajnianie ważnych informacji, które przejęli itd. (więcej o Anonymous w oddzielnym artykule - link niżej).
Oszustwa cyberprzestępców na Anonymous
Działania haktywistów pomagają Ukrainie, angażują wielu ludzi, a cyberprzestępcy próbują to wykorzystać. W internecie pojawia się coraz więcej sensacyjnych doniesień i plików, które zostały rzekomo udostępnione przez Anonymous. W niektórych z nich może czaić się złośliwe oprogramowanie, płatna pornografia itd. Trzeba uważać na wszystkie linki typu "Anonymous udostępniło listę...", „Anonymous odtajniło...” i zacząć od sprawdzenia źródła, z którego pochodzą. Jeśli nie jest to strona, którą znamy, lepiej jest ominąć taką informację, nawet jeśli przesłał ją znajomy i dla pewności sprawdzić, czy piszą o tym inne, znane i zaufane portale. Najlepszym, sprawdzonym źródłem informacji o działaniach grupy są profile Anonymous w mediach społecznościowych, np. na Twitterze, gdzie również wzywają obywateli świata do różnych akcji.
Who is YourAnonNews? pic.twitter.com/iaTEHn9dDD
— Anonymous (@YourAnonNews) May 1, 2019
Warto mieć świadomość, że choć świat obecnie jednoczy się, by wspólnie pomóc Ukrainie i jej mieszkańcom, to przestępcy, w tym ci internetowi, tylko czekają na dobry moment, by wykorzystać naszą dobroduszność. Ludzka ciekawość i brak czujności dodatkowo im w tym pomaga.
Inne oszustwa cyberprzestępców, które pojawiły się w ostatnim czasie:
- Oszustwo na BLIK
- Oszustwo „na maseczkę” z włamaniem
- Oszustwo na PGE
- Oszustwo na 500 zł
- Oszustwo na opłatę celną
- Oszustwo na 14. emeryturę
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Moment F/Getty Images