Dłuższe życie oznacza niższe emerytury?
1 kwietnia GUS zmienił tablice średniego dalszego trwania życia Polaków, tym samym wpływając na wysokość przyszłych emerytur. W studiu Dzień Dobry TVN adwokat Karolina Pilawska wyjaśniała widzom, czemu emerytury będą mniejsze, mimo że my żyjemy dłużej.
- Ta średnia prognozowana długość życia jest jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę przez ZUS do wyliczania emerytury. GUS co roku określa, ile Polacy będą żyć i rzeczywiście jest tak, że żyjemy coraz dłużej. Najlepiej było przechodzić na emeryturę w 2022 roku, bo wtedy prognozowana długość życia z uwagi na pandemię COVID-19 była najniższa - mówiła nasza gościni.
Od czego zależy wysokość emerytury?
Wysokość emerytury zależy w największym uproszczeniu od dwóch najważniejszych czynników, tj. zgromadzonego kapitału emerytalnego oraz spodziewanej długości życia wg tabel GUS w momencie przechodzenia na emeryturę. - Ten kapitał jest dzielony przez prognozowaną długość, dlatego to jest tak ważne, jak długo będziemy żyć - tłumaczyła Karolina Pilawska.
- Na stronie ZUS-u znajdują się kalkulatory, każdy z nas może wyliczyć sobie prognozowaną emeryturę. Jest wersja uproszczona, jesteśmy w stanie wpisać podstawowe parametry. ZUS wskazuje jednak, że wynik nie jest wiążący, bo wiadomo, to ZUS tę emeryturę będzie nam wyliczał - zaznaczyła prawniczka.
Kiedy przejść na emeryturę? - Są miesiące, które są, powiedzmy, lepszymi miesiącami do tego, żeby na tę emeryturę przejść, ponieważ tak, co roku 1 marca mamy dokonywaną waloryzację emerytur i w tym roku ta waloryzacja to było ponad 12%. Więc dość duży parametr - zaznaczyła.
Zasadniczo, co roku najlepiej przejść na emeryturę w lutym lub w lipcu. Jeśli zrobimy to w lutym, to od marca skorzystamy z waloryzacji marcowej.
- Natomiast jest jeszcze przeprowadzana druga waloryzacja, 1 czerwca, i to jest waloryzacja tych środków, które mamy na subkoncie w ZUS-ie. Więc wychodzi na to, że najlepiej na emeryturę przejść w lipcu, bo wtedy będziemy już po tych dwóch waloryzacjach - dodała ekspertka.
Jeśli senior złoży wniosek w ZUS w kwietniu, maju lub czerwcu, to straci waloryzację czerwcową.
Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Najlepsze miasta do życia w Polsce. Twórcy rankingu: "Widać duże zmiany"
- Konar zabił 9-letnie dziecko. Służby apelują o ostrożność: "Drzewa łamią się jak zapałki"
- Jedna branża od kwietnia będzie płacić niższy VAT. Która?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/EastNews