Chwile grozy na pokładzie samolotu. Czym są turbulencje czystego nieba?

DD_2024052_Turbulencje_REP_napisy
Turbulencje: chwile grozy na pokładzie samolotu - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedna osoba zmarła, a ponad 70 odniosło obrażenia podczas lotu z Londynu do Singapuru. Przyczyną niebezpiecznego incydentu mogła być tzw. turbulencja czystego nieba. Czym jest i jak się podczas niej zachować? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z naukowcem Konradem Skotnickim i pilotem Dominikiem Pundą.

Czym są turbulencje?

Turbulencje to nieregularne ruchy powietrza, które powodują, że samolot drży, skacze lub przemieszcza się w sposób nieprzewidywalny.

- To jest bardzo ciekawe, ponieważ my tego nie widzimy, bo powietrze jest przezroczyste. Bardzo łatwo wyjaśnić turbulencje na przykładzie płynącej rzeki, bo tak jak rzeki sobie płyną, tak też powietrze płynie. Jeżeli rzeka ma jakieś zawirowania, jest jakaś wielka skała pod wodą, to widać, że przepływ tej wody jest właśnie turbulentny. [...] Jeżeli jest nierówno ułożony brzeg, to płynie w różne strony. I tak samo jest z powietrzem - mówił Konrad Skotnicki znany w sieci jako "doktor_z_tiktoka".

Jak podkreślił, czasami turbulencje pojawiają się również wtedy, gdy na niebie nie ma ani jednej chmury. To tzw. turbulencje czystego nieba. - Modele meteorologiczne i wszystkie dane, które mamy nie są w stanie tego przewidzieć. [...] To jest przepływ powietrza w różne strony. Są rozwijane technologie, które jeszcze nie zostały wdrożone, oparte na laserach ultrafioletowych, które mogą sprawić, że będziemy w stanie mapować, w którą stronę, w którym miejscu płynie to powietrze, ale na razie przewidzenie tego jest właściwie niemożliwe - przyznał nasz rozmówca.

Jak się zachować w samolocie podczas turbulencji?

Jeśli podczas lotu występują turbulencje, należy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa i zachować spokój.

- Zaczyna się turbulencja, samolot pomimo swojej trajektorii lotu zaczyna podskakiwać, przemieszczać się i w tym momencie nasze ciało może się też przemieszczać, może stanowić zagrożenie dla siebie samego. Uderzymy o sufit, fotel, ale możemy też spaść na innych pasażerów. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby mieć cały czas zapięte pasy, nawet jak sygnalizacja o tym nie mówi - zaznaczył pilot Dominik Punda.

Jakie jeszcze są rodzaje turbulencji? Jak piloci przygotowują się do turbulencji? Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gośćmi w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości