Szacuje się, że jedna na cztery osoby boi się latać samolotem. Jedni już na samą myśl o rejsie wpadają w panikę, inni - przez całą podróż nerwowo zaciskają pięści. Dlatego w Dzień Dobry Wakacje zapytaliśmy pilota, Dominika Pundę, czy faktycznie jest się czego obawiać.
Strach przed lataniem
Choć uważa się, że samolot jest jednym z najbezpieczniejszych środków lokomocji, to wiele osób obawia się nim podróżować.
- Podróż lotnicza jest stresująca. Z moich doświadczeń wynika, że niektórych stresuje start, niektórych lądowanie, a innych – samo to, co się dzieje przed lotem, czyli kontrola bezpieczeństwa, czekanie – zauważa pilot Dominik Punda.
- W lataniu komunikacyjnym każda faza jest wyzwaniem i do każdej tak samo się przygotowujemy. Oczywiście statystki mówią, że najbardziej niebezpieczne jest lądowanie - dodaje.
Pilot wyjaśnia, co się dzieje podczas lotu
W sezonie burzowym strach narasta. Niektórzy pasażerowie zadają sobie pytanie: "Czy latanie podczas burzy jest bezpieczne?". Natomiast Dominik Punda uspokaja, że nie ma się czego obawiać. – Samolot nie wpada w burzę. Omijamy ją. Pilnuje tego dwóch pilotów, autopilot, radar i cały czas to monitorujemy. Możemy być blisko burzy, ale nie wlatujemy w chmury burzowe, ponieważ potencjalnie jest to bardzo niebezpieczne - tłumaczy.
Gdy samolot wpada w turbulencje, to pasażerowie mogą odczuć dyskomfort. Jednak to wszystko zależy, w której części maszyny siedzimy. Dominik Puda podkreśla, że w pierwszej połowie kadłuba najmniej się odczuwa, a z tyłu - najbardziej. – Nie ma jednak na to złotego środka. To wszystko zależy od zjawiska, w które się dostajemy - zaznacza.
Jak pokonać lęk przed lataniem?
Niektórzy próbują się "znieczulić" alkoholem przed lub podczas rejsu. Jednak o takim rozwiązaniu powinniśmy zapomnieć, bo napoje wyskokowe i lot nie idą w parze. Natomiast pilot radzi, żebyśmy, po pierwsze pamiętali, że maszyna przed lotem jest sprawdzana przez wykwalifikowaną ekipę techniczną, a po drugie, że za sterami zasiadają specjaliści.
- Mamy dwóch pilotów, którzy są w pełni wykwalifikowani, którzy wiedzą, co robią, którzy starają się omijać wszelkie niebezpieczeństwa. Pamiętajmy też, że dyskomfort, który może się wytworzyć, możemy powierzyć personelowi pokładowemu, który do takich działań jest wyszkolony - podkreśla.
Zobacz także:
- Pszczelarskie przedszkole jako narzędzie do walki ze stresem. "Odpocząć i poczuć się w innym świecie"
- Wypalenie zawodowe grozi każdemu? "Musimy być elastyczni i otwarci na zmiany"
- Piotr Wojtasik zabiera nas na wycieczkę po Sycylii. Z tymi wskazówkami urlop musi się udać
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Dominika Czerniszewska