Porady

  Porady

  Rozwijają wyobraźnię, kształcą i bawią. Jakie zabawki są odpowiednie dla kilkulatków: puzzle, klocki czy może książeczki? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Magdę Kordaszewską, założycielkę Zabawkowicz.pl - kreatywnego poradnika dla rodziców.

  Z adwokatem Luką Szaranowiczem rozmawialiśmy o zmianach w prawie, które wejdą w życie w 2012 roku: likwidacji NIP, nowych zasadach wypłacania „becikowego”, podwyżce VAT na ubranka i buty dziecięce oraz o zmianie warunków zatrudnienia.

  Jak ważne są, umieszczane na produktach spożywczych, napisy informujące konsumentów o dacie przydatności produktów do spożycia? Z Katarzyną Bosacką, prowadzącą program "Wiem, co jem" w TVN Style, rozmawialiśmy o produktach, które możesz bezpiecznie zjeść, mimo upływu daty ich ważności.

  Noc Sylwestrowa bez sztucznych ogni?! Niemożliwe! Co zrobić, by ta tradycja była bezpieczna dla nas i dla innych? Kto może kupować, a kto sprzedawać fajerwerki? Jakie atesty powinny mieć sztuczne ognie dopuszczone do sprzedaży w Polsce? Gdzie i jak możesz dochodzić odszkodowania, kiedy ucierpisz na skutek wystrzałów fajerwerków? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokata Lukę Szaranowicza.

  Pan Przemek stara się odzyskać dowód rejestracyjny na zakupiony w 2010 roku motorower. Dokument ten został cofnięty przez Starostwo. Pomimo, że Pan Przemek jest już kolejnym właścicielem w Polsce, to właśnie on ma największe problemy. Jak odzyskać dowód rejestracyjny zapytaliśmy adwokata Lukę Szaranowicza.

  Pan Mariusz został klientem firmy telekomunikacyjnej, chociaż wcale nie zamierzał. Jak to się stało, że choć nie podpisał żadnej umowy, musi teraz wywiązywać się z jej warunków? O komentarz poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN adwokata Lukę Szaranowicza.

  W naszym cyklu „Książki na weekend” Anna Dziewit poleciła książki, które idealnie nadają się na świąteczny prezent. A Wy macie już prezent dla swoich bliskich?

  73-letni Othon Cortes zjadł posiłek na pokładzie samolotu popularnych linii lotniczych. Niestety po jakimś czasie mężczyzna poczuł się źle i pomimo awaryjnego lądowania zmarł. Czy możemy domagać się odszkodowania, jeśli mimo feralnego posiłku jednak udało nam się przeżyć podróż? Porad w studiu Dzień Dobry TVN udzielił adwokat Luka Szaranowicz.

  Pani Monika Sidorowicz walczy o mieszkanie komunalne po zmarłym ojcu. Jest tam zameldowana. Pomimo, że meldunek nie ustał gmina odmówiła jej przyznania mieszkania. Jak się okazuje błędem było wyprowadzenie się Pani Moniki z tego mieszkania oraz złożenie pozwu do sądu. Była do tego jednak zmuszona, ponieważ zaszła w ciążę i nie chciała uczestniczyć w libacjach alkoholowych, jakie się tam odbywały. Czy Pani Monika ma szansę odzyskać prawa do mieszkania po zmarłym ojcu? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN adwokata Lukę Szaranowicza.

  Zabawki nie zawsze muszą być drogie i kupowane tylko w sklepach. Dzieci często najbardziej interesują się prostymi rzeczami, które je otaczają. O tym jak robić razem z naszymi pociechami zabawki z recyklingu, w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy eko mamą Reni Jusis oraz z scenografką i pedagogiem Magdaleną Wójcicką – Molską.

  Mąż Pani Danuty 18 lat temu uzyskał rozwód amerykański bez jej wiedzy. W bieżącym roku zwrócił się do sądu w Polsce o akceptację wyroku sądu amerykańskiego. Pani Danuta nie wyraża zgody na rozwód bez orzeczenia winy męża. Jakie Pani Danuta ma szanse w polskim sądzie?

  Pani Magda napisała list do redakcji Dzień Dobry TVN, w którym prosi o poradę adwokata Lukę Szaranowicza. Pragnie ona zmienić nazwisko dziecka na swoje. Jak tego dokonać? Jakie kroki podjąć i czy ojciec dziecka musi wyrazić na to zgodę?

  Anna Bałon, uczestniczka 2. edycji "Top model", w ciągu roku schudła 24 kg. Zaczęło się od motywacji. Spodobał mi się jeden chłopak – powiedziała w Dzień Dobry TVN. Dieta, regularne posiłki, naturalne produkty, całkowite wyeliminowanie tłuszczu zwierzęcego i słodyczy oraz intensywne ćwiczenia pozwoliły jej osiągnąć sukces. Jurorka "Tańca z gwiazdami" Iwona Pavlović przez 4 miesiące zrzuciła 18 kg. Jak się odchudzać, by uniknąć efektu jo-jo?

  Rozwiodłeś się, założyłeś nową rodzinę, urodziło Ci się małe dziecko i masz więcej wydatków? Jednocześnie płacisz alimenty poprzedniej rodzinie? Jak je obniżyć radził w studiu Dzień Dobry TVN adwokat Luka Szaranowicz.

  Do tej pory, kiedy spadkodawca zapisał spadkobiercy konkretną rzecz w testamencie, nie oznaczało to, że spadkobierca tę rzecz dostanie. Wszystko zależało od głównego spadkobiercy, który mógł skutecznie blokować latami przekazanie odziedziczonych dóbr. 23 października weszły w życie nowe przepisy spadkowe. W studiu Dzień Dobry TVN komentował je adwokat Luka Szaranowicz.

