Kiedy opłaca się przejść na emeryturę? "To najlepszy miesiąc"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wszystko o emeryturach 2024  (napisy)
Wszystko o emeryturach 2024 (napisy)
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Kuchnia babci Krysi
Kuchnia babci Krysi
Silver influencerzy idą jak burza
Silver influencerzy idą jak burza
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy
Jak co roku 1 kwietnia GUS zmienił tablice średniego dalszego trwania życia Polaków. W tym roku ZUS zmniejszył wysokość przyszłych emerytur. Dlaczego? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła adwokat Karolina Pilawska.

Dłuższe życie oznacza niższe emerytury?

1 kwietnia GUS zmienił tablice średniego dalszego trwania życia Polaków, tym samym wpływając na wysokość przyszłych emerytur. W studiu Dzień Dobry TVN adwokat Karolina Pilawska wyjaśniała widzom, czemu emerytury będą mniejsze, mimo że my żyjemy dłużej.

- Ta średnia prognozowana długość życia jest jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę przez ZUS do wyliczania emerytury. GUS co roku określa, ile Polacy będą żyć i rzeczywiście jest tak, że żyjemy coraz dłużej. Najlepiej było przechodzić na emeryturę w 2022 roku, bo wtedy prognozowana długość życia z uwagi na pandemię COVID-19 była najniższa - mówiła nasza gościni.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość emerytury zależy w największym uproszczeniu od dwóch najważniejszych czynników, tj. zgromadzonego kapitału emerytalnego oraz spodziewanej długości życia wg tabel GUS w momencie przechodzenia na emeryturę. - Ten kapitał jest dzielony przez prognozowaną długość, dlatego to jest tak ważne, jak długo będziemy żyć - tłumaczyła Karolina Pilawska.

- Na stronie ZUS-u znajdują się kalkulatory, każdy z nas może wyliczyć sobie prognozowaną emeryturę. Jest wersja uproszczona, jesteśmy w stanie wpisać podstawowe parametry. ZUS wskazuje jednak, że wynik nie jest wiążący, bo wiadomo, to ZUS tę emeryturę będzie nam wyliczał - zaznaczyła prawniczka.

Kiedy przejść na emeryturę? - Są miesiące, które są, powiedzmy, lepszymi miesiącami do tego, żeby na tę emeryturę przejść, ponieważ tak, co roku 1 marca mamy dokonywaną waloryzację emerytur i w tym roku ta waloryzacja to było ponad 12%. Więc dość duży parametr - zaznaczyła.

Zasadniczo, co roku najlepiej przejść na emeryturę w lutym lub w lipcu. Jeśli zrobimy to w lutym, to od marca skorzystamy z waloryzacji marcowej.

- Natomiast jest jeszcze przeprowadzana druga waloryzacja, 1 czerwca, i to jest waloryzacja tych środków, które mamy na subkoncie w ZUS-ie. Więc wychodzi na to, że najlepiej na emeryturę przejść w lipcu, bo wtedy będziemy już po tych dwóch waloryzacjach - dodała ekspertka.

Jeśli senior złoży wniosek w ZUS w kwietniu, maju lub czerwcu, to straci waloryzację czerwcową.

Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/EastNews

podziel się:

Pozostałe wiadomości