Nuty zapachowe perfum damskich i męskich. Poznaj ich podział, różnice oraz najtrwalsze aromaty

Nuty zapachowe perfum damskich i męskich – podział, różnice, najtrwalsze aromaty
Nuty zapachowe perfum damskich i męskich – podział, różnice, najtrwalsze aromaty
Źródło: Carol Yepes/GettyImages

Nuty perfum mieszają się ze sobą i choć początkowo nie wszystkie są dobrze wyczuwalne we flakonie, po jakimś czasie na pewno zauważysz zmieniający się zapach na skórze. Zobacz, w jaki sposób uwalniają się nuty zapachowe, jaki jest podział i jakie są różnice między nimi.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

DD_20231229_Perfumy_REP
Jak aplikować perfumy, aby zapach był trwały?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nuty zapachowe perfum damskich i męskich można podzielić na trzy grupy. Każda z nich charakteryzuje się innym stopniem intensywności i ulatniania się aromatów. To właśnie za sprawą nut zapachowych perfumy inaczej pachną we flakoniku, a inaczej po pewnym czasie na ludzkiej skórze (nie za wszystko odpowiedzialne jest pH skóry). Poznaj nuty zapachowe perfum – nutę głowy, serca i bazy (głębi) – oraz ich wpływ na ostateczny aromat produktu.

Podział nut zapachowych perfum

Nuty zapachowe perfum, zarówno damskich, jak i męskich, mają skład, w którym szybkość uwalniania oraz ulatniania się poszczególnych aromatów jest różna. Niektóre substancje są mniej trwałe i to właśnie one stanowią pierwszą grupę odcieni zapachowych.

Każde perfumy mają trzy wyróżniające się nuty zapachowe.

  • Nuta głowy (górna) – to nuta zapachowa, która jest wyczuwalna od razu po otwarciu flakonu i spryskaniu perfumami skóry. Często właśnie na podstawie jej aromatu klienci perfumerii podejmują decyzję o zakupie danej wody toaletowej. Zazwyczaj nuta głowy jest niezwykle intensywna. Najczęściej stosowane są w niej aromaty owocowe (zwykle cytrusowe, choć zdarzają się również nieco cięższe mieszanki akordów), które utrzymują się od kilkunastu do maksymalnie trzydziestu minut.
  • Nuta serca – pojawia się po kilkunastu minutach od zastosowania produktu, często miesza się z nutą głowy, a po pewnym czasie także łączy z nutą głębi. To właśnie ona w dużej mierze odpowiada za ostateczny zapach. Stanowi też połączenie wszystkich wykorzystanych w perfumach aromatów. W nucie serca przeważają zwykle akordy kwiatowe oraz korzenne, które utrzymują się do 2–3 godzin od momentu użycia perfum. Często podczas wyboru nowej wody toaletowej nie zwraca się uwagi na tę woń, właśnie ze względu na jej przejściowy charakter – zazwyczaj klienci perfumerii koncentrują się na nucie głowy i głębi, ponieważ to one są najbardziej wyraziste. Tymczasem to właśnie dzięki nucie serca dana woda toaletowa zyskuje unikalny charakter.
  • Nuta głębi (bazy) – bywa nazywana również nutą podstawową. Pojawia się po około 20–30 minutach od momentu użycia perfum. Jest najmniej wyczuwalna, delikatna i mało intensywna, ale jednocześnie najtrwalsza. W przypadku niektórych produktów może utrzymywać się na skórze nawet kilka dni, zazwyczaj jednak wyczuwa się ją przez kilka lub kilkanaście godzin. Nuta bazy składa się z mieszanki takich aromatów jak piżmo, ambra, przyprawy korzenne, wanilia oraz owoce leśne. Może także zawierać kilka dodatkowych substancji, które pomagają perfumom dłużej utrzymać się na ludzkiej skórze.

Zarówno przy zakupie nowych perfum, jak i w czasie samego procesu tworzenia klienci i producenci powinni zwracać uwagę na połączenia poszczególnych aromatów. Każda faza jest niezwykle ważna, a wszystkie są ze sobą ściśle powiązane. Nuty głowy, bazy i głębi muszą ze sobą współgrać, bo to właśnie dzięki odpowiedniemu połączeniu akordów zapachowych możliwe jest stworzenie oryginalnych, pięknie pachnących perfum.

Zapachowe nuty w perfumach – o czym pamiętać przy zakupie perfum?

Nuty zapachowe perfum z czasem się zmieniają, więc zawsze należy mieć to na uwadze. Często zdarza się, że we flakoniku jakichś zapach wydaje się piękny, początkowo też dobrze pachnie na ludzkiej skórze, jednak po pewnym czasie wyczuwalny staje się mniej przyjemny aromat, który w ogóle nam się nie podoba. Z tego powodu zawsze przed zakupem wody toaletowej należy przetestować ją na sobie i ponosić przynajmniej przez kilka godzin. Po otwarciu flakonika w sklepie często wyczuwa się jedynie woń wykorzystanego w nim alkoholu. Dopiero po rozpyleniu na skórze można poczuć prawdziwy aromat poszczególnych nut zapachowych.

Jaka jest najtrwalsza nuta zapachowa?

Wybierając nowe perfumy, warto sprawdzić nuty zapachowe, które są obecnie wykorzystywane najczęściej. Dzięki temu łatwiej znaleźć coś, co będzie dobrze łączyło się z konkretnym pH skóry i odpowiadało osobistymi preferencjami. W wodach toaletowych dość często wykorzystywane są odcienie kwiatowe lub orientalne. Do popularnych i bardzo trwałych nut zapachowych można zaliczyć także akordy korzenne i drzewne, piżmo oraz białą herbatę. Stosowanie ich przy produkcji perfum zwiększa trwałość zapachu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie