W 2022 roku większość Polaków wybierała się nad Morze Bałtyckie, na Mazury, w Bieszczady i Tatry. Są to popularne kierunki niemal co roku. To oczywiście piękne, atrakcyjne miejsca, ale wybraliśmy kilka innych, mniej znanych, w których prawdopodobnie będzie mniej tłoczno, ale nadal pięknie i wyjątkowo.
Polska na długi weekend sierpniowy - Ponidzie
To położony w województwie świętokrzyskim niezwykle urozmaicony region Polski. Rozpościera się nad rzeką Nidą od miejscowości Chęcin po Nowy Korczyn. Ponidzie obejmuje niemal każdą formę krajobrazu. Od wąwozów lessowych, przez pola lawendy po liczne skałki i bagna. To także urocze, niewielkie miasteczka i wioski, a także wyjątkowa w tej części Europy roślinność stepowa i słynne w świecie źródła siarczano-słonych wód mineralnych.
Henryk Sadura/Getty Images
Zobacz więcej: Malownicze Ponidzie i inne miejsca w Polsce warte uwagi
Polska na długi weekend sierpniowy - Park Gródek w Jaworznie
Park Gródek w Jaworznie to jeden z najpiękniejszych zakątków województwa śląskiego. Znajduje się w spokojnej i zielonej okolicy i tak naprawdę bardziej przypomina ogród botaniczny. Opiekę nad nim sprawuje zresztą Śląski Ogród Botaniczny. Coraz częściej przyjeżdżają tutaj turyści z całej Polski, ale też z innych krajów. Park Gródek przez niektórych bywa nazywany „polskimi Malediwami”, przede wszystkim ze względu na lazurową wodę i strome klify tuż nad nią. Nie brakuje też atrakcji w samym Jaworznie i okolicy.
Mariusz Pietranek/Getty Images
Polska na długi weekend sierpniowy - Roztocze
To zyskujący coraz większą popularność, ale nadal „niezadeptany” region Polski. Roztocze to krajobraz wzgórz i lasów poprzecinanych roztaczającymi się pośród nich pasami pól, rzek i rzeczek. Zaczyna się tuż za Zamościem i kończy we Lwowie, obejmuje część Zamojszczyzny, Podkarpacia i dzisiejszej Ukrainy. Oferuje m.in. piękne krajobrazy, Roztoczański Park Narodowy, w którym żyją dzikie konie, rzekę Tanew z licznymi wodospadami, uzdrowisko w Horyńcu Zdroju, spływy kajakowe w sielskim otoczeniu i lokalną, nieco kresową kuchnię pełną kaszy gryczanej, grzybów i zamojskich cebularzy.
BartekChudzik/Getty Images
Zobacz więcej:
- Roztocze- region miłośników kajaków, przyrody i zabytków
- Guciów – serce Roztocza. Tam można zobaczyć chałupy sprzed 250 lat
Polska na długi weekend sierpniowy - Pojezierze Iławskie i jezioro Jeziorak
Na tym stosunkowo mało popularnym obszarze znajduje się przede wszystkim wyjątkowe jezioro. Jeziorak to największe polskie jezioro typu rynnowego – długie, kręte, głębokie. Krajobraz wokół jest nietypowy, niekiedy przypomina bardziej Skandynawię, niż typową Polskę. Poza tym na wschód od Iławy znajduje się obszar będący gratką przede wszystkim dla fanów historii – pola bitwy pod Grunwaldem, czyli Wzgórza Dylewskie.
ewg3D/Getty Images
Zobacz więcej: Iława – atrakcje turystyczne dla dzieci i dorosłych
Polska na długi weekend sierpniowy - małopolska wieś Zalipie
Zalipie to jedna z najpiękniejszych wsi w Polsce. Znajduje się pod - również wartym uwagi - Tarnowem w województwie małopolskim. Zalipie jest znane (także na świecie, za sprawą internetu) z tradycyjnych, regionalnych chat, ozdabianych kolorowymi malunkami przez miejscowe gospodynie. Można się przejść po Zalipiu i podziwiać barwną, wyjątkową zabudowę. Mieszkające tam osoby niekiedy zapraszają na oprowadzanie, za drobną opłatą, po równie pięknych wnętrzach. Chętnie też opowiadają, skąd wziął się zwyczaj bogatego zdobienia chat w ich wsi.
Richard Radford/Getty Images
Zobacz więcej: Zalipie – polska wieś znana na całym świecie. "Tu kwiaty kwitną cały rok"
Polska na długi weekend sierpniowy - Kaszuby
Wiele osób postanawia w długi weekend wybrać się nad polskie morze. Piękne, bogate w liczne atrakcje mniejsze i większe miejscowości zwykle przyciągają tłumy. Jeśli mamy potrzebę odpocząć od tłoku, ale nadal być blisko morza, warto postawić na Kaszuby. To region pełen lasów, jezior, rzek i urokliwych, spokojnych miejscowości. To także regionalna kultura, a w niej kaszubski język i oryginalna kuchnia.
Jezioro Orle/Getty Images
Polska na długi weekend sierpniowy - Podlasie
Położony we wschodniej Polsce region jest tak obfity w miejsca warte uwagi, że warto przyjechać tu nie tylko na długi weekend, ale też na wakacje. Miejscowa, niekiedy dziewicza, zawsze bujna przyroda zadowoli wszystkich pragnących wypoczynku na łonie natury. Dodatkowo Podlasie to region bogaty kulturowo, który przypomina wielokulturowość przedwojennej Polski. Znajdują się tu liczne cerkwie, synagogi, drewniane kościółki, a nawet tatarskie meczety, jak ten w Kruszynianach. Nie brakuje też lokalnej, drewnianej zabudowy mieszkalnej z malowanymi okiennicami i pysznej, podobnie jak na Roztoczu, często nawiązującej do Kresów, kuchni.
Jacek Kadaj/Getty Images
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz więcej:
- Za co Dorota Wellman kocha Podlasie?
- Podlasie inaczej. Jak aktywnie spędzić czas w malowniczym regionie?
- Odludne miejsca idealne na długi weekend. Gdzie spędzić wolne dni? Sprawdź 9 propozycji
Zobacz video: Kolonie dla dzieci po długim czasie w domu
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images