Dzień Babci
- Suplementacja powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb i skonsultowana ze specjalistą - przypomniał GIS przy okazji zbliżających się świąt Dnia Babci i Dnia Dziadka. Leki oraz suplementy diety są zdaniem instytucji bardzo złym pomysłem na prezent.
Apel GIS w sprawie kupowania suplementów w prezencie
W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami Dniem Babci oraz Dniem Dziadka, Główny Inspektorat Sanitarny zaapelował, by w ramach prezentu nie kupować seniorom suplementów diety. Instytucja podkreśliła, że stosowanie tych preparatów powinno być skonsultowane z lekarzem, więc kupowanie ich na własną rękę i dawanie starszym osobom może być niebezpieczne.
Jednocześnie GIS zaznaczył, że liczba sprzedawanych w Polsce suplementów diety stale rośnie. Niestety nie każdy kupujący wie, że tego typu produkty nie mają właściwości leczniczych.
- Suplement diety nie leczy i nie zapobiega chorobom, natomiast służy uzupełnieniu diety w składniki odżywcze - w przypadku ich niedoboru - podkreśliła instytucja.
Główny Inspektorat Sanitarny wskazał także sposoby na odróżnienie leku bez recepty od suplementu diety. Jak się okazuje, na opakowaniu leku bez recepty znajduje się m.in. numer pozwolenia na dopuszczenie go do obrotu, a na opakowaniu suplementu diety nie ma takiego numeru. Warto też pamiętać, że na pudełku z suplementem diety musi być wyraźnie napisane, że jest to suplement.
- Producent suplementu diety musi podać nazwę kategorii substancji odżywczych, substancji charakteryzujących produkt lub wskazać charakter tych substancji. Konieczne jest przekazanie informacji o zalecanej dziennej porcji do spożycia w ciągu dnia i ostrzeżenia o jej nieprzekraczaniu w ciągu dnia. Wymagane jest też zamieszczenie stwierdzenia, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako zamienniki zróżnicowanej diety i powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci. Producent nie może również sugerować, że suplement diety zapobiega chorobom lub je leczy - wskazał GIS.
Suplementy diety - zachowaj szczególną ostrożność
GIS zaapelował także o szczególną ostrożność wobec produktów dostępnych w sprzedaży internetowej. Są one często reklamowane jako panaceum na choroby oraz złe samopoczucie albo sposób na szybkie schudnięcie.
Jednocześnie wyjaśnił, że ze względu na słabo zbilansowaną dietę można mieć niedobory witamin lub składników mineralnych, czy innych niezbędnych składników odżywczych. Wtedy suplementy diety mogą pomóc je uzupełnić, ale trzeba bardzo uważać z ich przyjmowaniem. Nie są to produkty uniwersalne, więc ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Specjalista oceni, czy dany preparat będzie właściwy, biorąc pod uwagę, m.in. stan zdrowia, a także przyjmowane przez daną osobę leki. Dlatego też instytucja odradza kupowanie tego typu preparatów swojej babci czy dziadkowi. Można im tym wręcz zaszkodzić.
Suplementy diety nie są więc dobrym pomysłem na prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Nie kupuj ich zatem - z pewnością wymyślisz lepszy sposób na obdarowanie babci i dziadka w dniu ich święta.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tych połączeń unikaj. Których produktów nie warto przyjmować z lekami?
- Czy kwasy omega-3 mogą być niebezpieczne? Badacze mają nowe ustalenia
- GIS ostrzega przed suplementem dla mężczyzn. "Wiąże się z ryzykiem dla zdrowia"
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: rynekzdrowia.pl, GIS
Źródło zdjęcia głównego: Malorny/GettyImages