Porady

  Porady

  Albania wciąż jest mało popularnym kurortem wybieranym na wypoczynek podczas wakacyjnych wyjazdów. Według obiegowej opinii są tam jedynie piękna pogoda oraz stosunkowo niskie ceny. Państwo to zachwyca jednak również wieloma zabytkami i zapierającymi dech w piersiach obiektami sakralnymi. Mimo małej popularności i obiegowej opinii, że Albania nie może zaoferować nic więcej niż plażowanie, warto udać się do Durres, w którym można znaleźć wszystko niezbędne do udanego wypoczynku.

  Do końca wakacji zostały niecałe dwa tygodnie. Jak wykorzystać ten czas, jeśli zostało nam niewiele urlopu? Rozwiązaniem mogą być kilkudniowe wypady za miasto lub dużych europejskich stolic. Jak znaleźć ofertę, która będzie atrakcyjna i nie nadszarpnie domowego budżetu? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Mariuszem Piotrowskim, blogerem i dziennikarzem.

  Pocztówki, fotografie, dobre wspomnienia - to typowe pamiątki, które przywozimy z wakacji. Natomiast niektórzy podróżujący idą o krok dalej i zabierają ze sobą miejscowe okazy flory i fauny, a nawet trofea. O tym, co turyści sprowadzają do Polski z zagranicznych wypraw oraz co im za to grozi, porozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z rzecznikiem prasowym Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, rew. Justyną Pasieczyńską.

  Coraz więcej osób interesuje się dietą roślinną. Dzięki temu na sklepowych półkach jest szeroki wybór wegańskich zamienników nabiału, mięs czy gotowych dań. W dużych miastach jak grzyby po deszczu wyrastają wege restauracje. A jak sprawa wygląda, gdy weganie udają się na wakacje do małych miejscowości? Mają co jeść, czy jednak muszą obejść się smakiem?

  Biwakowanie na dziko jest jednym z najlepszych sposobów obcowania z przyrodą. Szczególnie w sezonie wakacyjnym, gdy temperatura w nocy jest nadal przyjemna, warto wybrać się na biwak pod namiotem. Taka forma spędzania czasu pozwala mieszkańcom dużych aglomeracji uciec od zgiełku miasta.

  Lato to czas podróży, zarówno tych bliższych, jak i dalekich. Nieważne czy na wycieczkę wybierasz się samochodem, busem czy pociągiem, warto zawczasu przemyśleć, jaki zabrać ze sobą prowiant. Może okazać się to zbawienne, gdy na trasie nie będzie stacji benzynowej oferującej jedzenie, albo będzie zamknięty Wars. Podpowiadamy, jakie jedzenie zabrać w drogę, by nie zepsuło się w wysokich temperaturach.

  Góry choć piękne, bywają bardzo niebezpieczne. Każdy, kto wybiera się na szlak, musi mieć świadomość, że na wysokościach pogoda zmienia się bardzo szybko i zwykły spacer może się zmienić w niezwykle groźną przeprawę. Dlatego, aby uniknąć problemów, do wyjścia w góry trzeba się dobrze przygotować. Co należy zapakować do plecaka? W co wyposażyć dziecko, jeśli planujemy zabrać je ze sobą? Na ten temat rozmawialiśmy z Pawłem Skawińskim, byłym dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz jego wnuczkami.

  Przed wakacjami 2021 r. warto się zabezpieczyć na wypadek ewentualnego zachorowania w ich trakcie, również na COVID-19. Jednym z rozwiązań jest EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument, o który warto postarać się przed wyjazdem za granicę, nie tylko w trakcie pandemii. Posiadacze karty mogą korzystać z pomocy medycznej na takich samych warunkach, jak obywatele danego kraju. Warto jednak sprawdzić, w których państwach działa, a do których warto wykupić dodatkową polisę.

  Pireneje to góry dla koneserów. Ten leżący na granicy Francji i Hiszpanii łańcuch górski przyciąga miłośników dzikiej przyrody, którzy nie boją się wyzwań. To miejsce, do którego ciągnie trekkingowców znudzonych Karpatami czy Alpami. Dowiedz się, jak przygotować się na trekking w Pirenejach.

  Wybuch pandemii znacznie zmienił nasz sposób podróżowania. Kiedy loty zostały wstrzymane, a hotele nie przyjmowały gości, najlepszym środkiem lokomocji stało się auto. W tym czasie wiele osób zdecydowało się na zakup kampera, czyli "domu na kółkach". Mimo że świat powoli się otwiera po lockdownie, to ich popularność nie słabnie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kampera? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Krzysztofem Lubianem, specjalistą ds. sprzedaży samochodów kempingowych.

  "We dwoje raźniej" i "w grupie siła" – te dwa powiedzenia odzwierciedlają założenie, że najlepiej i najprzyjemniej jest robić coś razem, z innymi ludźmi. Dotyczy to zwłaszcza wyjazdów. Okazuje się jednak, że podróżowanie samemu również może być bardzo przyjemne.

  Majówka zbliża się wielkimi krokami. Niestety panująca na całym święcie pandemia sprawiła, że podróżowanie jest mocno ograniczone. Są jednak kraje, które dalej bardzo chętnie wpuszczają turystów. Gdzie będzie można się wybrać na majowy długi weekend? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Maciejem Nyklem, ekspertem turystyki.

  Niemcy znane są z imponującej liczby zamków, fortec i warowni. Najwięcej budowli tego rodzaju powstało w średniowieczu i XIX wieku. Niemcy są krajem niezwykle atrakcyjnym turystycznie, a liczne szlaki pozwalają przemierzać kraj wszerz i wzdłuż samochodem, motorem, a nawet rowerem. Turyści mogą poznawać kraj, wędrując Szlakiem Zamków i Piwa, Szlakiem Zamków lub Szlakiem Hohenzollernów.

  Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki to zimowi podróżnicy i instruktorzy survivalu. Są również pedagogami leśnymi i trenerami etyki outdoorowej. Połączyła ich wspólna pasja, pragnienie poznawania życia lasu i czerpania jak najwięcej cennych nauk, jakie daje im natura. Wraz ze swoim pupilem zagościli w Dzień Dobry TVN i opowiedzieli o przygodach.

  Od początku września górskie szlaki są oblegane przez turystów. Sprzyja temu słoneczna i bezchmurna pogoda. Niestety nie ma dnia, żeby służby nie informowały o wypadku. Jak bezpiecznie poruszać się w górach? O tym rozmawialiśmy z Bartłomiejem Kurasiem, autorem książki „Niech to szlak! Kronika śmierci w górach”.