Ubezpieczenie turystyczne jest polisą dającą ochronę podczas podróży i pobytu na wyjeździe. W jego skład wchodzi zwykle ubezpieczenie kosztów leczenia, OC, następstw nieszczęśliwych wypadków, assistance i bagażu podróżnego.
>>> Zobacz także:
- Polisa zdrowotna na wakacje za granicą. Jaką wybrać?
- Wyrobienie paszportu - gdzie, jak i ile to kosztuje?
- Paszport tymczasowy – formalności, czy można dostać od ręki?
Czy ubezpieczenia turystyczne są obowiązkowe?
Dla nas samych nie są obowiązkowe. Obowiązkowe są dla biura podróży, jeśli wysyła nas ono na wycieczkę zagraniczną. Musi wtedy zadbać o ubezpieczenie naszych kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli natomiast wycieczkę organizujemy sami, to sami musimy też zadbać o ubezpieczenie. Jeżeli jedziemy za granicę bez ubezpieczenia, to narażamy się na to, że np. koszty pomocy medycznej będziemy musieli ponieść z własnej kieszeni.
Na co zwrócić uwagę podpisując umowę ubezpieczenia turystycznego?
Warto zwrócić uwagę na:
- sumę ubezpieczenia, czyli do jakiej kwoty ubezpieczyciel za nas odpowiada,
- zakres ubezpieczenia, czyli jeśli chcemy uprawiać sport, ubezpieczenie musi to pokryć. Jeśli mamy chorobę przewlekłą, ubezpieczenie musi pokrywać jej następstwa.
Czy wystarczy ubezpieczenie oferowane przez biuro podróży, czy warto mieć też coś swojego?
Ubezpieczenie jest dobre wtedy, kiedy spełnia nasze potrzeby. Jeśli polisa z biura podróży jest dla nas dobra, możemy z niej skorzystać. Jeśli natomiast okazuje się, że nie chroni w przypadku uprawiania sportu, a my ten sport chcemy uprawiać, to powinniśmy albo poprosić o szerszy wariant, albo doubezpieczyć się prywatnie.
Czy ubezpieczać się przed wyjazdem na wakacje w Polsce?
W Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów, mamy dostęp do opieki zdrowotnej bez dodatkowych opłat. Nie ma więc potrzeby posiadania ubezpieczenia kosztów leczenia. Przyda się natomiast NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków), natomiast lepiej jest mieć je cały rok, nie tylko na wakacjach.
Czy rodzice powinni ubezpieczać dzieci przed obozami lub koloniami, czy to na siebie bierze organizator?
Warto pamiętać, że szkolne NNW dzieci działa także podczas wakacji. Organizator raczej będzie miał OC, choć obowiązku (w przypadku kolonii w Polsce) nie ma.
Czy ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd zapewnia nam bezpłatną opiekę medyczną, czy czasem coś trzeba dopłacić i później ubezpieczyciel nam zwróci pieniądze?
Najczęściej dostępne są obie opcje. Jeśli zagranicą coś nam dolega i mamy możliwość skorzystania z placówki, z którą współpracuje ubezpieczyciel, rozliczenie będzie bezgotówkowe. Jednak zdarza się, że nie możemy udać się do placówki rekomendowanej przez ubezpieczyciela, bo np. jest ona za daleko. Wtedy uzgadniamy z ubezpieczycielem (to konieczne), że skorzystamy z innej placówki, płacimy z własnej kieszeni, zabieramy rachunek i po powrocie dostajemy zwrot tych kosztów.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN