Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest droższe. O ile wzrosły ceny?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Tatry latem - gdzie warto pójść i co zobaczyć?
Tatry latem - gdzie warto pójść i co zobaczyć?
Turysto, tego nie rób w górach (napisy)
Turysto, tego nie rób w górach (napisy)
Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Wanda Rutkiewicz znowu patrzy na Himalaje
Wanda Rutkiewicz znowu patrzy na Himalaje
Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w Tatrach
Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w Tatrach
Dwie polskie himalaistki na szczycie K2
Dwie polskie himalaistki na szczycie K2
Od marca turyści, którzy zechcą wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) będą musieli zapłacić więcej. O ile wzrosły ceny biletów? Komu przysługuje darmowa wejściówka do parku?

Droższe bilety do TPN

Od 1 marca za jednodniową wejściówkę do Tatrzańskiego Parku Narodowego trzeba będzie zapłacić 10 zł (do tej pory wejście kosztowało 9 zł). Natomiast cena biletu ulgowego skoczyła do 5 zł (to wzrost o 50 gr). Turyści więcej zapłacą też za bilety tygodniowe. Normalny kosztuje teraz 50 zł, a ulgowy 25 zł (poprzednio był to koszt odpowiednio 45 zł i 22,5 zł). Za bilet grupowy normalny dla 10 osób trzeba zapłacić 90 zł, ulgowy jest o połowę tańszy.

Z darmowej wejściówki mogą skorzystać posiadacze tzw. Karty Dużej Rodziny. Za darmo na teren parku wejdą również dzieci do 7. roku życia, mieszkańcy gmin przyległych do TPN oraz osoby udające się najkrótszą drogą do wyznaczonych miejsc kultu religijnego na terenie parku, czyli do kaplicy na Wiktorówkach szlakiem z Zazadniej oraz do kaplicy sióstr Albertynek i kaplicy braci Albertynów na Kalatówkach.

Na co przeznaczane są pieniądze ze sprzedaży biletów?

Dyrekcja parku podaje, że pieniądze z opłat pozwalają tworzyć i utrzymać infrastrukturę turystyczną, obsługę mobilnych toalet. Środki przeznaczane są również na sprzątanie i remonty szlaków oraz wymianę oznakowania traktów. Park wydaje je też na cele edukacyjne czy ochronę przyrody. Natomiast ponad 15 proc. kwoty, która wpływa do kasy parku za sprzedaż biletów przekazywana jest Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: bp/Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Stanislaw Pytel/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości