Wielu z nas planowało już urlopy, wakacje marzeń lub zagraniczne wyjazdy do rodziny i przyjaciół. Niestety panująca obecnie sytuacja pokrzyżowała wszystkie plany. My siedzimy w domach, a linie samolotowe zawiesiły połączenia. Kiedy możemy spodziewać się ich wznowienia? Na to pytanie odpowiedział nam podróżnik, Robert Szulc.
Z powodu koronawirusa wiele osób zrezygnowało z wycieczek organizowanych przez biura podróży. Tak postąpił nasz widz Borys Wolszczak, niestety biuro odmówiło mu zwrotu pieniędzy. Poszkodowanych klientów jest więcej. Co mogą zrobić?
Wiosna to czas topnienia śniegu. Efektem tego może być zagrożenie lawinowe. Pracownicy Polskich Kolei Linowych wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez TOPR. Towarzyszył im Bartek Jędrzejak. Jak ważna jest wiedza na ten temat? Jak radzić sobie w kryzysowej sytuacji w górach? Zobaczcie materiał z Kasprowego Wierchu.
To nieprawda, że na wózku nie da się zwiedzać świata. Udowadnia to Łukasz Hećman, którego zdaniem ograniczenia są tylko w głowie. Które miejsce jest według niego najlepiej przystosowane dla niepełnosprawnych podróżników?
Góry zimą bywają niebezpieczne, dlatego wybierając się na szlak należy się solidnie przygotować. W Dzień Dobry TVN podpowiadaliśmy, w co się ubrać i co zabrać ze sobą na pieszą wędrówkę po górach.
Podróże kształcą, bawią i ciekawią. Ważne, żeby stykając się z inną kulturą zachować rozwagę i szacunek. W przeciwnym wypadku możemy wpakować się w poważne kłopoty. Zobacz, na co należy uważać, żeby uniknąć nieprzyjemności i cieszyć się bezproblemowym wyjazdem.
Górski krajobraz niezależnie od pory roku zachwyca swoim majestatem. Nie dziwi więc, że wędrówki po tatrzańskich szlakach przyciągają rzesze turystów. Jako, że nie każdy jest wziętym taternikiem, na stokach dochodzi do wielu wypadków, które wymagają interwencji TOPR. Zobacz, jak działają ratownicy i jak należycie zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
Kontroli na lotnisku podlegają wszystkie przewożone przez nas przedmioty, ale również my sami. Jak ona wygląda? I o czym należy pamiętać? Sprawdził to prowadzący Dzień Dobry TVN Piotr Kraśko, który w bagażu miał atrapę bomby.
Przed tobą pierwszy lot samolotem? Masz mnóstwo pytań o to, czego możesz się spodziewać na lotnisku i po wejściu na pokład samolotu? Sprawdź ABC pierwszej podróży samolotem. Dowiedz się, jak ubrać się do samolotu, co zrobić po dotarciu na lotnisko i jakie jedzenie możesz zabrać ze sobą w podróż.
Karol Weber jest inspektorem hotelowym. Mężczyzna jeździ po hotelach i kontroluje jakość ich usług. Na co zwraca uwagę jako inspektor hotelowy? O kulisach swojej pracy Karol opowiedział reporterce Dzień Dobry TVN Annie Senkarze.
Gap year jest pomysłem z Zachodu, który rozprzestrzenił się – głównie wśród młodych ludzi – niemal na całym świecie. To sposób na poszukiwanie swoich pasji, nabranie pewności siebie, dystansu do świata i dotychczasowego życia.
Namiot samochodowy – to brzmi kusząco. Długie samochodowe wojaże bez konieczności poszukiwania i wynajmu miejsc na noclegi. Na rynku dostępne są gotowe rozwiązania, jednak ich wadą jest cena. Czy samodzielnie można przygotować namiot dachowy taniej?
Kiedy można starać się o odszkodowanie od biura podróży za wakacje, które nie spełniły naszych oczekiwań? Jakie są przesłanki do tego, żeby zwrócić się do organizatora o rekompensatę. Co możemy uzyskać i jakie dowody powinnismy przedstawić? W Dzień Dobry TVN opowiedział nam o tym prawnik - Eryk Bogdas.
Wiele osób kupuje bilety kolejowe z wyprzedzeniem, jednak w niektórych przypadkach z przyczyn losowych nie można odbyć podróży. Co zrobić w takim przypadku, żeby odzyskać pieniądze za przejazd? Czy można zwrócić bilet PKP?
Ubezpieczenie turystyczne to ważny element podczas każdego wyjazdu turystycznego poza granice Polski. Dlaczego warto je mieć? Czy wykupując wycieczki po Polsce też warto wykupić ubezpieczenie na wakacje? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Marcina Tarczyńskiego z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Wybierając się w podróż, warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym, które może obejmować bagaż, sprzęt sportowy, koszty leczenia, zdarzenia związane z nieszczęśliwymi wypadkami. Przydatne może być również assistance w podróży, czyli całodobowa, natychmiastowa pomoc w razie nagłej sytuacji.
