Porady

  Porady

  Wybuch pandemii znacznie zmienił nasz sposób podróżowania. Kiedy loty zostały wstrzymane, a hotele nie przyjmowały gości, najlepszym środkiem lokomocji stało się auto. W tym czasie wiele osób zdecydowało się na zakup kampera, czyli "domu na kółkach". Mimo że świat powoli się otwiera po lockdownie, to ich popularność nie słabnie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kampera? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Krzysztofem Lubianem, specjalistą ds. sprzedaży samochodów kempingowych.

  "We dwoje raźniej" i "w grupie siła" – te dwa powiedzenia odzwierciedlają założenie, że najlepiej i najprzyjemniej jest robić coś razem, z innymi ludźmi. Dotyczy to zwłaszcza wyjazdów. Okazuje się jednak, że podróżowanie samemu również może być bardzo przyjemne.

  Majówka zbliża się wielkimi krokami. Niestety panująca na całym święcie pandemia sprawiła, że podróżowanie jest mocno ograniczone. Są jednak kraje, które dalej bardzo chętnie wpuszczają turystów. Gdzie będzie można się wybrać na majowy długi weekend? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Maciejem Nyklem, ekspertem turystyki.

  Niemcy znane są z imponującej liczby zamków, fortec i warowni. Najwięcej budowli tego rodzaju powstało w średniowieczu i XIX wieku. Niemcy są krajem niezwykle atrakcyjnym turystycznie, a liczne szlaki pozwalają przemierzać kraj wszerz i wzdłuż samochodem, motorem, a nawet rowerem. Turyści mogą poznawać kraj, wędrując Szlakiem Zamków i Piwa, Szlakiem Zamków lub Szlakiem Hohenzollernów.

  Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki to zimowi podróżnicy i instruktorzy survivalu. Są również pedagogami leśnymi i trenerami etyki outdoorowej. Połączyła ich wspólna pasja, pragnienie poznawania życia lasu i czerpania jak najwięcej cennych nauk, jakie daje im natura. Wraz ze swoim pupilem zagościli w Dzień Dobry TVN i opowiedzieli o przygodach.

  Od początku września górskie szlaki są oblegane przez turystów. Sprzyja temu słoneczna i bezchmurna pogoda. Niestety nie ma dnia, żeby służby nie informowały o wypadku. Jak bezpiecznie poruszać się w górach? O tym rozmawialiśmy z Bartłomiejem Kurasiem, autorem książki „Niech to szlak! Kronika śmierci w górach”.

  Rozpoczął się sezon wakacyjnych urlopów. Marzymy o wypoczynku, pięknych plażach, dobrym jedzeniu i fajnym miejscu noclegowym. Czasem nasz relaks może zostać zakłócony, na przykład przez hotelową kradzież. Kto wtedy odpowiada za skradzione przedmioty? Czy hotel wywieszając informację: „nie odpowiadamy za przedmioty pozostawione w pokojach”, rzeczywiście pozbywa się odpowiedzialności?

  Wygodne i funkcjonalne, a także stylowe plecaki miejskie coraz częściej zauważyć można na ulicach mniejszych i większych miejscowości w całym kraju. Noszą je osoby w różnym wieku. Podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie tego typu produktu.

  W Szklarskiej Porębie nie można się nudzić, nie tylko zimą, ale również wiosną i latem. Na turystów czekają bezpieczne i utwardzane szlaki, bogactwo osobliwości przyrody i zapierające dech w piersiach widoki. Jakie jeszcze atrakcje przygotowano tam dla wielbicieli gór?

  Wiosna to czas topnienia śniegu. Efektem tego może być zagrożenie lawinowe. Pracownicy Polskich Kolei Linowych wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez TOPR. Towarzyszył im Bartek Jędrzejak. Jak ważna jest wiedza na ten temat? Jak radzić sobie w kryzysowej sytuacji w górach? Zobaczcie materiał z Kasprowego Wierchu.

  To nieprawda, że na wózku nie da się zwiedzać świata. Udowadnia to Łukasz Hećman, którego zdaniem ograniczenia są tylko w głowie. Które miejsce jest według niego najlepiej przystosowane dla niepełnosprawnych podróżników?

  Górski krajobraz niezależnie od pory roku zachwyca swoim majestatem. Nie dziwi więc, że wędrówki po tatrzańskich szlakach przyciągają rzesze turystów. Jako, że nie każdy jest wziętym taternikiem, na stokach dochodzi do wielu wypadków, które wymagają interwencji TOPR. Zobacz, jak działają ratownicy i jak należycie zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

  Karol Weber jest inspektorem hotelowym. Mężczyzna jeździ po hotelach i kontroluje jakość ich usług. Na co zwraca uwagę jako inspektor hotelowy? O kulisach swojej pracy Karol opowiedział reporterce Dzień Dobry TVN Annie Senkarze.

  Gap year jest pomysłem z Zachodu, który rozprzestrzenił się – głównie wśród młodych ludzi – niemal na całym świecie. To sposób na poszukiwanie swoich pasji, nabranie pewności siebie, dystansu do świata i dotychczasowego życia.