Newsy

Polski film z szansą na nagrodę główną na festiwalu filmowym w Wenecji. Jaką ma konkurencję?

Newsy

Grant Faint/Getty Images

Film "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego został zakwalifikowany do głównego konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Opowiada historię zabitego przez milicję poety Grzegorz Przemyka i będzie walczyć na nagrodę Złotego Lwa m.in. z filmami Pedro Almodovara i Jane Campion. Tegoroczna 78. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 1-11 września.

Film "Żeby nie było śladów" w konkursie głównym festiwalu w Wenecji

W poniedziałek (26.07) dyrekcja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji ogłosiła, że film Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów" zakwalifikowano do konkursu głównego.

Obraz powstał na podstawie książki Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Opowiada historię poety, maturzysty Grzegorza Przemyka, który zmarł w wyniku pobicia na posterunku milicji w Warszawie w 1983 r. Ta sprawa na długo poruszyła opinię publiczną.

Do głównego konkursu o nagrodę Złotego Lwa zakwalifikowano 21 filmów z całego świata. Jest wśród nich "Madres Paralelas" Pedro Almodovara, który zostanie pokazany w dniu inauguracji festiwalu na Lido.

O nagrodę ubiegać się będą także m.in. "The Power of the Dog" Jane Campion, historia księżnej Diany, czyli "Spencer" Pablo Larraina i najnowszy film laureata Oscara Paolo Sorrentino "E'stata la mano di Dio".

W grecko-brytyjsko-amerykańsko-izraelskim filmie "The Lost Daughter" w reżyserii Maggie Gyllenhaal, obok takich gwiazd jak Olivia Colman, Dakota Johnson, Ed Harris, Peter Sarsgaard, wystąpi Dagmara Dominczyk, amerykańska aktorka polskiego pochodzenia.

Przewodniczącym jury głównego konkursu będzie koreański reżyser Joon-ho Bong, laureat Oscara za film "Parasite".

Gwiazdorska obsada filmu "Żeby nie było śladów"

W obsadzie filmowej historii o dochodzeniu po śmierci syna opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej oraz operacji w MSW, mającej na celu ukrycie prawdy o tym wydarzeniu, są między innymi Mateusz Górski, Sandra Korzeniak, Tomasz Ziętek, Jacek Braciak, Aleksandra Konieczna, Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz.

Przegląd "Horyzonty" na MFF w Wenecji

Poza głównym konkursem, w przeglądzie "Horyzonty" zaprezentowany zostanie film Ołeha Sencowa "Nosorożec". Ukraiński reżyser został w 2014 roku aresztowany na okupowanym przez Rosję Krymie pod zarzutem planowania działań terrorystycznych i skazany na 20 lat łagru. O jego uwolnienie apelowało wiele osób i organizacji, w tym Europejska Akademia Filmowa. Został zwolniony podczas wymiany więźniów w 2019 roku.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jamie Lee Curtis otrzyma we wrześniu na festiwalu filmowym w Wenecji Złotego Lwa za całokształt twórczości

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości