Porady

  Porady

  Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki to zimowi podróżnicy i instruktorzy survivalu. Są również pedagogami leśnymi i trenerami etyki outdoorowej. Połączyła ich wspólna pasja, pragnienie poznawania życia lasu i czerpania jak najwięcej cennych nauk, jakie daje im natura. Wraz ze swoim pupilem zagościli w Dzień Dobry TVN i opowiedzieli o przygodach.

  Od początku września górskie szlaki są oblegane przez turystów. Sprzyja temu słoneczna i bezchmurna pogoda. Niestety nie ma dnia, żeby służby nie informowały o wypadku. Jak bezpiecznie poruszać się w górach? O tym rozmawialiśmy z Bartłomiejem Kurasiem, autorem książki „Niech to szlak! Kronika śmierci w górach”.

  Rozpoczął się sezon wakacyjnych urlopów. Marzymy o wypoczynku, pięknych plażach, dobrym jedzeniu i fajnym miejscu noclegowym. Czasem nasz relaks może zostać zakłócony, na przykład przez hotelową kradzież. Kto wtedy odpowiada za skradzione przedmioty? Czy hotel wywieszając informację: „nie odpowiadamy za przedmioty pozostawione w pokojach”, rzeczywiście pozbywa się odpowiedzialności?

  Wygodne i funkcjonalne, a także stylowe plecaki miejskie coraz częściej zauważyć można na ulicach mniejszych i większych miejscowości w całym kraju. Noszą je osoby w różnym wieku. Podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie tego typu produktu.

  W Szklarskiej Porębie nie można się nudzić, nie tylko zimą, ale również wiosną i latem. Na turystów czekają bezpieczne i utwardzane szlaki, bogactwo osobliwości przyrody i zapierające dech w piersiach widoki. Jakie jeszcze atrakcje przygotowano tam dla wielbicieli gór?

  Wiosna to czas topnienia śniegu. Efektem tego może być zagrożenie lawinowe. Pracownicy Polskich Kolei Linowych wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez TOPR. Towarzyszył im Bartek Jędrzejak. Jak ważna jest wiedza na ten temat? Jak radzić sobie w kryzysowej sytuacji w górach? Zobaczcie materiał z Kasprowego Wierchu.

  To nieprawda, że na wózku nie da się zwiedzać świata. Udowadnia to Łukasz Hećman, którego zdaniem ograniczenia są tylko w głowie. Które miejsce jest według niego najlepiej przystosowane dla niepełnosprawnych podróżników?

  Górski krajobraz niezależnie od pory roku zachwyca swoim majestatem. Nie dziwi więc, że wędrówki po tatrzańskich szlakach przyciągają rzesze turystów. Jako, że nie każdy jest wziętym taternikiem, na stokach dochodzi do wielu wypadków, które wymagają interwencji TOPR. Zobacz, jak działają ratownicy i jak należycie zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

  Karol Weber jest inspektorem hotelowym. Mężczyzna jeździ po hotelach i kontroluje jakość ich usług. Na co zwraca uwagę jako inspektor hotelowy? O kulisach swojej pracy Karol opowiedział reporterce Dzień Dobry TVN Annie Senkarze.

  Gap year jest pomysłem z Zachodu, który rozprzestrzenił się – głównie wśród młodych ludzi – niemal na całym świecie. To sposób na poszukiwanie swoich pasji, nabranie pewności siebie, dystansu do świata i dotychczasowego życia.

  Namiot samochodowy – to brzmi kusząco. Długie samochodowe wojaże bez konieczności poszukiwania i wynajmu miejsc na noclegi. Na rynku dostępne są gotowe rozwiązania, jednak ich wadą jest cena. Czy samodzielnie można przygotować namiot dachowy taniej?

  Kiedy można starać się o odszkodowanie od biura podróży za wakacje, które nie spełniły naszych oczekiwań? Jakie są przesłanki do tego, żeby zwrócić się do organizatora o rekompensatę. Co możemy uzyskać i jakie dowody powinnismy przedstawić? W Dzień Dobry TVN opowiedział nam o tym prawnik - Eryk Bogdas.

  Wielu z nas albo już rozpoczęło, albo niedługo rozpocznie wymarzone wakacje za granicą. I choć wyjeżdżamy, żeby zapomnieć o kłopotach, wcale nie oznacza to niestety, że kłopoty nie przypomną sobie o nas, gdy będziemy za granicą. Ale na szczęście jest konsul, który może pomóc nam w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. O tym, w jakich sprawach konsul może nam pomóc rozmawiamy w Dzień Dobry Wakacje z Ewą Suwarą, rzeczniczką MSZ.

  Ubezpieczenie turystyczne to ważny element podczas każdego wyjazdu turystycznego poza granice Polski. Dlaczego warto je mieć? Czy wykupując wycieczki po Polsce też warto wykupić ubezpieczenie na wakacje? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Marcina Tarczyńskiego z Polskiej Izby Ubezpieczeń.