Porady

  Porady

  Związek dwojga ludzi to - przede wszystkim - sztuka kompromisu i nieustannego dialogu. Jaki jest sekret udanego związku i, jak mimo trudności i prób pozostać sobie bliskimi? o to zapytaliśmy Magdalenę Majewską, Joannę Damięcką i Krzysztofa Tyńca.

  Na co należy zwracać uwagę podczas zakupu pierwszego wózka? Z jakich materiałów powinien być wykonany wózek? Czy drogi wózek - to wózek dobry? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się w DDTVN fizjoterapeuty Pawła Zawitkowskiego oraz Piotra Kolucha z Fundacji Pro-Test, która przetestowała kilkanaście wózków dla dzieci. Jak wypadł ich test?

  Wiosna to początek inwazji kleszczy, pasożytów będących nosicielami wielu chorób, niekiedy nawet śmiertelnych. Coraz więcej właścicieli zwierząt zwraca się do lekarzy weterynarii z prośbą o pomoc w usunięcie kleszcza. Jak uchronić nasze zwierzęta przed kleszczami? O poradę poprosiliśmy dr Dorotę Sumińską.

  Kupując okulary przeciwsłoneczne powinniśmy się kierować względami estetycznymi i zdrowotnymi. Powinniśmy wziąć pod uwagę następujące czynniki: wielkość okularów, kolor, kształt, stylistykę, wiek, karnację i koniecznie upewnić się, czy okulary mają filtry UV - radzi optyk Paweł Kaźmierczak.

  Jak wybrać odpowiedni fotelik dla dziecka? O czym należy pamiętać podróżując z dzieckiem? - Nie wystarczy zamontować fotelik w samochodzie, ale trzeba zapiąć w nim dziecko - radzi ekspert Dzień Dobry TVN Paweł Zawitkowski. - To może oczywiste, ale wielu rodziców tego nie robi - zauważa autor książki "Co nieco o rozwoju dziecka".

  Nikt nie rodzi się niejadkiem. To, że dziecko odżywia się nieprawidłowo i nie chce jeść jest zasługą rodziców. Gościem Dzień Dobry TVN była Anna Krasucka, założycielka Akademii Odżywiania dla Zdrowia "Pięć smaków", która prowadzi także warsztaty gotowania dla rodziców. Jak sprawić, by dziecko polubiło jedzenie i uczestnictwo w posiłkach? Jakie konsekwencje ma zabawianie dzieci czy też odwracanie ich uwagi telewizją w czasie posiłku?

  Aby nie mieć kaca po Sylwestrze, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, przed spożyciem alkoholu zjedzmy obfity posiłek. Po drugie - podczas picia alkoholu pijmy dużo wody. I wreszcie - nie mieszajmy różnych trunków. O kulturze picia porozmawialiśmy z Tomaszem Koleckim-Majewiczem, sommelierem i Mistrzem Polski Sommelierów 2007, 2008 i 2009.

  Pierwszy rok wspólnego mieszkania jest najtrudniejszy. Na jaw wychodzą wszystkie wady i niedoskonałości partnera. Niezwykłą role odgrywa więc sztuka zawierania kompromisów. Z czym wiąże się decyzja o zamieszkaniu razem i jak przetrwać różnice charakterów? Jak przetrwać pierwszy rok wspólnego mieszkania - o tym prezenter Maciej Rock, aktorka Katarzyna Zielińska i Emilia Raszyńska, żona mariusza Czerkawskiego.

  Sztukę oświetlenia porównać mogę do teatru, teatru światła. Można grać tak, by pomieszczenie mniejsze zyskało więcej przestrzeni lub tak, by zamarkować pewne niedoskonałości wnętrza - wyjaśnia Sylwia Erol, architekt wnętrz. Żeby powiększyć pomieszczenie, podświetlamy sufit małymi lampkami - radzi gość Dzień Dobry TVN.

  Zdrada jest bardzo silnym przeżyciem, szczególnie dla osoby zdradzonej. Kojarzy nam się najczęściej ze zdradą w związku. Jednak równie często zdradza przyjaciel. Czy zdradę można wybaczyć? Przyznać się do zdrady czy nie? O zdradzie porozmawialiśmy z aktorkami serialu "Na Wspólnej": Iloną Wrońską i Grażyną Wolszczak oraz psycholog Joanną Heidtman.

  Pracownikom jednego z przedsiębiorstw z Gorzowa Wielkopolskiego nie opłaca się chorować. - Każdy pracownik, który do końca roku nie pójdzie na zwolnienie lekarskie, dostanie 500 zł premii - zarządził zarząd firmy.

  Twarz wystawiona na bezpośrednie działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych wymaga szczególnej troski, zwłaszcza zimą. Czy zimą można stosować kremy z filtrem lub te, które w swoim składzie mają wodę? O sposobach pielęgnacji skóry porozmawialiśmy z dr Moniką Serafin, dermatologiem z Kliniki Nova Derm.

  O tym czy warto wierzyć w sny porozmawialiśmy w studiu z wróżką Anną Kempisty oraz piosenkarzem Szymonem Wydrą.

  Piszę do Państwa ponieważ od roku oglądam program niemal codziennie. Obecnie jestem szczęśliwą mamą 2 miesięcznego Maciusia, ale mój ostatni rok chciałabym wypisać z pamięci. Gdy rok temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży, byłam załamana, właśnie dostałam awans w pracy, moja sytuacja z partnerem nie była stabilna. Na dodatek okazało się, że ciąża jest zagrożona i muszę iść na zwolnienie. Dopadło mnie tysiąc myśli, co będzie z moją pracą, czy ciąża się utrzyma, jaki stworzymy dom dla naszego dziecka, skoro z partnerem nie mogę się dogadać? (...)

