Brzydki zapach. Dlaczego utrzymuje się na ubraniach?
Określenie "permastink" odnosi się do brzydkiego zapachu, który długo utrzymuje się na ubraniach i nie znika po praniu. Naukowcy z Uniwersytet w Gandawie postanowili odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak się dzieje. W tym celu na stronie uczelni pojawiło się ogłoszenie. Badacze szukają 100 osób, które przez 30 tygodni będą nosić białe koszulki.
Osoby, które wezmą udział w badaniu otrzymają "jedną koszulkę na każdy dzień tygodnia, a także bezzapachowe produkty, takie jak dezodorant, żel pod prysznic i proszek do prania". Uczestnicy - przez czas trwania eksperymentu - będą musieli regularnie prać swoje koszulki. Warto dodać, że udział w badaniu przewidziane jest wynagrodzenie.
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ubrań?
Po 5 tygodniach od zakończenia eksperymentu koszulki mają trafić do badaczy. Naukowcy potną je i poddadzą szczegółowej analizie. - Sprawdzimy, jakie cząsteczki zapachu znajdują się na tkaninie i jakie bakterie są w to zaangażowane. W ten sposób będziemy szukać rozwiązań (zjawiska "permastink" – red.) - powiedziała w rozmowie z belgijskim portalem VRT Chris Callewaert, jeden z szefów nietypowego projektu badawczego.
Badacze mają nadzieję, że eksperyment pomoże ustalić, co można dodać do odzieży i jak konstruować pralki, aby zwalczać bakterie i nieprzyjemne cząsteczki zapachowe. Warto dodać, że specjaliści równolegle pracują nad projektem "odzieży probiotycznej", która nie absorbowałaby bakterii odpowiedzialnych za brzydki zapach ubrań.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co kupujemy w pasmanterii? Bogaty asortyment sklepów pasmanteryjnych
- Puść oczko swojej rajstopie. "Relaksuję się przy tym"
- "Odkryłam super sposób na pozbycie się plam z długopisu". A jak usunąć z ubrań gumę do żucia?
Autor: jdw//am/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: D-BASE/Getty Images