Porady

  To nieprawda, że na wózku nie da się zwiedzać świata. Udowadnia to Łukasz Hećman, którego zdaniem ograniczenia są tylko w głowie. Które miejsce jest według niego najlepiej przystosowane dla niepełnosprawnych podróżników?

  Górski krajobraz niezależnie od pory roku zachwyca swoim majestatem. Nie dziwi więc, że wędrówki po tatrzańskich szlakach przyciągają rzesze turystów. Jako, że nie każdy jest wziętym taternikiem, na stokach dochodzi do wielu wypadków, które wymagają interwencji TOPR. Zobacz, jak działają ratownicy i jak należycie zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

  Karol Weber jest inspektorem hotelowym. Mężczyzna jeździ po hotelach i kontroluje jakość ich usług. Na co zwraca uwagę jako inspektor hotelowy? O kulisach swojej pracy Karol opowiedział reporterce Dzień Dobry TVN Annie Senkarze.

  Gap year jest pomysłem z Zachodu, który rozprzestrzenił się – głównie wśród młodych ludzi – niemal na całym świecie. To sposób na poszukiwanie swoich pasji, nabranie pewności siebie, dystansu do świata i dotychczasowego życia.

  Namiot samochodowy – to brzmi kusząco. Długie samochodowe wojaże bez konieczności poszukiwania i wynajmu miejsc na noclegi. Na rynku dostępne są gotowe rozwiązania, jednak ich wadą jest cena. Czy samodzielnie można przygotować namiot dachowy taniej?

  Kiedy można starać się o odszkodowanie od biura podróży za wakacje, które nie spełniły naszych oczekiwań? Jakie są przesłanki do tego, żeby zwrócić się do organizatora o rekompensatę. Co możemy uzyskać i jakie dowody powinnismy przedstawić? W Dzień Dobry TVN opowiedział nam o tym prawnik - Eryk Bogdas.

  Wielu z nas albo już rozpoczęło, albo niedługo rozpocznie wymarzone wakacje za granicą. I choć wyjeżdżamy, żeby zapomnieć o kłopotach, wcale nie oznacza to niestety, że kłopoty nie przypomną sobie o nas, gdy będziemy za granicą. Ale na szczęście jest konsul, który może pomóc nam w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. O tym, w jakich sprawach konsul może nam pomóc rozmawiamy w Dzień Dobry Wakacje z Ewą Suwarą, rzeczniczką MSZ.

  Ubezpieczenie turystyczne to ważny element podczas każdego wyjazdu turystycznego poza granice Polski. Dlaczego warto je mieć? Czy wykupując wycieczki po Polsce też warto wykupić ubezpieczenie na wakacje? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Marcina Tarczyńskiego z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

  Wybierając się w podróż, warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym, które może obejmować bagaż, sprzęt sportowy, koszty leczenia, zdarzenia związane z nieszczęśliwymi wypadkami. Przydatne może być również assistance w podróży, czyli całodobowa, natychmiastowa pomoc w razie nagłej sytuacji.

  Dzięki tanim liniom lotniczym podróżowanie samolotami staje się coraz popularniejsze. Lot, zwłaszcza pierwszy, bywa bardzo stresujący. Nerwowym momentem jest kontrola bezpieczeństwa, podczas której sprawdzany jest bagaż podręczny, czyli ten zabierany do kabiny pasażerskiej. Za przekroczenie limitów wagowych i rozmiaru mogą grozić kary pieniężne, czasem też trzeba pożegnać się z ulubionymi przedmiotami, które nie mogą być zabrane na pokład.

  Prawo do odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot regulują wewnętrzne regulaminy linii lotniczych, a także Urząd Lotnictwa Cywilnego. Nad prawidłowością lotów i przestrzeganiem praw pasażerów czuwa Unia Europejska. Jakie prawa przysługują pasażerowi w przypadku odwołanego lotu?

  Bilet zakupiony przez pasażera jest swego rodzaju umową, w której linie lotnicze zobowiązują się przewieźć daną osobę w określone miejsce, a co istotne, w określonym czasie. Zdarza się jednak, że lot się opóźnia, a pasażer tkwi na lotnisku. W takiej sytuacji można dochodzić swoich praw i żądać zadośćuczynienia. Jak to zrobić? Co zrobić w przypadku, kiedy po przylocie okaże się, że nasz bagaż jest niekompletny i został okradziony? Czy wówczas również możemy ubiegać się o odszkodowanie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę Natalię Janoszek i adwokata specjalizującego się w prawie lotniczym Eryka Bogdasa.

  Choroba morska to specyficzny rodzaj kinetozy, czyli choroby lokomocyjnej. Jest wywołana przez wystawienie ciała na różnego rodzaju ruchy. O chorobie morskiej mówi się głównie w odniesieniu objawów pojawiających się u niektórych ludzi podczas podróży środkiem transportu po wodzie.

  Rezydent to pracownik biura podróży, który przebywa w miejscowości do której przyjeżdżają turyści. Jakie są jego obowiązki? Czy w przypadku polskich biur podróży rezydent musi być Polakiem? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  Zanim wyjedziemy na Zanzibar, należy odpowiednio się na tę okoliczność przygotować.. Nie chodzi tutaj tylko o paszport, wizę czy spakowanie wakacyjnego bagażu na Zanzibar. Szczepienia są również ważnym elementem przygotowania się do podróży. Mogą uchronić przed niepożądanymi zachorowaniami. Na Zanzibarze można zarazić się wieloma chorobami zakaźnymi, które dla nas, Europejczyków, mogą być bardzo groźne.

  Ważność paszportu tymczasowego to zazwyczaj nie więcej niż 12 miesięcy. Zależy to od kraju, do którego się wyjeżdża. Niektóre państwa określają, jaka powinna być długość ważności paszportu, aby móc bez przeszkód dostać się na ich teren. Data ważności paszportu jest zawsze w nim oznaczona. Można wyrobić również paszport tymczasowy dla dziecka.

  Wybierając się na wakacje do egzotycznych krajów, takich jak Malezja, powinniśmy się dowiedzieć, czy musimy ubiegać się o wizę. Sprawdź, czy wiza dla Polaków jadących do Malezji jest niezbędna.