Domowy płyn do mycia naczyń. Jak wykonać go samemu krok po kroku?

Płyn do mycia naczyń to nieodłączny pomocnik w każdej kuchni. Co ciekawe, 20 maja ma nawet swoje międzynarodowe święto. Z tej okazji zachęcamy do wykonania samodzielnie mieszanki, która nie tylko będzie ekologiczna, ale też skuteczna. Jak krok po kroku zrobić płyn do naczyń? O tym opowiedziała nam propagatorka zero waste Sylwia Majcher.

Dlaczego warto zrobić samemu płyn?

Własny domowy płyn do mycia naczyń to świetna alternatywa dla sklepowych gotowców. Chociaż kuszą nas kolorem, zapachem i skutecznością jednej kropelki, niekoniecznie są przyjazne dla środowiska i naszego zdrowia. Niestety często naszpikowane są środkami enzymatycznymi, syntetycznymi barwnikami, środki odrdzewiającymi, regulatorami twardości wody, etanolem, chlorkiem sodu, kwasem octowym czy substancjami konserwującymi. Najlepszym sposobem na rozpoznanie naturalnego płynu do naczyń jest test pienienia.

Możemy wykorzystać to, co mamy w kuchni, wymieszać różne składniki i zrobić domowy płyn do naczyń, który nie będzie nas podrażniał. Te płyny do naczyń są tak wyposażone w rozmaite detergenty, które niestety mogą na nas wpływać niekorzystnie

– powiedziała.

Naturalne płyny nie pienią się tak świetnie, jak te pełne chemii, nie zostawiają osadu, są mniej tłuste i używa się ich zdecydowanie mniej, co sprawia, że oszczędzamy wodę do płukania. Warto zadbać o środowisko, gdyż statystyki wykazują, że przeciętna czteroosobowa rodzina rocznie myje 18 tysięcy sztućców oraz 6 tysięcy kubków.

Przy płynach domowej produkcji produkt bardzo łatwo zmywa się z naczyń

– powiedziała.

Jak przygotować płyn?

Wykonanie domowego płynu do naczyń to nic trudnego. Jego przygotowanie zajmie nam dosłownie kilka minut. Ponadto mieszkanka taka jest bardzo wydajna. Jak go wykonać? Sposobów jest kilka.

Naturalny płyn do mycia naczyń

Składniki:

 • 1 łyżka sody kalcynowanej
  • 1 łyżka płatków mydlanych
   • szklanka ciepłej wody
    • 10 kropli olejku eterycznego

     Wszystkie składniki mieszamy z wodą, a następnie przelewamy płyn do szklanej butelki lub pojemnika z dozownikiem.

     Płyn do mycia naczyń z cytryn

     Składniki:

     • sok z 4 cytryn
      • 1/3 szklanki octu
       • 100 g soli
        • łyżeczka płatków mydlanych
         • 2,5 szklanki wody

          Wszystkie składniki wkładamy do garnka i gotujemy przez 10 minut. Potem studzimy i przelewamy do butelki lub słoika.

          Płyn do mycia naczyń z mydła

          Składniki:

          • 500 ml przegotowanej ciepłej wody
           • 3 łyżki mydła z Aleppo lub szarego mydła
            • 2 łyżki boraksu
             • 10 kropli olejku eterycznego miętowego

              Wodę przelej do butelki lub słoika, mydło zetrzyj na tarce o drobnych oczkach, dodaj do butelki, wlej olejek i mocno potrząśnij.

              Zastosowanie płynu do naczyń przy zdaniach specjalnych

              Najbardziej lubimy takie preparaty w domu, które mają więcej niż jedno zastosowanie. Do czego jeszcze, poza myciem naczyń, możemy wykorzystać ten płyn? Płynem można bezpiecznie myć dziecięce zabawki, maty, na których maluchy się bawią, szafki. Jest również świetny do przecierania lodówki, stołu kuchennego. Przepis z szarym mydłem nadaje się także do wywabiania plam, odświeżania ubrań.

              Polecam też korzystanie z ekologicznych ściereczek i szczoteczek, żeby nie używać tych jednorazowych gąbek, które szybko się brudzą, bardzo przejmują rozmaite bakterie i po jednorazowym użyciu lądują w śmietniku

              - dodała. 

              Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

              Zobacz też:

              Autor: Nastazja Bloch

              Źródło zdjęcia głównego: Image Source/GettyImages

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości