Wielkanoc już za chwilę, więc czas na świąteczne porządki. Jak skutecznie ścierać kurz, żeby się nie kurzyło? Najważniejsze zasady przypomniała w Dzień Dobry TVN Paulina Czajka, ekspertka od porządku i influencerka. Pokazała przydatne gadżety i zrobiła domowy płyn do mycia. Wyjaśniła też, skąd się bierze kurz.
Skąd się bierze kurz?
Kurz się bierze z powietrza, to jest wszystko to, co wpada do mieszkania i przynosimy na butach. Kurz dostaje się też do domu przez wentylację. Ponadto to naskórek, który się złuszcza i opada.
- Kurz otacza nas wszędzie, po prostu w domu jest najbardziej widoczny - mówiła Paulina Czajka, ekspertka od porządku. - Brzmi strasznie, ale jeśli nie jesteśmy alergikami, to nie ma się czego bać, bo wiadomo, może nas uczulić, ale też buduje naszą odporność - podkreśliła gościni Dzień Dobry TVN. - Nie ma domu bez kurzu - dodała prowadząca program Sandra Hajduk-Popińska.
Czy są jakieś miejsca w domu, które szczególnie się kurzą? Na pewno jest to wszelkiego rodzaju sprzęty RTV, np. telewizory i komputery, przez to, że się nagrzewają, wychwytują kurz z powietrza. Ponadto są to wysokie półki, szafki, do których na co dzień mamy trudny dostęp. Oprócz tego liście roślin. Zwłaszcza przed świętami warto zajrzeć też za szafy, bo na co dzień raczej nie odsuwamy mebli, więc tam zbiera się kurz.
Jak sprzątać kurz, żeby się nie kurzyło?
Trzeba pamiętać, żeby sprzątać od góry do dołu. Najpierw ścieramy wysokie szafy i potem schodzimy, żeby zwyczajnie nie psuć sobie pracy. Pamiętajmy, żeby wszelkie środki i płyny umieszczać na ściereczce, a nie bezpośrednio na meblach.
Gadżety do sprzątania kurzu
Ważne jest to, żeby nie wzniecać kurzu. Dostępne są miotełki, którymi przejeżdżamy na sucho - kurz się w nie wczepia i nie spada. Są rękawice i gąbeczki, które mają specjalną warstwę, dzięki której kurz się do nich przyczepia.
Ściereczki z mikrofibry dużo lepiej nadają się do polerowania szyb, żeby nie zostawały smug. W sklepach dostępne są też mokre ściereczki - łatwe w zastosowaniu, choć musimy zwracać na to, czym są nasączone. Możemy używać różnych psikaczy, ale nasza gościni jestem zwolenniczką życia bez chemii, bo - jak przypomina - później musimy w tym pomieszczeniu przebywać i to wdychać.
Jak zrobić domowy środek czystości?
Składa się on z gliceryny, octu, wody, olejku eterycznego i płynu do mycia naczyń. Szczegóły w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kreatywne ozdoby wielkanocne z jajek. "Mogą zachęcić dzieci do jedzenia"
- Czy czekają nas białe święta? To nie Boże Narodzenie, a Wielkanoc i napływający do nas "jęzor zimna"
- Kreatywne ozdoby wielkanocne z jajek. "Mogą zachęcić dzieci do jedzenia"