Ogród

Przesadzanie drzew krok po kroku

Sadzenie drzewa

Luedke and Sparrow/Getty Images

Ogród

Przesadzanie drzew krok po kroku

Sadzenie drzewa

Luedke and Sparrow/Getty Images

Powszechnie uważa się, że przesadzanie drzew nie jest dla nich dobre i powinno się go unikać. Istnieją jednak sposoby, które nie naruszają struktury korzeniowej drzewa, dzięki czemu można zapewnić roślinie zmianę lokalizacji bez negatywnych skutków ubocznych.

Zdarzają się sytuacje, w których przesadzenie drzewa jest absolutnie konieczne. Bywa, że lokalizacja drzewa została źle wybrana i stoi ono zbyt blisko budynku. Czasem zmienia się koncepcja zagospodarowania ogrodu albo właściciel posesji decyduje się pozbyć danego drzewa z dotychczasowego miejsca bez wyraźnego powodu. Ponieważ nie zawsze można autonomicznie podjąć decyzję o ścięciu drzewa, niekiedy prościej jest przesadzić drzewo w inne miejsce w tym samym ogrodzie lub na inną działkę. Jak przesadzać duże drzewa i kiedy to robić?

Kiedy przesadzać drzewa owocowe i liściaste?

Najlepszą porą na przesadzanie dużych drzew liściastych i każdych innych jest okres ich spoczynku, czyli późna jesień albo bardzo wczesna wiosna. Zima, mimo że również należy do czasu spoczynku, nie jest odpowiednia na przeprowadzanie takich zabiegów. Grunt jest wtedy zmarznięty i drzewo w żaden sposób nie będzie mogło się ukorzenić, co może skończyć się nieprzyjęciem rośliny. Możliwe jest oczywiście przesadzenie drzewa o każdej innej porze roku, nawet podczas kwitnienia. Wiąże się to jednak z dużym ryzykiem, a w najlepszym przypadku z utratą dużej liczby liści i pąków w przypadku przesadzania drzew owocowych.

Kiedy przesadzać duże drzewa iglaste?

Przesadzanie drzew takich jak świerki wygląda podobnie do przesadzania drzew liściastych, różnicą jest to, że terminy są dłuższe i bardziej elastyczne. Pominięcia wymaga właściwie tylko okres intensywnego wzrostu młodych przyrostów ‒ przesadzanie drzew w tym czasie naraża je na więdnięcie i zamieranie najmłodszych gałązek.

Jak przygotować się do przesadzania drzew?

Podstawą, o której często zapominają początkujący ogrodnicy, jest odpowiednie przygotowanie się do przesadzania drzew. I nie chodzi jedynie o odpowiedni sprzęt, ale również o strój i pomoc.

Zadbaj zatem, aby mieć ze sobą kilka osób, zwłaszcza jeżeli drzewo jest duże (z przesadzaniem tui dasz sobie radę sam). Przesadzanie sosny z pewnością wymaga kilku rąk do pomocy.

Oprócz dodatkowych rąk do pracy zapewnij sobie i pomocnikom odzież ochronną ‒ przede wszystkim grube rękawice oraz porządne buty na wypadek, gdyby drzewo postanowiło zsunąć ci się na stopę podczas wyciągania z ziemi.

Do pracy potrzebujesz również dobrego, ostrego szpadla, aby kopanie dołu nie było męczarnią. Przyda się także porządny sekator do obcinania martwych i połamanych gałęzi, a także płachta z wytrzymałego materiału, aby można było przeciągnąć drzewo w inne miejsce. Do tego celu można wykorzystać zwykłą taczkę, w takim przypadku trzeba jednak włożyć więcej siły, aby podnieść drzewo na dobrą wysokość oraz przewieźć je bez większego uszczerbku we właściwe miejsce.

Ważne jest również przygotowanie palików oraz pasków, które pomogą w utrzymaniu drzewa we właściwej pozycji już po przesadzeniu. Jest to konieczne, gdyż przez kilka pierwszych tygodni, a czasem nawet miesięcy, drzewo będzie niestabilne ze względu na brak ukorzenienia. Potrzebna będzie również świeża ziemia oraz kora, która będzie pełnić funkcję ściółki dla przesadzonego drzewa.

Przesadzanie drzew krok po kroku ‒ praktyczne wskazówki

  • Zacznij od wykopania rowu wokół bryły korzeniowej drzewa, a następnie podetnij korzenie od spodu. Bryłę wyciągnij na płachtę i przeciągnij drzewo na nowe miejsce.
  • Do wykopanego wcześniej dołu wsyp ziemię z poprzedniego miejsca, w którym rosło drzewo, zmieszaną z kompostem. Włóż drzewo do przygotowanego dołka, pamiętając, aby było na dokładnie tej samej głębokości, co wcześniej.
  • Najlepiej przeprowadzać przesadzanie drzew w chłodniejsze i wietrzne dni. Przez kilka poprzedzających dni należy obficie podlewać drzewo.
  • Przypilnuj, aby drzewo zostało posadzone względem stron świata dokładnie tak samo, jak wcześniej. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku iglaków.

Przesadzanie starych drzew

Większość opinii głosi, że w ogóle nie powinno się przesadzać starych drzew. Mimo to praktykuje się to z dość dobrymi wynikami. Nie należy jednak robić tego domowymi sposobami. Jeżeli chcesz przesadzić duże i stare drzewo, najlepiej będzie wynająć firmę, która się w tym specjalizuje. Takie firmy posiadają specjalne maszyny do przesadzania drzew. Cena przesadzania jest dość wysoka i zależy od wielu zmiennych, ale dzięki przesadzarce do drzew zyskasz pewność, że cała operacja zostanie wykonana w najlepszy możliwy sposób.

Zobacz też:

Magnolia – jedna z najstarszych roślin na Ziemi. Jakie ma wymagania?

Właściwości lecznicze bluszczyku kurdybanka - na co działa i jak go stosować?

Rośliny na taras – jak je wybierać i pielęgnować?

Co sądzisz o tym artykule?
73
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0