Loty czarterowe najczęściej kojarzą się z wakacyjnymi podróżami organizowanymi przez firmy turystyczne. Takie instytucje nazywane są touroperatorami. Organizują one wczasy klientom i oprócz noclegów oraz pełnego wyżywienia, zapewniają przelot do i z miejsca wypoczynku.
Loty czarterowe last minute zaczynają pełnić bardzo istotne wsparcie dla biznesu. Dzięki takiej ofercie można zaoszczędzić bardzo dużo czasu, a także móc zaplanować spotkania biznesowe w dowolnym miejscu i czasie.
Loty czarterowe a loty rejsowe – czym się różnią?
W lotnictwie cywilnym wyróżnia się dwa rodzaje lotów – loty rejsowe i loty czarterowe. Czym one się różnią? Lot rejsowy to regularne połączenie lotnicze między określonymi miejscowościami, realizowane cyklicznie przez cały rok w określone dni i o określonych godzinach.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Podróże po świecie
Podróże po świecie
Bilety lotnicze na loty rejsowe kupować można bezpośrednio w liniach lotniczych, w biurach podróży czy na lotnisku. Lot czarterowy jest to natomiast rejs samolotem, który został wynajęty przez konkretne biuro podróży. Loty takie nie mają obowiązujących stałych terminów – organizowane są przez biuro podróży w celu przewiezienia klientów do miejscowości wypoczynkowej. Loty czarterowe organizuje się na podstawie umowy podpisanej przez biuro podróży z linią lotniczą. Bilety na tego rodzaju lot kupić można w biurze podróży. Praktycznie wszystkie przeloty zakupione w tego typu instytucjach są czarterowe.
Co to jest lot czarterowy w biznesie?
Czartery to nie tylko podróże wakacyjne. Coraz większą popularność zaczynają zdobywać loty czarterowe dla biznesu. Jest to forma powietrznej taksówki, ponieważ samolot taki leci w wybrane miejsce, nawet takie, do którego nie są organizowane regularne rejsy. Przewagą lotów czarterowych w biznesie jest niewątpliwie dostosowanie do potrzeb klienta.
Wybierając lot rejsowy, konieczne jest wcześniejsze zarezerwowanie biletów i dostosowanie terminu spotkania do oferowanego przelotu. Zupełnie inaczej jest w przypadku czarteru. Klient zamawiający lot wybiera jego dzień i godzinę w zależności od swoich potrzeb. Może też skorzystać z lotniska, które znajduje się blisko miejsca zamieszkania, a lądowanie zaplanowane jest możliwie najbliżej miejsca spotkania.
Niezaprzeczalną zaletą czarteru w stosunku do lotu rejsowego jest czas podróży. W tym drugim przypadku na lotnisku trzeba być przynajmniej godzinę przed odlotem, aby zdążyć przejść kontrolę, odprawę bagażową oraz wejść na pokład wraz z dużą liczbą innych pasażerów. Tymczasem samolot czarterowy umożliwia przybycie nie więcej niż 10 minut przed odlotem.
Ile trwa odprawa w lotach czarterowych?
W locie czarterowym odprawa jest bardzo krótka i natychmiast po prześwietleniu bagażu można wejść na pokład. Co bardzo ważne – w samolotach rejsowych mogą zdarzyć się opóźnienia, choćby ze względu na oczekiwanie na spóźnialskich pasażerów. W lotach czarterowych takie problemy nie występują.
Tak więc główne zalety lotów czarterowych dla biznesu to przede wszystkim oszczędność czasu (przygotowanie do lotu oraz możliwość wyboru lotniska odlotu i lotniska docelowego), duża dostępność samolotów, możliwość zarezerwowania lotu w opcji last minute, nawet z zaledwie dwugodzinnym wyprzedzeniem, lepszy standard obsługi, a także indywidualny charakter każdego lotu.
Loty czarterowe w turystyce
Często zdarza się, że organizatorzy turystycznego wyjazdu nie mają zapełnionego całego samolotu. Wtedy można znaleźć informację o bardzo korzystnej ofercie przelotu czarterowego. Dlatego kupowanie biletu na czarter w ofercie last minute może okazać się bardzo korzystne dla naszego budżetu. Co ważne – takim lotem nie muszą podróżować wyłącznie turyści planujący wypoczynek organizowany przez biuro podróży.
Z takiego lotu mogą skorzystać osoby, którym pasuje przelot na lotnisko docelowe. Oczywiście pierwszeństwo mają klienci biura podróży. Dużą zaletą lotów czarterowych jest też wliczony w cenę przelotu bagaż podręczny i rejestrowany.
Loty czarterowe w Polsce oferuje większość dużych firm turystycznych. Sposób zakupu biletu na czarter jest w praktyce taki sam jak zakup biletu na lot rejsowy. W wyszukiwarce lotów trzeba znaleźć interesującą ofertę, trasę oraz datę lotu. Jeżeli w określonym terminie znajduje się interesujący nas lot, zostanie on wskazany w wyszukiwarce. I tu kluczowa sprawa – taki lot nie jest oznaczony nazwą konkretnej linii lotniczej, a obok terminu wylotu znajduje się słowo „charter”.
Można również wybrać opcję „najtańsze loty” i ułożyć je według ceny. Wtedy najczęściej loty znajdujące się na pierwszych pozycjach będą właśnie lotami czarterowymi. Bardzo ważną sprawą w lotach czarterowych jest godzina odlotu. Otóż loty czarterowe, w przeciwieństwie do lotów rejsowych, mają określoną jedynie przybliżoną godzinę odlotu. Może ona ulec zmianie. Dlatego bardzo ważne jest, aby przynajmniej na dwa dni przed odlotem skontaktować się z touroperatorem i potwierdzić godzinę wyjazdu.
Zobacz także:
- Nowe tanie linie lotnicze wchodzą do Polski. Rusza połączenie do kraju często wybieranego na wakacje
- Pieniądze w lotnictwie – ile zarabiają piloci?
- Podniebne Boże Narodzenie, czyli święta stewardes. "Ludzie z całego świata, tańce na plaży do białego rana i wiatr we włosach"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Caroline Purser/Getty Images