Dziecko

Prezenty dla dzieci w wieku 10 lat - inspiracje i pomysły

Dziecko

Aktualizacja:
Grupa 10-latków świętuje urodziny jednego z nich

Wybieranie prezentu dla dziecka nie musi być zmorą. Możesz kupić prezent, który sprawi przyjemność i dziecku, i rodzicowi. Wystarczy wybrać podarunek, który uczy i bawi.

Bycie rodzicem w dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie. Kiedyś dzieci traktowane były jak małych rozmiarów dorośli. Obecnie, słusznie zresztą, zwraca się uwagę na to, że mały człowiek potrzebuje innego rodzaju opieki i stymulacji niż osoba dorosła. Z drugiej strony, ciągłe dmuchanie i chuchanie na dzieci nie wychodzi im na dobre. Konsekwencją tego dzieci są często nadmiernie rozpieszczone i niesamodzielne. Jedną z przyczyn takiego zjawiska może być również “wciskanie” dzieciom w każdym wieku do zabawy telefonów, tabletów i laptopów, które wciągają je do tego stopnia, że po jakimś czasie nasze pociechy spędzają swoje dni tylko na graniu i scrollowaniu.

Jest jednak na to rada. Wystarczy znaleźć dla dzieci rozrywkę, która odciągnie je na dłużej od komputerów i jednocześnie pozwoli na ten rodzaj rozwoju, którego tak brakuje współczesnej młodzieży, czyli pomoże w budowaniu relacji.

Edukacyjne prezenty dla dzieci w wieku 10 lat

Wśród zabawek zręcznościowych , a jednocześnie niezwykle prostych znajdzie się przede wszystkim gra Jenga . Tutaj warto pomyśleć o kupnie oryginalnej gry, ponieważ podróbki bywają źle wykonane, co narusza równowagę układanej przez nas wieży i przerywa zabawę zbyt wcześnie. Jest to typowa zabawka, która pozwoli Wam na spędzanie czasu razem oraz zapewni rozrywkę Twojemu dziecku podczas spotkań z kolegami i koleżankami.

Jeżeli mieszkacie na wsi albo dysponujecie kawałkiem wolnej zielonej przestrzeni obok domu, pomyślcie o zakupieniu łuku dla dzieci . W sklepach z zabawkami coraz częściej można znaleźć świetnie sprofilowane drewniane łuki, które jednocześnie są wykonane w sposób zapewniający bezpieczną zabawę.

Tarcza na rzepy to kolejna zabawka, która mimo swojego stażu, nie zestarzała się ani trochę. Wprawdzie dla dziecka najlepszą opcją będzie właśnie tarcza rzepowa, ale możesz również pomyśleć o tarczy na strzałki , jeżeli dostatecznie ufasz swojemu dziecku i wiesz, że zabawa będzie bezpieczna.

Wśród prezentów i zabawek edukacyjnych polecamy przede wszystkim Animalium oraz Mapy z Wydawnictwa Dwie Siostry . Te wspaniałe atlasy wydane w starym stylu i pełne obrazków stylizowanych na dawne ryciny otworzą oczy Twojego dziecka na inny świat i być może zachęcą do nauki, a wspólne oglądanie atlasów będzie cudowną rozrywką dla dziecka i dla rodziców.

Kolejnymi świetnymi prezentami będą zabawki wprowadzające w świat chemii, anatomii czy biologii. Wśród takich zabawek prym od lat wiodą między innymi Anatomia-klatka piersiowa , Mały chemik czy Mini hodowla kryształów , które pozwolą Twojemu dziecku na poszerzenie horyzontów i świetną zabawę jednocześnie. Dla dzieci już nieco “wkręconych” w świat fizyki i chemii i zainteresowanych różnymi eksperymentami polecamy kupienie mikroskopu dla dzieci.

Zastanów się również nad możliwością uczenia dziecka oszczędzania i finansów poprzez zabawę. Dobrym pomysłem będzie kupienie ozdobnej skarbonki , która otwiera się tylko po osiągnięciu odpowiedniego ciężaru albo takiej zwykłej, dzięki której będziesz mógł nauczyć dziecka kontrolowania wydatków. Oprócz skarbonki może Ci pomóc również popularne Monopoly , które w pewien sposób zmusza do myślenia o oszczędzaniu. ;)

Kreatywne prezenty dla dzieci w wieku 10 lat

Prezenty, które rozwiną u dziecka kreatywność, to innymi zestawy do tworzenia bransoletek i naszyjników . Możecie nam wierzyć, że z takich zestawów cieszyć się będą nie tylko dziewczynki.

Dobrym pomysłem jest również kupienie dziecku instrumentów muzycznych i nie tylko takich przeznaczonych specjalnie dla dzieci, chociaż i to może być dobrym początkiem. Zwłaszcza cymbałki czy bębenek sprawią Twojemu dziecku sporo frajdy, a zorganizowanie na łonie rodziny kameralnego koncertu zachęci dziecko do kolejnych eksperymentów i wzmocni jego pewność siebie.

Pomocne w rozwijaniu kreatywności i logicznego myślenia oraz budowaniu zasobu słownictwa mogą być gry typu scrabble . Pamiętaj jednak o tym, by dopasować swój język mniej więcej do poziomu dziecka w trakcie gry, tak aby czuło się mądre. Zachęci je to do kolejnej gry.

Bezcenne prezenty dla 10-letnich dzieci

Jakkolwiek, wszystkie nasze powyższe propozycje ucieszą Twoje dziecko, proponujemy Ci oprócz zwyczajowego prezentu jeszcze jedno rozwiązanie. Pomyśl nad tym, czy dobrym prezentem na Mikołaja dla dzieci w wieku 10 lat nie byłaby po prostu Twoja obecność. 10 lat to tak naprawdę ostatnia chwila na to, by zobaczyć w oczach dziecka radość z tego, że spędzasz z nim czas. Za kilka lat, które miną szybciej niż się spodziewasz, Twoje dziecko wejdzie w okres dojrzewania i nagle z dnia na dzień stwierdzi, że spędzanie czasu z rodzicami to obciach. Korzystaj póki możesz, a Twoje dziecko na pewno się ucieszy! ;)

Zobacz film: Oliwia i jej niezwykłe urodziny.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości