Newsy

Zbiorowe pozwy za Polski Ład? Poszkodowani mogą domagać się zwrotów

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Rzeczpospolita
pozew w sądzie

Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, Antoni Duda, złożył do MSWiA pismo dotyczące zmian w ramach Polskiego Ładu. Zwrócił się o pilną naprawę masowego naruszenia prawa.

Polski Ład i niższe emerytury

Niektórzy emerytowani funkcjonariusze w styczniu 2022 roku otrzymali pensje nawet o 500 zł niższe niż w poprzednim miesiącu. Prezes ZGSEiR podkreśla, że to naruszenie prawa na dużą skalę, które powinno zostać naprawione. Jeżeli jednak to się nie wydarzy, Stowarzyszenie przygotuje pozew zbiorowy przeciwko państwu i tej decyzji.

- To są duże kwoty dla emerytowanych policjantów. Składka zdrowotna podniosła im de facto podatek z 17 do 26 procent. Zgłosiło się do nas bardzo wiele osób pokrzywdzonych przez Polski Ład. To jest obniżenie emerytury bez podstawy prawnej. Jeśli MSWiA odpowiada nam, że nie będzie rozpatrywało przypadków indywidualnie, to nie mamy wyjścia. Będziemy to zaskarżać do Trybunału Konstytucyjnego albo w formie pozwu zbiorowego pójdziemy do sądu - powiedział Antoni Duda w rozmowie z wp.pl.

Zmiany prawne w 2022 r.

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Problemy z Polskim Ładem

Wprowadzony w życie 1 stycznia 2022 r. Polski Ład to największa w historii III RP reforma systemu podatkowego. W jej ramach znalazły się takie, chwalone przez wiele osób zmiany, jak m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku, podniesienie progu podatkowego czy zwolnienie z podatku dochodowego emerytur do wysokości 2,5 tys. zł. Z drugiej strony liczne głosy niezadowolenia dotyczą podniesienia składki zdrowotnej do poziomu 9 proc. (również dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność) czy zlikwidowania możliwości odpisywania składki zdrowotnej od podatku dochodowego.

Rząd twierdzi, że zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu będą korzystne dla 18 mln podatników, a korzystne lub neutralne - dla 23 mln czyli 90 proc. podatników.

Już pierwsze dni funkcjonowania Polskiego Ładu i jego zapisów ukazały niedociągnięcia reformy. Wielu nauczycieli i policjantów w styczniu otrzymało niższe pensje. Był to efekt niewypełnienia formularza PIT-2, czyli deklaracji pracownika, by pracodawca, przy wypłacaniu wynagrodzenia, uwzględniał kwotę wolną od podatku. Na początku władze obarczyły odpowiedzialnością za całą sytuację księgowych, ale ostatecznie przyznały się do błędu, a minister finansów wydał rozporządzenie, zmieniające sposób naliczania podatku dochodowego. Wszystkim poszkodowanym, którzy w styczniu otrzymali niższe wynagrodzenie niż w grudniu, obiecano wypłacić wyrównanie.

Wiele osób podkreśla, że polski system podatkowy po reformie stał się jeszcze bardziej skomplikowany niż był do tej pory, a problem z interpretacją nowych przepisów mają nie tylko księgowi, ale też pracownicy urzędów skarbowych.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: boonchai wedmakawand/Getty Images

Pozostałe wiadomości