Nie kupuj suplementów diety na Dzień Babci i Dziadka. GIS ostrzega

Suplementy diety
Nie kupuj suplementów diety na Dzień Babci i Dziadka. GIS ostrzega
Źródło: Malorny/GettyImages
Lada moment obchodzić będziemy Dzień Babci oraz Dzień Dziadka. Wiele osób zastanawia się, czy suplementy diety byłyby dobrym pomysłem na prezent z tej okazji. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega jednak przed kupowaniem tych preparatów na własną rękę. Dlaczego nie powinno się dawać ich w prezencie seniorom? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Dzień Babci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Babcia, która koloruje Polskę tolerancją
Babcia, która koloruje Polskę tolerancją
73-letnia pani Maria zdobywa świat
73-letnia pani Maria zdobywa świat
Niezwykła historia Babci Szury
Niezwykła historia Babci Szury
Historia Babci Szury
Historia Babci Szury
Smak dzieciństwa, czyli babcine pierogi
Smak dzieciństwa, czyli babcine pierogi
Kuchnia babci Celinki i Janiny
Kuchnia babci Celinki i Janiny
Babcine przepisy od Cristiny Catese
Babcine przepisy od Cristiny Catese
Piękne relacje babć i dziadków z wnukami
Piękne relacje babć i dziadków z wnukami
Do kuchni babci i mamy zawsze chętnie wracamy
Do kuchni babci i mamy zawsze chętnie wracamy
Polskie babcie podbijają internet
Polskie babcie podbijają internet
Babcia Anna Maria Wesołowska orzeka rosołek na obiad
Babcia Anna Maria Wesołowska orzeka rosołek na obiad
Maski karnawałowe od babci, mamy i wnuczki
Maski karnawałowe od babci, mamy i wnuczki
Najmodniejsze babcie Trójmiasta
Najmodniejsze babcie Trójmiasta
Krzysztof Hołowczyc wybiera się w rajd z „Babcią”
Krzysztof Hołowczyc wybiera się w rajd z „Babcią”
Victoria de Lempicka o swojej babci Tamarze Łempickiej
Victoria de Lempicka o swojej babci Tamarze Łempickiej
Pomysł na babciny obiad z nowoczesnym twistem
Pomysł na babciny obiad z nowoczesnym twistem
Niezwykła sesja babci dla wnuka
Niezwykła sesja babci dla wnuka
Jaka babcia, taka wnuczka?
Jaka babcia, taka wnuczka?
Babcine sposoby na porost włosów – wcierki
Babcine sposoby na porost włosów – wcierki
Kuchnia babci Krysi
Kuchnia babci Krysi
Z ziemi polskiej do włoskiej śladami babci Fiedler
Z ziemi polskiej do włoskiej śladami babci Fiedler
Prababcie bohaterki
Prababcie bohaterki
Jaka babcia taki wnuczek?
Jaka babcia taki wnuczek?
Babcia Janinka uszyła poduszkę na WOŚP
Babcia Janinka uszyła poduszkę na WOŚP
Dania jak u babci
Dania jak u babci

- Suplementacja powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb i skonsultowana ze specjalistą - przypomniał GIS przy okazji zbliżających się świąt Dnia Babci i Dnia Dziadka. Leki oraz suplementy diety są zdaniem instytucji bardzo złym pomysłem na prezent.

Apel GIS w sprawie kupowania suplementów w prezencie

W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami Dniem Babci oraz Dniem Dziadka, Główny Inspektorat Sanitarny zaapelował, by w ramach prezentu nie kupować seniorom suplementów diety. Instytucja podkreśliła, że stosowanie tych preparatów powinno być skonsultowane z lekarzem, więc kupowanie ich na własną rękę i dawanie starszym osobom może być niebezpieczne.

Jednocześnie GIS zaznaczył, że liczba sprzedawanych w Polsce suplementów diety stale rośnie. Niestety nie każdy kupujący wie, że tego typu produkty nie mają właściwości leczniczych.

- Suplement diety nie leczy i nie zapobiega chorobom, natomiast służy uzupełnieniu diety w składniki odżywcze - w przypadku ich niedoboru - podkreśliła instytucja.

Główny Inspektorat Sanitarny wskazał także sposoby na odróżnienie leku bez recepty od suplementu diety. Jak się okazuje, na opakowaniu leku bez recepty znajduje się m.in. numer pozwolenia na dopuszczenie go do obrotu, a na opakowaniu suplementu diety nie ma takiego numeru. Warto też pamiętać, że na pudełku z suplementem diety musi być wyraźnie napisane, że jest to suplement.

- Producent suplementu diety musi podać nazwę kategorii substancji odżywczych, substancji charakteryzujących produkt lub wskazać charakter tych substancji. Konieczne jest przekazanie informacji o zalecanej dziennej porcji do spożycia w ciągu dnia i ostrzeżenia o jej nieprzekraczaniu w ciągu dnia. Wymagane jest też zamieszczenie stwierdzenia, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako zamienniki zróżnicowanej diety i powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci. Producent nie może również sugerować, że suplement diety zapobiega chorobom lub je leczy - wskazał GIS.

Suplementy diety - zachowaj szczególną ostrożność

GIS zaapelował także o szczególną ostrożność wobec produktów dostępnych w sprzedaży internetowej. Są one często reklamowane jako panaceum na choroby oraz złe samopoczucie albo sposób na szybkie schudnięcie.

Jednocześnie wyjaśnił, że ze względu na słabo zbilansowaną dietę można mieć niedobory witamin lub składników mineralnych, czy innych niezbędnych składników odżywczych. Wtedy suplementy diety mogą pomóc je uzupełnić, ale trzeba bardzo uważać z ich przyjmowaniem. Nie są to produkty uniwersalne, więc ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Specjalista oceni, czy dany preparat będzie właściwy, biorąc pod uwagę, m.in. stan zdrowia, a także przyjmowane przez daną osobę leki. Dlatego też instytucja odradza kupowanie tego typu preparatów swojej babci czy dziadkowi. Można im tym wręcz zaszkodzić.

Suplementy diety nie są więc dobrym pomysłem na prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Nie kupuj ich zatem - z pewnością wymyślisz lepszy sposób na obdarowanie babci i dziadka w dniu ich święta.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: rynekzdrowia.pl, GIS

Źródło zdjęcia głównego: Malorny/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości