Odpowiednio dobrana mata turystyczna jest niezwykle ważna dla dobrego snu podczas wycieczki, np. pod namiot. Pod uwagę należy wziąć m.in. takie parametry jak jej waga oraz poręczność, a także wytrzymałość i stopień termoizolacji.
Największą popularnością cieszą się modele turystyczne samopompujące oraz karimaty, w tym klasyczne, piankowe lub aluminiowe. Każdy z tych typów ma swoje wady i zalety. To, którą z mat samopompujących wybrać, zależy więc od typu wyprawy. Jak kupić model idealny?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Zainspiruj się z HGTV
Zainspiruj się z HGTV
Cienka mata turystyczna – klasyczna karimata czy mata aluminiowa?
Zaletą cienkich modeli jest przede wszystkim ich niewielki ciężar. W tym przypadku na szczególną uwagę zasługuje mata turystyczna aluminiowa, której ciężar często jest mniejszy niż 100 g. W ofercie bardzo często dostępne są również wersje składane, które bez problemu można schować do plecaka. Niestety, ten typ posłania sprawdzi się jedynie na miękkim podłożu, np. trawie, przy niezbyt niskich temperaturach. Mata aluminiowa wykazuje bowiem bardzo słabe właściwości izolacyjne. W dodatku jest niezwykle podatna na uszkodzenia.
Inny typ lekkiej maty turystycznej, czyli klasyczna karimata, wykonano ze specjalnego typu pianki. Jest nieco grubsza od tzw. alumaty, a przy tym mniej podatna na uszkodzenia. Ma również nieco lepsze właściwości termoizolacyjne, a przy tym zapewnia większą wygodę podczas odpoczynku. Wiele jednak zależy od jej grubości. W sklepach można bowiem dostać zarówno modele złożone z jednej, jak i dwóch, a nawet kilku warstw.
Warto przy tym wziąć pod uwagę, że wyższy komfort snu przekłada się na nieco większy ciężar i z pewnością znacznie mniejszą poręczność. Zwykłej karimaty nie można również złożyć w kostkę i schować w plecaku, dlatego nie zawsze jest wygodną opcją dla podróżującego. Z pewnością nie sprawdzi się także na wyjątkowo nierównym podłożu. Nie zawsze będzie też odpowiednia na wyprawy, w czasie których panują gorsze warunki pogodowe. Ma za to szansę sprawdzić się jako turystyczna mata do siedzenia, np. na jednodniowych wycieczkach czy piknikach. Jej dużą zaletą jest samoistne zasklepianie w przypadku nakłucia.
Warto również pamiętać, że cienkie maty turystyczne mają zazwyczaj niską ceną, raczej nieprzekraczającą 50 zł.
Mata turystyczna samopompująca
Maty turystyczne samopompujące to właściwie rodzaj cieńszego materaca turystycznego. Z całą pewnością będą one znacznie wygodniejsze niż alumata czy nawet karimata. Jednak poprawa komfortu wiąże się tu z większym ciężarem oraz wyższą ceną. Wydatek nie jest tak duży, jak mogłoby się wydawać. Podstawowe modele mat samopompujących można kupić już za ok. 100 zł.
Wersje samopompujące wypełnione są specjalną pianką, natomiast ich pokrowiec wykonano z wodoodpornej i wytrzymałej tkaniny. Po otwarciu odpowiednio zaprojektowanego zaworu powietrze jest zasysane do środka maty, co zapewnia szybkie i bezproblemowe napełnienie jej. Dzięki temu posłanie staje się niesamowicie wygodne. Należy jednak bardzo uważać, aby go nie uszkodzić. Rozerwanie jego powierzchni sprawi, że przestanie spełniać swoją funkcję.
Co więcej, mata turystyczna samopompująca ze względu na specyfikę działania może być trudna do złożenia. Kiedy już się to uda, nie zajmie ona dużo miejsca w plecaku.
Model samopompujący to również najlepsze rozwiązanie dla osób, które oczekują wyjątkowego komfortu spania oraz dobrej izolacji od podłoża.
Mata turystyczna czy materac?
Chociaż samopompująca mata turystyczna zapewnia wygodę podczas wypoczynku, nie może się równać z klasycznym materacem. Niestety sam komfort snu nie zawsze wystarcza. Materace mają bowiem wiele wad, które sprawiają, że często mata turystyczna staje się lepszym wyborem. Dla większości osób problemem jest przede wszystkim duży ciężar takiego posłania. Materac dwuosobowy może bowiem ważyć ok. 2,5 kg. Co więcej, wbrew pozorom często nie wykazuje dobrych właściwości izolacyjnych. Wyjątkiem są specjalne modele do stosowania zimą. Zwykle też pewną trudność sprawia ich pompowanie. Rozwiązaniem jest zabranie ze sobą specjalnej pompki, jednak oznacza to dodatkowy ciężar i zajęte miejsce w plecaku. Warto natomiast docenić fakt, że wiele współczesnych materacy po złożeniu ma niewielkie rozmiary. Można również wykorzystywać takie posłanie w domu jako zapasowe łóżko np. dla gości.
Dużym problemem w użytkowaniu materaca może być też fakt, że po przebiciu przestaje się nadawać do użytku.
Wybór odpowiedniej maty turystycznej często nie jest łatwy. Przed zakupem należy przede wszystkim ustalić, czy ważniejsza będzie lekkość, poręczność, czy może wygoda lub termoizolacja. Dzięki temu z pewnością uda się znaleźć odpowiedni model.
Zobacz także:
- Sprzęt biwakowy na rodzinne wakacje pod namiotem. Co warto ze sobą zabrać?
- Pod namiot z dzieckiem. Co zabieramy na biwak?
- Jak zorganizować biwak w lesie? Porady dla początkujących
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Liudmila Chernetska/Getty Images