Podróże

Marmaris w Turcji – co warto tam zobaczyć?

Podróże

Antona Petrusa/Getty Images

Marmaris to popularne miejsce na letnie wakacje zarówno wśród Turków, jak i zagranicznych turystów. Plaże w Marmaris są zadbane, morska woda ciepła i czysta, a infrastruktura dobrze rozwinięta.

Plaża w Marmaris

Plaża w Marmaris jest w większości żwirowa lub żwirowo-piaskowa , w niektórych częściach ma jednak drobny, miękki piasek. Wiele hoteli w miejscowości posiada prywatne plaże zarezerwowane tylko dla gości. Można tam korzystać z leżaków, często też na prywatnych plażach znajduje się bar. Wypoczywając na plaży w Marmaris, można podziwiać piękny widok na otoczoną wzgórzami zatokę.

Zwiedzanie Marmaris

Co warto zobaczyć w Marmaris? To niewielkie, około 30-tysięczne miasteczko w południowo-zachodniej części Turcji kojarzy się głównie z błogim wypoczynkiem na plaży i kąpielami w Morzu Egejskim. Marmaris może jednak pochwalić się długą historią. Według Herodota już w trzecim tysiącleciu przed naszą erą istniał tu zamek, a w VI wieku p.n.e. miasto było znane jako Physkos. Zamek został zdobyty przez Aleksandra Macedońskiego, a później rozbudowany za panowania Sulejmana Wspaniałego. Podczas I wojny światowej zamek w Marmaris znacznie ucierpiał, jednak pod koniec XX wieku udało się go gruntownie odnowić. Obecnie znajduje się w nim muzeum ze zbiorami etnograficznymi i archeologicznymi oraz galeria sztuki. Spacerując po Marmaris, można też wstąpić na Grand Bazaar, targowisko w tradycyjnym tureckim stylu. Turyści kupią tu lokalne produkty, egzotyczne owoce i przyprawy, biżuterię, tekstylia, odzież, a także różnego rodzaju pamiątki.

Na jednym z centralnych placów w sezonie letnim codziennie odbywa się pokaz tańczących fontann z wykorzystaniem specjalnego oświetlenia i muzyki. Widowisko przyciąga zarówno miejscowych jak i turystów. Pięknie podświetlane fontanny można oglądać z jednej z okolicznych kawiarni czy restauracji.

Marmaris słynie również z ekskluzywnego i bardzo nowoczesnego portu jachtowego. Spacerując po porcie, można podziwiać bajecznie drogie jachty, często należące do najbogatszych Europejczyków, którzy chętnie zatrzymują się tu na odpoczynek. Port w Marmaris jest często nazywany tureckim Saint-Tropez.

Marmaris – wycieczki fakultatywne

Będąc w Marmaris na wakacjach, można wybrać się na położoną niedaleko grecką wyspę Rodos – z miejscowego portu codziennie odpływają promy na wyspę. W pobliżu Marmaris znajduje się też wiele pięknych tureckich wysp, np. Wyspa Kleopatry. Słynie ona z miękkiego, delikatnego piasku na plaży i ruin budowli z czasów antycznych. Piękne piaszczyste plaże znajdują się także w położonym niedaleko Marmaris kurorcie Dalyan. Przy odrobinie szczęścia na Plaży Żółwi można natknąć się na te niezwykłe zwierzęta, jak również na błękitne kraby. Za najładniejszą plażę w okolicy uchodzi jednak plaża w Icmeler, gdzie oprócz opalania się można uprawiać sporty wodne.

Lokalne biura podróży oferują też wiele wycieczek do ciekawych miejsc w Turcji. Turyści często decydują się na zwiedzanie Efezu, który znajduje się około 3 godzin jazdy samochodem od Marmaris. Efez to najlepiej zachowane miasto starożytne w Turcji, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do dzisiaj zachowały się m.in. łaźnie, budynek teatru czy świątynie. Wycieczkę do Efezu można połączyć ze zwiedzaniem Pamukkale, gdzie można podziwiać cud natury – wapienne osady na zboczu góry, które tworzą niesamowity krajobraz.

Z Marmaris organizowane są również wycieczki do okolicznych wiosek, w których od wieków ludzie żyją w ten sam sposób. Podczas takiej wycieczki turyści mogą poczuć sielankowy klimat, spróbować domowego jedzenia przygotowanego przez miejscowych gospodarzy i cieszyć się okoliczną przyrodą. Turcy słyną z gościnności, dlatego nawet bariera językowa nie będzie stanowić problemu.

Polacy to coraz liczniejsza grupa turystów odwiedzających Marmaris, dlatego też w wielu lokalnych biurach podróży można znaleźć katalogi po polsku. Również na stronach internetowych często znajdują się sekcje w kilku językach, w tym w języku polskim.

Zobacz także:

Zobacz wideo: "Wędrowne Motyle", czyli małżeństwo podróżników

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości