Góry - niebezpieczny cud natury
W górach rządzi pogoda. Zmienia się z minuty na minutę i nigdy nie możemy być jej pewni. Badania mówią, że aż w 90 procentach przypadków zejścia lawiny powodem jest człowiek. Dokładniej jego bezmyślność i brak odpowiedniej wiedzy.
Reporter Dzień Dobry TVN, Bartek Jędrzejak wziął udział w szkoleniu lawinowym dla Polskich Kolei Linowych, przeprowadzonym przez TOPR. Dlaczego tak ważne jest, aby pracownicy PKL mieli wiedzę na ten temat? To właśnie oni są pierwszymi osobami, które pomagają TOPR-owcom w ratowaniu człowieka podczas lawiny.
Pracując w PKL jesteśmy ambasadorami bezpieczeństwa. Ludzie oczekują od nas, że będziemy ekspertami w tej dziedzinie
– powiedział Andrzej Moskal, pracownik PKL.
Szkolenie miało na celu ukazanie wszystkiego od strony praktycznej.
Ćwiczenia obejmowały poszczególne etapy:
- Upewnienie się, że wokół nas jest bezpiecznie zanim ruszymy na pomoc;
- Sondowanie;
- Wykopywanie;
- Pamiętanie o "statystycznych 15 minutach" - osoba, która przeżyje zejście lawiny, ma 90 procent szans na przetrwanie pod nią przez 15 minut.
Przejście takiego kursu polecane jest osobom, które często przebywają w górach . Podczas ratowania człowieka przykrytego lawiną śnieżną, TOPR-owcom przydaje się każda dodatkowa para rąk. Warunek jest jeden - taki człowiek musi wiedzieć, jak może pomóc w bezpieczny sposób .
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR jest polskim stowarzyszeniem zajmującym się ratownictwem górskim. Każdy ratownik musi posiadać wiedzę związaną ze znajomością topografii Tatr oraz umiejętności, takie jak: wspinaczka, narciarstwo, ratownictwo i autoasekuracja.
Numer ratunkowy TOPR: 601-100-300 / numer alarmowy: 112
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku?
- Jak nie być amatorem, czyli porady dla wielbicieli górskich wędrówek
Autor: Aleksandra Lewandowska