Rośliny na taras – jak je wybierać i pielęgnować?

Rośliny na tarasie
Halfpoint Images/Getty Images
Źródło: Moment RF

Rośliny na taras to świetna dekoracja przestrzeni. Zazwyczaj uprawiane są w pojemnikach i często osiągają mniejsze rozmiary niż rośliny sadzone w gruncie. Warto poznać je bliżej.

Dla niektórych taras stanowi przedłużenie domu, dla innych jest częścią ogrodu. By wypoczynek na nim przebiegał przyjemnie, należy dobrać do niego odpowiednie rośliny. Jak to zrobić?

Rośliny na taras – wskazówki ogólne

Przy urządzaniu tarasu rozwiązań jest wiele. Jedną z najpopularniejszych opcji jest obsadzenie tarasu kwiatami, krzewami lub innymi roślinami. W ten sposób można taras zasłonić, jednocześnie go ozdabiając. Innym sposobem jest ustawienie na tarasie pojemników z roślinami. Wiele osób decyduje się także na połączenie obu opcji. Planując urządzanie tarasu, warto pomyśleć o jego wystroju. Rośliny i meble ogrodowe na nim się znajdujące powinny do siebie pasować. Dobrze by było, gdyby taras stanowił płynne przejście od wnętrza, z którego się na niego wychodzi, a także tworzył harmonijną kompozycję z resztą ogrodu. Jeśli komuś brakuje zdolności planowania, może skorzystać z pomocy architekta krajobrazu czy projektanta wnętrz. Rośliny na taras można dobrać także samodzielnie, pamiętając, by nie przesadzać z ilością gatunków, kolorów i tworzyw, z których wykonane będą pojemniki.

Kwiaty tarasowe

Jedną z bardziej popularnych grup roślin na taras są te, które długo zachwycają swoimi kwiatami. Kwiaty na taras długo kwitnące sprawiają, że nie trzeba się zbytnio martwić dobieraniem gatunków, tak by się uzupełniały. Koniecznie trzeba w tej grupie wymienić pelargonię, która jest dostępna w wielu gatunkach i odmianach. Na uwagę zasługuje zwłaszcza pelargonia wielkokwiatowa. Wśród polecanych kwitnących gatunków znajduje się także petunia oraz surfinia. Jakie kwiaty na taras są jeszcze polecane? Do uzupełnienia doniczkowych kompozycji poleca się lobelię przylądkową, bakopę czy też różne odmiany werbeny. Na tarasie ciekawie będą się prezentowały także niecierpki, którymi można obsadzać zarówno donice, jak i rabaty przy tarasie.

Drzewo na taras

Jeśli komuś się wydaje, że na tarasie uprawa drzewa nie jest możliwa, jest w błędzie. Warto wiedzieć, że drzewo na taras można posadzić w pojemniku, ale czasami stosuje się także bardziej skomplikowane rozwiązania. W podłożu tarasu można pozostawić otwory na pnie drzew, dzięki czemu można je sadzić bezpośrednio w gruncie. Takie rozwiązanie stosuje się często, gdy przy projektowaniu tarasu okazuje się, że w jego miejscu rosną już dość duże czy piękne drzewa, których nie chcemy wycinać. W pozostałych przypadkach wykorzystuje się gatunki, które nadają się do sadzenia w pojemnikach. Wśród drzew polecanych na taras warto wymienić takie odmiany jak brzoza pożyteczna ‘Long Trunk’, klon polny ‘Nanum’, różne odmiany jabłoni i grusz, wierzbę japońską ‘Hakuro-nishiki’, surmię bignoniową ‘Nana’, czy robinię akacjową ‘Umbraculifera’. Wśród iglastych drzew na taras znajdują się takie gatunki jak sosna czarna ‘Green Rocket’, jałowiec pospolity ‘Anna Maria’ czy żywotnik zachodni ‘Smaragd’. Gatunków drzew na taras jest znacznie więcej – warto sięgnąć do katalogu roślin, by wybrać najlepsze odmiany do swojego miejsca. W przypadku drzew trzeba uważać, by nie zakupić gatunków, które osiągają zbyt duże rozmiary i nie nadają się do pojemników.

Krzewy na taras

Kolejna grupa roślin, która znajdzie zastosowanie na tarasie, to krzewy. W tym wypadku trudniej o pomyłkę, ponieważ są to zazwyczaj rośliny mniejsze i wiele z nich nadaje się do sadzenia w pojemnikach. Warto poznać te najpopularniejsze. Dobrym przykładem krzewu na taras jest na przykład forsycja ‘Maluch’, a także mająca piękne kwiaty krzewuszka cudowna lub hortensja ogrodowa. Oba gatunki mają wiele odmian, które pozwolą uzyskać ciekawy kolorystyczny efekt. Pięknymi liśćmi z kolei mogą poszczycić się odmiany klonu palmowego czy berberysu.

Pielęgnacja roślin na tarasie

Istotnym zabiegiem przy pielęgnacji roślin na tarasie jest podlewanie. Ziemia w pojemnikach może dość szybko wysychać, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Wówczas najlepiej jest je podlewać nawet codziennie. Oprócz tego ważną rolę odgrywa także nawożenie roślin. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów o spowolnionym działaniu, których używa się jedynie raz w roku – w okresie wiosennym. Są one sprzedawane w postaci granulek, a długość i szybkość działania jest uzależniona od rodzaju nawozu, a także temperatury i wilgotności gleby. Rośliny na taras można również dokarmiać przy użyciu nawozów, które rozpuszcza się w wodzie i używać ich do podlewania. Oba rozwiązania są bardzo wygodne.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie