Wojciech Karolak nie żyje. "Wielki muzyk i cudowny człowiek"

Wojciech Karolak nie żyje
x-news
Wojciech Karolak, uznawany za jednego z gigantów polskiego jazzu, zmarł w wieku 82 lat. Był wybitnym kompozytorem, pianistą i saksofonistą. Prywatnie - mąż Marii Czubaszek. O jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych dziennikarz Hirek Wrona. Zmarłego muzyka wzruszającym wpisem pożegnała aktorka Maja Bohosiewicz.

Wojciech Karolak nie żyje

- Wojciech Karolak usnął snem wiecznym. W spokoju i ciszy - przekazał na Twitterze Hirek Wrona.

- Mieliśmy grać za 2 tygodnie. Niewyobrażalna strata... Wielki muzyk i cudowny człowiek. Każde granie z Nim było wielką lekcją, a przebywanie najczystszą przyjemnością. Był człowiekiem niezwykłej klasy, pełnym niegdysiejszego wdzięku i cudownego humoru. Żegnaj mistrzowski Zającu! - tak na Facebooku pożegnał Karolaka Marek Napiórkowski.

Wojciech Karolak - kariera

Wojciech Karolak, uznawany za jednego z gigantów polskiego jazzu, był najbardziej znanym wirtuozem organów Hammonda w kraju. Współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, Andrzejem Trzaskowskim czy Jarkiem Śmietaną.

Karolak zaczynał karierę jako saksofonista, występując m.in. w latach 1959-60 w zespole "The Wreckers" Andrzeja Trzaskowskiego. W 1961 r. porzucił saksofon dla pianina. W 1962 r. założył, wspólnie z Romanem Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim The Karolak Trio. Z tym zespołem nagrał swoją pierwszą autorską płytę.

- Wojtku, dziękuję Ci za skrzydła - napisała na Instagramie aktorka Maja Bohosiewicz, publikując wspólne zdjęcie z koncertu.

Wojciech Karolak - mąż Marii Czubaszek

Pisał również piosenki rozrywkowe i kabaretowe - najczęściej do tekstów Marii Czubaszek, swojej żony. W latach 80. komponował także większe formy, np. suity, muzykę do filmów i spektakli teatralnych. Napisał muzykę do takich produkcji, jak "Konopielka", "Bardzo spokojna wieś", "Szczęśliwy brzeg", "Miłość z listy przebojów" czy "Przyłbice i kaptury".

Wspólnie z Marią Czubaszek, zmarłą w 2016 r., napisał dwie książki: "Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak" oraz "Małżeństwo doskonałe. Czy ty wiesz, że ja cię kocham…".

Wojciech Karolak i Artur Andrus i w piosence "Zając na Manhattanie" na scenie Dzień Dobry TVN. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Piotr Kraśko wspomina swojego tatę-dziennikarza. "Raz w życiu rozmawialiśmy o sprawach zawodowych i to przez 30 sekund"

Jacek Grabowski tworzy jednoosobową rodzinę zastępczą. "Bycie tatą to najlepsza rzecz, jaka mnie w życiu spotkała"

Wraca kwarantanna dla osób przybywających do Polski. "Pojawiają się nowe mutacje"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: Onet

podziel się:

Pozostałe wiadomości