  Pani Agnieszka ma trudności z wyegzekwowaniem swoich praw od byłego męża, który jest Włochem i tamże mieszka. Nie utrzymuje z nim kontaktu, ale pragnie, by łożył na wspólne dziecko. Alimenty zostały mu zasadzone przez Polski sąd. Czy jest szansa, by Pani Agnieszka kiedykolwiek zobaczyła te pieniądze? O to zapytaliśmy adwokata Lukę Szaranowicza.

  Kto pokrywa koszty naprawy samochodu, który został "potrącony "przez nieletniego przechodnia? Co w sytuacji, jeśli rodzice nieletniego sprawcy wypadku nie mogą pokryć kosztów naprawy pojazdu? Czy 15- latek ponosi już odpowiedzialność za swoje czyny? Na te pytania, na podstawie prawdziwej historii naszego widza, odpowiedział w studiu Dzień Dobry TVN adwokat Luka Szaranowicz.

  Poślizgnęłaś się na mokrej podłodze w pracy? Skręciłaś nogę i nie możesz pracować? Czeka cię rehabilitacja? Adwokat Luka Szaranowicz, ekspert Dzień Dobry TVN, radzi jak walczyć o odszkodowanie. Czy bohaterce kolejnego odcinka cyklu "Luka w prawie" - Pani Agnieszce Kublik - należy się finansowe zadośćuczynienie?

  Serwis zabawkowicz.pl rozpoczął kampanię społeczną „Baw się z dzieckiem, testuj zabawki" propagującą twórczą zabawę rodziców z dzieckiem. Pierwszą akcją było „Wielkie testowanie zabawek", 2 października w FikuMikuCafe, podczas którego rodzice z dziećmi przetestowali najnowsze zabawki. Przyglądał się temu Zbyszek Urbański i wybrał trzy, jego zdaniem, najlepsze.

  Do kamienicy w Szczecinie włamał się złodziej. Przestępstwo zarejestrowały kamery monitoringu. Poszkodowana Elwira Czernis zgłosiła sprawę na policję. Śledztwo jednak zostało umorzone. Pani Elwira postanowiła wziąć sprawiedliwość we własne ręce i wywiesiła fotografię złodzieja na bramie kamienicy. Czy prawo przewiduje dla pokrzywdzonej jakieś sankcje?

  W studiu Dzień Dobry TVN Luka Szaranowicz wyjaśnia, jak można walczyć o swoje prawa, gdy zostało się oszukanym przez biuro nieruchomości. Przedstawiamy historię Magdy, która padła ofiarą nieuczciwego pośrednika. Jak oszukano Magdę i jak się ustrzec przed nieuczciwymi praktykami biur nieruchomości?

  Pierwszy rok wspólnego mieszkania jest najtrudniejszy. Na jaw wychodzą wszystkie wady i niedoskonałości partnera. Niezwykłą role odgrywa więc sztuka zawierania kompromisów. Z czym wiąże się decyzja o zamieszkaniu razem i jak przetrwać różnice charakterów? Jak przetrwać pierwszy rok wspólnego mieszkania - o tym prezenter Maciej Rock, aktorka Katarzyna Zielińska i Emilia Raszyńska, żona mariusza Czerkawskiego.

  Aby nie mieć kaca po Sylwestrze, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, przed spożyciem alkoholu zjedzmy obfity posiłek. Po drugie - podczas picia alkoholu pijmy dużo wody. I wreszcie - nie mieszajmy różnych trunków. O kulturze picia porozmawialiśmy z Tomaszem Koleckim-Majewiczem, sommelierem i Mistrzem Polski Sommelierów 2007, 2008 i 2009.

  Czy lepiej strój wypożyczyć, czy zrobić go samemu? Ile kosztuje wypożyczenie stroju? Gdzie można wypożyczyć kostium na bal karnawałowy? O to zapytaliśmy stylistkę Wigannę Papinę.

  O urozmaicaniu wnętrz rozmaitymi gadżetami rozmawialiśmy z architektem wnętrz - Sylwią Erol.

  Zdecydowana większość kobiet w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka ma bóle kręgosłupa. Wywołane są one hormonami, które zmiękczają stawy i wiązadła, a także zmianą ośrodka ciężkości w ciele. Kobiecie rośnie brzuch i piersi, zmieniają się proporcje ciała. Żeby bóle wyeliminować, trzeba pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Jakich? O tym Michał Koszla, autor programu "Atrakcyjna mama".

  Sztukę oświetlenia porównać mogę do teatru, teatru światła. Można grać tak, by pomieszczenie mniejsze zyskało więcej przestrzeni lub tak, by zamarkować pewne niedoskonałości wnętrza - wyjaśnia Sylwia Erol, architekt wnętrz. Żeby powiększyć pomieszczenie, podświetlamy sufit małymi lampkami - radzi gość Dzień Dobry TVN.

  Nikt nie rodzi się niejadkiem. To, że dziecko odżywia się nieprawidłowo i nie chce jeść jest zasługą rodziców. Gościem Dzień Dobry TVN była Anna Krasucka, założycielka Akademii Odżywiania dla Zdrowia "Pięć smaków", która prowadzi także warsztaty gotowania dla rodziców. Jak sprawić, by dziecko polubiło jedzenie i uczestnictwo w posiłkach? Jakie konsekwencje ma zabawianie dzieci czy też odwracanie ich uwagi telewizją w czasie posiłku?

  Pracownikom jednego z przedsiębiorstw z Gorzowa Wielkopolskiego nie opłaca się chorować. - Każdy pracownik, który do końca roku nie pójdzie na zwolnienie lekarskie, dostanie 500 zł premii - zarządził zarząd firmy.