Leki bez recepty, które uzależniają. "Działa tak samo jak amfetamina"

389A8162
Źródło: Dzień Dobry TVN
Leki bez recepty, które uzależniają
Leki bez recepty, które uzależniają
Uzależnieni od lekarstw – coraz większy problem wśród młodych
Uzależnieni od lekarstw – coraz większy problem wśród młodych
Leki OTC są to wszystkie leki wydawane bez recepty. Przyjmowane w nadmiernej ilości mogą działać odurzająco. Dlaczego tak łatwo się od nich uzależnić? O tym w Dzień Dobry TVN mówili twórczyni internetowa Kasia Rybak oraz prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko, pedagog społeczny, specjalny i socjolog.

Od czego jesteśmy uzależnieni?

W tej dziedzinie zażywania lekarstw jesteśmy w czołówce. Polacy są jednym z najbardziej uzależnionych narodów Europy. Prawie 90% z nas przyznaje się, że regularnie stosuje lekarstwa bez recepty i suplementy diety. Najczęściej kupujemy środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, lecz podobnie często sięgamy po lekarstwa na grypę czy też zwyczajne przeziębienie.

Nieco ponad połowa z nas przyznaje się do zażywania witamin i minerałów, a do preparatów na trawienie prawie co czwarty. Do zażywania lekarstw głównie pobudzających i na uspokojenie przyznaje się 17% nastolatków, a do nadużywania tych medykamentów aż 7%. Średnia europejska to 4%. Częściej po środki farmakologiczne sięgają dziewczęta.

Leki bez recepty, które uzależniają

W studiu Dzień Dobry TVN twórczyni internetowa Kasia Rybak, która przez 5 lat była uzależniona od kropli do nosa oraz pedagog społeczny, specjalny i socjolog prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko opowiedzieli widzom, jak niebezpieczne mogą być niektóre leki bez recepty.

- Zaczynałam od tego, że po prostu byłam przeziębiona i jakoś dopiero po trzech miesiącach uświadomiłam sobie, że Kasia, ty jesteś uzależniona. Zawsze, jak zasypiałam, to gdzieś te krople musiałam mieć przy sobie i najczęściej katar pojawiał się wtedy, kiedy musiałam już iść spać - wspominała nasza gościni.

Jak ostrzegał prof. Mariusz Jędrzejko, przekroczenie dawki leków wydawanych bez recepty (OTC) może mieć bardzo poważne konsekwencje.

- One zawierają bardzo silne substancje, kiedy są używane medycznie, pomagają nam, ale przekroczenie tej dawki przy lekach OTC, kiedy w aptece możemy kupić 3-4 pudełka, powoduje, że biorąc całe opakowanie, używamy tak prawdę mówiąc, dokładnie tyle, ile zawiera narkotyk - tłumaczył ekspert.

- Pseudoefedryna w dużych ilościach działa tak samo jak amfetamina, przy pseudoefedrynie będzie to stymulacja. One będą działały podobnie jak psychostymulanty. Kodeina będzie działała podobnie jak opium, dlatego że to jest opioid, a kodeina jest częstym składnikiem syropów na kaszel. To jest najczęstszy środek używany przy lekach na przeziębienie - dodał.

Jak reagować, gdy zorientujemy się, że nasze dziecko zażywa silne leki? Posłuchaj rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości