Atrakcje Ostrowca Świętokrzyskiego. Co warto zobaczyć w mieście i okolicach?

Atrakcje Ostrowca Świętokrzyskiego. Co warto zobaczyć w mieście i okolicach?
Ostrowiec Świętokrzyski – atrakcje miasta i okolicy
Źródło: BerndBrueggemann/Getty Images

Ostrowiec Świętokrzyski to średniej wielkości miasto położone nad rzeką Kamienną. W XIV wieku istniała tu wieś Ostrów, która 300 lat później przekształciła się w ośrodek miejski. Dopiero jednak od 1937 roku miasto nosi obecną nazwę. Jakie są najważniejsze atrakcje Ostrowca Świętokrzyskiego?

Pierwsze ślady osadnictwa na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego pochodzą z epoki kamienia, czyli sprzed 6 tysięcy lat. Jak twierdzą historycy, przybyły tu naddunajskie plemiona koczownicze, a z krzemienia pozyskiwanego na tym obszarze tworzyły potrzebne narzędzia. Dowiedz się więcej o historii i atrakcjach Ostrowca Świętokrzyskiego.

Dalsza część tekstu poniżej.

DD_20230910_Pogoda_REP
Cud natury – Mazury
Źródło: Dzień Dobry TVN

Ostrowiec Świętokrzyski: atrakcje

Rynek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Zwiedzanie Ostrowca Świętokrzyskiego warto rozpocząć właśnie od rynku, który znajduje się pośrodku, zgodnie z typowym planem miasta XVI-wiecznego. Dawniej większość stojących tu budynków była z drewna, dlatego wiele obiektów nie przetrwało do naszych czasów. Na uwagę zasługuje jednak XIX-wieczna kamienica secesyjna oraz budowle znajdujące się w górnej części rynku.

Muzeum Historyczno-Archeologiczne

Jeśli chodzi o Muzeum Historyczno-Archeologiczne, na uwagę zasługują tu nie tylko ekspozycje, lecz także sam budynek. Został on wybudowany w XIX wieku według projektu Leandro Marconiego, architekta znanego z eklektycznych budowli inspirowanych klasycyzmem i renesansem włoskim. W środku muzeum można oglądać wystawy czasowe i stałe, podziwiać m.in. fajanse i porcelanę ćmielowską, kolekcję sreber, a także platerów firm polskich oraz obcych z przełomu XIX i XX wieku. Pracownicy organizują też lekcje muzealne.

Podróże po Polsce

Podróże po Polsce

Katarzyna Jaroszyńska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Niezwykły bar mleczny w Krakowie
Niezwykły bar mleczny w Krakowie
Świat zabawek w Gdańsku
Świat zabawek w Gdańsku
Wrocławskie święto biegaczy
Wrocławskie święto biegaczy
Banksy we Wrocławiu
Banksy we Wrocławiu
Warszawa miała swoją skocznię narciarską
Warszawa miała swoją skocznię narciarską
Magiczna, świąteczna Warszawa
Magiczna, świąteczna Warszawa

Pałacyk myśliwski hrabiów Wielopolskich

W połowie XIX wieku Zygmunt Wielopolski wybudował pałacyk myśliwski. Warto zwrócić uwagę nie tylko na jego walory architektoniczne, lecz także na lokalizację: położony jest bowiem na pewnym wzniesieniu, w pięknym, starym parku, dzięki czemu można go już podziwiać z dużej odległości. Obecnie w pałacyku mieści się hotel i restauracja, jednak w przeszłości budynek pełnił wiele funkcji, m.in. szpitala, w którym leczono schorzenia płuc, siedzibę miały tu również różne placówki edukacyjne.

Kościół św. Michała Archanioła

Do najpopularniejszych zabytków Ostrowca Świętokrzyskiego należy kościół św. Michała Archanioła, wybudowany na początku XVII wieku. Zniszczono go podczas najazdu Franciszka Rakoczego, jednak później został on odtworzony. W dwudziestoleciu międzywojennym przebudowano go i nadano styl neobarokowy. 7 września 1918 roku odprawił w nim mszę Achilles Ratti, który kilka lat później został papieżem i przyjął imię Piusa XI.

Kościół p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika

To kolejna atrakcja tej miejscowości. Kościół p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika wybudowano w stylu barokowym, w 1700 roku. Ufundowali go wówczas Kacper Teodor i Anna z Unikowa Siemianowscy. Obok kościoła usytuowana jest dzwonnica, która powstała ponad 100 lat później, bo w 1807 roku. Co ciekawe, wewnątrz świątyni znajdują się wykonane z marmuru tablice nagrobne członków rodu Kotkowskich, którzy byli krewnymi Witolda Gombrowicza ze strony matki. W tym momencie opiekę nad kościołem sprawują księża sercanie.

Cmentarz żydowski

Cmentarz żydowski w Ostrowcu Świętokrzyskim funkcjonował od XVII wieku do II wojny światowej. Na jego terenie znajduje się około 200 macew. W czasie wojny Niemcy w dużym stopniu zniszczyli go i wykorzystywali macewy do utwardzania dróg. Tu również odbywały się egzekucje: zarówno Żydów, jak i Polaków. Z czasem odrestaurowano ten cmentarz, jednak jest on o wiele mniejszy niż kiedyś.

Atrakcje dla dzieci w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pływalnia „Rawszczyzna”

Jeśli jedziesz do Ostrowca Świętokrzyskiego razem z dzieckiem, wybierz się do pływalni „Rawszczyzna”. Wyróżnia się ona wielkością i oferuje atrakcje nie tylko w postaci basenów. Znajduje się tu kilka boisk piłkarskich i treningowych, a także dział odnowy i rehabilitacji. Cały obiekt zajmuje prawie 13000 ㎡. Często odbywają się tu też międzynarodowe zawody pływackie.

Ostrowiec Świętokrzyski: atrakcje okolic

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi

Co jeszcze warto zobaczyć w Ostrowcu Świętokrzyskim i okolicy? Na przykład Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, w którym znajdują się fragmenty dawnych pieców hutniczych, stojące w tym samym miejscu, co w starożytności, dwadzieścia wieków temu. Można tu podziwiać także wyroby, które wykonywano tą metodą. Okazuje się, że wiele przedmiotów, które znaleziono na terenie obecnej Nowej Słupi, sprzedawano dawniej do Cesarstwa Rzymskiego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości