Parenting

Pięcioletnia Lili mówi w trzech językach. Mała poliglotka nigdy nie mieszkała za granicą

Parenting

Lili ma 5 lat i już jest poliglotką. Choć urodziła się w polskiej rodzinie i nigdy nie mieszkała za granicą, posługuje się biegle 3 językami. Mówi płynnie po polsku, niemiecku i angielsku. Rodzice chcieli ją wychować w duchu wielojęzyczności - jak to im się udało?

Wielojęzyczna Lili

Widać, że nauka języków sprawia dziewczynce ogromną frajdę. To zresztą dla niej coś zupełnie naturalnego - w materiale wideo widzimy, jak płynnie przechodzi z niemieckiego na polski i odwrotnie. Świetnie radzi też sobie z angielskim. Aż trudno uwierzyć, że dziecko nigdy nie mieszkało za granicą. Lili po raz pierwszy zetknęła się z językiem niemieckim dzięki mamie.

- Zaczęłam studiować germanistykę, wiele razy jeździłam na wymianę, kończyłam częściowo studia w Niemczech, częściowo w Polsce - tłumaczy pani Kasia.

Trwała konsekwentnie w swojej decyzji i do Lili mówiła tylko po niemiecku.

- Było ciężko. Czasami ludzie patrzyli na mnie dziwnie, gdy do niemowlaka leżącego w wózku mówiłam po niemiecku, a do stojącego obok partnera po polsku - wspomina.

- Zdarzały się nawet mocne słowa krytyki, ale stwierdziliśmy, że to nasz wybór, nasz eksperyment, a w razie czego nasza odpowiedzialność - dodaje tata małej poliglotki.

Lili ma tylko 5 lat i zna 3 języki

Lili pierwsza słowa wypowiedziała właśnie w języku niemieckim, dopiero później przyszedł czas na polski. Od niedawna dziewczynka uczy się kolejnego języka, angielskiego.

- Zaczęła sypać całymi zdaniami, tworzyć czasy, mówić w czasach przeszłych, opowiadać historie. Dla mnie to fenomenalne - mówi pani Kasia.

Czasem Lili zdoła wpleść wszystkie 3 języki w jedno zdanie.

- Bywa tak, że muszę ją poprosić, by przełożyła mi to, co mówi w innym języku - śmieje się jej tata.

Nas urzeka energia dziewczynki i jej zapał do nauki. To świetna motywacja do tego, żeby nauczyć się nowego języka obcego lub odświeżyć znajomość tych, których uczyliśmy się w szkole.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Małgorzata Ohme pokazała nastoletnią córkę. "Ma twój uśmiech"

"Ciąża nie chroni przed żadnym rakiem". Dlaczego u przyszłych mam nie wykonuje się USG piersi?

Anna Lewandowska opublikowała rodzinne zdjęcie. Pełen miłości kadr rozczulił fanów

Autor: Ola Lipecka

Reporter: Tomasz Brzoza

Pozostałe wiadomości