  Mineralizacja, umiejscowienie źródła oraz poziom nasycenia dwutlenkiem węgla ma wpływ na smak i wartości odżywcze wody. Jak wybrać najlepszą wśród tylu wód dostępnych na rynku?

  Stosowany od wieków, złoty środek na wszelkie dolegliwości, polecany przez nasze mamy i babcie, szlachetny polski miód. Na co należy zwrócić uwagę kupując miody? Jak odróżnić te prawdziwe od sztucznych? O tajemnicach naszego złocistego skarbu opowie Katarzyna Bosacka, prowadząca program "Wiem co jem" w TVN Style.

  Popularne stają się wielorazowe pieluszki. Jak się okazuje mają one wiele zalet i są zdrowsze od pieluszek jednorazowych. Nasza eko-mama Reni Jusis oraz Ewa Dumańska z serwisu pieluszkarnia.pl wytłumaczyły, na czym polega fenomen eko-pieluszek i, dlaczego korzystając z nich zaoszczędzimy czas i pieniądze.

  Lekarze apelują, by kobiety w ciąży zapinały pasy. Wprawdzie kodeks drogowy w Polsce zwalnia kobiety w widocznej ciąży z zapinania pasów bezpieczeństwa, specjaliści radzą jednak, by zapiąć je. Należy tylko zrobić to w odpowiedni sposób. Jak? demonstrujemy w Dzień Dobry TVN. W studiu gościmy ginekologa Witolda Rogiewicza i dziennikarkę TVN Turbo Alicję Grabowską.

  Frytki - wszyscy je lubimy, choć wiemy, że nie są zdrowe. Rynek mrożonych frytek w Polsce wart jest już 400 mln zł rocznie. Z kolei poziom konsumpcji frytek jest u nas dużo niższy niż w krajach zachodnich. Zapewne dlatego w ciągu najbliższych lat rozegra się walka o nasze frytkowe preferencję. Naszym gościem była Katarzyna Bosacka, prowadząca program "Wiem, co jem".

  Wielorazowe torby na zakupy powoli wypierają ze sklepów torby foliowe. Modne stają się też pieluszki i chusteczki wielorazowego użytku. Okazuje się, że wielorazowe i ekologiczne produkty są nie tylko dobre dla środowiska, ale i dla naszego portfela. Czy to początek mody na produkty wielokrotnego użytku? Na ten temat rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ekologiczną mamą Reni Jusis.

  Fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski wraz neurologopedą Ewą Winnicką radzą, kiedy i w jaki sposób rozpocząć karmienie dziecka łyżeczką. Jakie są konsekwencje nieprawidłowego karmienia?

  Jak przygotować się na przyjście na świat dziecka? Co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka? O tym położna Małgorzata Gierada-Radoń, gość Dzień Dobry TVN.

  Głos ludzki jest ważnym aspektem w komunikacji międzyludzkiej, przez głos wyrażamy również swoją osobowość. Dlatego jąkanie może skutecznie blokować człowieka w wielu sprawach. Jąkanie, czyli zaburzenie płynności mowy, jest zaburzeniem na tle nerwowym. Przy odpowiedniej terapii można poradzić sobie z tym problemem. Film "Jak zostać królem?" wywołał falę zainteresowania tym zaburzeniem. Dlaczego?

  Obok ekologicznej żywności coraz bardziej popularne stają się ekologiczne kosmetyki. Dlaczego warto używać ekologicznych kosmetyków i, jak je zrobić w domu - o tym rozmawialiśmy z Ewą Sroką, prowadzącą warsztaty, podczas których można nauczyć się wykonywania takich kosmetyków w domowym zaciszu. Ekologiczny styl życia promuje w Dzień Dobry TVN Reni Jusis.

  Dziś rozmawialiśmy w DDTVN o eko-chustach. Dzięki nim dziecko czuje się bezpiecznie, słysząc bicie serca mamy lub taty. Malucha możemy nosić w chustach już od pierwszych dni życia. Ważne jest jednak prawidłowe wiązanie. Marcin Golizda, pierwszy męski instruktor wiąazania chust, zademonstrował, jak bezpiecznie nosić dziecko.

  Co czwarty polski nastolatek ucieka od problemów okaleczając własne ciało. Tylko w ubiegłym roku do gabinetów psychiatrycznych w Polsce trafiło prawie 120 tys. dzieci i młodzieży przed 18. rokiem życia - wynika z danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Młodzi ludzie nie radzą sobie ze stresem i coraz częściej rozładowują negatywne emocje zachowaniami autoagresywnymi.

  Mięso to najbardziej kontrowersyjny produkt spożywczy, zarówno pod względem etycznym , jak i ekologicznym. Dietetycy twierdzą, że mięso powinniśmy spożywać dwa razy w tygodniu, a jak wiadomo, jemy go znacznie więcej. W Dzień Dobry TVN Grzegorz Łapanowski powiedział nam wszystko co trzeba wiedzieć by wybrać zdrowe i smaczne wędliny.

  Baby-led weaning (BLW) to metoda wprowadzania stałych pokarmów do diety dziecka, pozwalająca na naukę samodzielnego jedzenia. Omijamy etap papek i karmienia łyżeczką. Pozwalamy dziecku jeść palcami, podając mu nie zmiksowane jedzenie i stopniowo przyzwyczajamy do używania sztućców.

  W kwietniu wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia. Poród będzie mógł odbyć się w warunkach szpitalnych lub pozaszpitalnych. Jeśli kobieta będzie chciała rodzić w domu, to całe świadczenie medyczne, jakim jest poród, obędzie się w domu pacjentki. Gościem DDTVN była: Reni Jusis i położna Katarzyna Grzybowska, założycielka Domu Narodzin.