Wielu z nas albo już rozpoczęło, albo niedługo rozpocznie wymarzone wakacje za granicą. I choć wyjeżdżamy, żeby zapomnieć o kłopotach, wcale nie oznacza to niestety, że kłopoty nie przypomną sobie o nas, gdy będziemy za granicą. Ale na szczęście jest konsul, który może pomóc nam w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. O tym, w jakich sprawach konsul może nam pomóc rozmawiamy w Dzień Dobry Wakacje z Ewą Suwarą, rzeczniczką MSZ.
Dzięki tanim liniom lotniczym podróżowanie samolotami staje się coraz popularniejsze. Lot, zwłaszcza pierwszy, bywa bardzo stresujący. Nerwowym momentem jest kontrola bezpieczeństwa, podczas której sprawdzany jest bagaż podręczny, czyli ten zabierany do kabiny pasażerskiej. Za przekroczenie limitów wagowych i rozmiaru mogą grozić kary pieniężne, czasem też trzeba pożegnać się z ulubionymi przedmiotami, które nie mogą być zabrane na pokład.
Prawo do odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot regulują wewnętrzne regulaminy linii lotniczych, a także Urząd Lotnictwa Cywilnego. Nad prawidłowością lotów i przestrzeganiem praw pasażerów czuwa Unia Europejska. Jakie prawa przysługują pasażerowi w przypadku odwołanego lotu?
Z roku na rok oferta obozów wakacyjnych dla młodzieży jest coraz bogatsza. Tego typu wyjazd to świetna okazja do wypoczynku i zabawy po wymagającym roku szkolnym. Młodzi ludzie mogą dopasować rodzaj kolonii do swoich preferencji i zainteresowań.
Wyborne wino, przepiękne krajobrazy, godne zobaczenia zabytki? Tak, są takie miejsca, gdzie te wszystkie elementy występują wspólnie. To Alzacja i Lotaryngia, piękne francuskie krainy.
Bilet zakupiony przez pasażera jest swego rodzaju umową, w której linie lotnicze zobowiązują się przewieźć daną osobę w określone miejsce, a co istotne, w określonym czasie. Zdarza się jednak, że lot się opóźnia, a pasażer tkwi na lotnisku. W takiej sytuacji można dochodzić swoich praw i żądać zadośćuczynienia. Jak to zrobić? Co zrobić w przypadku, kiedy po przylocie okaże się, że nasz bagaż jest niekompletny i został okradziony? Czy wówczas również możemy ubiegać się o odszkodowanie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę Natalię Janoszek i adwokata specjalizującego się w prawie lotniczym Eryka Bogdasa.
Choroba morska to specyficzny rodzaj kinetozy, czyli choroby lokomocyjnej. Jest wywołana przez wystawienie ciała na różnego rodzaju ruchy. O chorobie morskiej mówi się głównie w odniesieniu objawów pojawiających się u niektórych ludzi podczas podróży środkiem transportu po wodzie.
Kłajpeda to doskonały kierunek na urlop, zarówno dla grupy znajomych, par, jak i rodzin z dziećmi. To największe nadmorskie miasto Litwy, które jest urokliwe i bogate w atrakcje. Sprawdź, co warto zobaczyć.
Wyjazd na biwak zawsze jest świetną przygodą, jednak należy się do niego odpowiednio przygotować. Co zabrać na biwak pod namiot? Oto lista rzeczy, które są przydatne podczas campingu.
Rezydent to pracownik biura podróży, który przebywa w miejscowości do której przyjeżdżają turyści. Jakie są jego obowiązki? Czy w przypadku polskich biur podróży rezydent musi być Polakiem? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.
Zanim wyjedziemy na Zanzibar, należy odpowiednio się na tę okoliczność przygotować.. Nie chodzi tutaj tylko o paszport, wizę czy spakowanie wakacyjnego bagażu na Zanzibar. Szczepienia są również ważnym elementem przygotowania się do podróży. Mogą uchronić przed niepożądanymi zachorowaniami. Na Zanzibarze można zarazić się wieloma chorobami zakaźnymi, które dla nas, Europejczyków, mogą być bardzo groźne.
Wybierając się na wakacje do egzotycznych krajów, takich jak Malezja, powinniśmy się dowiedzieć, czy musimy ubiegać się o wizę. Sprawdź, czy wiza dla Polaków jadących do Malezji jest niezbędna.
Jeśli wybieramy się do Kambodży, będziemy musieli wyrobić sobie wizę pozwalającą na wjazd i legalny pobyt. Kambodża – wiza turystyczna dla obywateli Polski.
Kto potrzebuje wizy do Polski? Czy zagraniczni turyści wybierający się do naszego kraju muszą się ubiegać o wizę? A jeśli tak, to dla kogo polska wiza?