Newsy

Zerowy VAT na żywność od lutego. Co będzie tańsze?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
VAT

Od lutego 2022 r. ma wejść w życie przejściowe obniżenie stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe, których obecnie wynosi ona 5%. Rząd wyjaśnia, że ten krok ma pomóc w walce z inflacją. Sprawdź, za które produkty powinniśmy zapłacić mniej.

Obniżka VAT na żywność

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżenie stawki podatku VAT na żywność z 5 proc. do 0 proc. Obniżka obejmie istotną część podstawowych produktów spożywczych, m.in. mięso, warzywa i owoce, zboża, produkty mleczne, tłuszcze i oleje, wody i napoje bezalkoholowe o zawartości minimum 20 proc. soku. Szef rządu zaapelował do Polaków, by sami sprawdzali, czy sprzedawcy rzeczywiście obniżyli ceny. Poinformował również, że nasyłane będą kontrole.

Mamy Inspekcję Handlową i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zapewniam, że wszystkie mechanizmy po stronie państwa zostaną uruchomione, ale liczę też na aktywność obywatelską

Zdaniem ekonomistów, rozwiązanie to będzie kosztowało rocznie około 6-7 mln. Zmiany mogą spowodować niewielkie obniżki cen w 2022 r., ale gwałtowniejszy ich wzrost w kolejnym, 2023 roku.

Dotychczas przejściowe obniżki stawek podatku VAT wprowadzane były w celu pobudzenie popytu, a nie obniżenie inflacji. Dla przykładu - przejściowa obniżka VAT w Wielkiej Brytanii w latach 2008-2009 czy w Niemczech w 2020 r.

Zmiany prawne w 2022 r.

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Firmy chętniej obniżają ceny swoich produktów, gdy mają do czynienia ze zbyt niskim na nie popytem. Obecna sytuacja jest jednak zupełnie inna. Popyt na produkty rośnie, a firmy dodatkowo odczuwają presję związaną z kosztami. To może poskutkować silniejszym podniesieniem cen, gdy czasowo obniżony VAT będzie powracał do pierwotnego poziomu.

Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, że ceny wielu podstawowych produktów spożywczych różnią się między sobą w zależności od sklepu czy sieci handlowej. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, można wywnioskować, że obniżka VAT na podstawowe artykuły żywnościowe nie znajdzie pełnego odzwierciedlenia w ich cenach detalicznych.

Obniżka VAT na żywność a inflacja

Ekonomiści prognozują, że największy wpływ na inflację będzie miało właśnie obniżenie stawki VAT na żywność do 0 proc. W efekcie może to odjąć 0,4-0,8 pkt proc. ze średniorocznego wskaźnika inflacji. Jednak nie ma co do tego pewności, ponieważ nie wiadomo, czy detaliści te obniżki uwzględnią. Rozwiązania obniżające ceny przestaną obowiązywać w sierpniu i właśnie wtedy inflacja może ponownie pójść do góry.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Mario Gutiérrez/Getty Images

Pozostałe wiadomości