Zmiana zasad wjazdu do Chorwacji. Co trzeba zrobić, aby przekroczyć granicę?

Gradac, Chorwacja
LianeM/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Planujesz wakacje w Chorwacji? Wszyscy, którzy chcą wjechać do tego kraju, muszą przedstawić Unijny Certyfikat COVID potwierdzający szczepienie, wynik testu lub ozdrowienie. Taki przepis obowiązuje od czwartku, 1 lipca. Powodem jest sytuacja epidemiologiczna.

Wjazd do Chorwacji

Od czwartku, 1 lipca, ci którzy chcą wjechać do Chorwacji zobowiązani są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu COVID potwierdzającego szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie. Taką informację przekazało Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Decyzję o konieczności wylegitymowania się Unijnym Certyfikatem COVID przez osoby przyjeżdżające do Chorwacji podjął w środę Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji.

Jak przypomniano, certyfikaty można pobrać między innymi z indywidualnego konta IKP: pacjent.gov.pl Więcej informacji o certyfikatach znajduje się na stronie: gov.pl/web/certyfikat.

Wyjazd do Chorwacji. Potrzebny paszport covidowy

Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce wyjaśniło, że jeśli ktoś nie posiada Unijnego Certyfikatu COVID, wjazd do Chorwacji będzie możliwy pod warunkiem spełnienia jednego z kryteriów. Na teren tego państwa będą mogły wjechać osoby, które okażą negatywny wyniku testu PCR - nie starszy niż 72 h lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie starszy niż 48 h.

Kolejnym kryterium umożliwiającym wjazd do Chorwacji jest zaszczepienie pierwszą dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V). Takie osoby jednak będą mogły przekroczyć granicę Chorwacji w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. W przypadku szczepionki AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.

Następne kryterium dotyczy osób, które okażą potwierdzenie przejścia COVID-19 i zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby, a szczepienie odbyło się na mniej niż 210 dni przed przekroczeniem granicy.

- Potrzebne jest posiadanie potwierdzeń przechorowana COVID-19 i szczepienia - podkreślono.

Czwarte kryterium dotyczy ozdrowieńców wyleczonych w ostatnich sześciu miesiącach . Będą oni mogli wjechać na terytorium Chorwacji pod warunkiem okazania potwierdzenia od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego (testy wykonane maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy).

Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce dodało, że dzieci do ukończenia 12 roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązku testu.

Zmiana zasad wjazdu do Chorwacji

- Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane przez Policję Graniczną na kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji. Osoby, które nie wykonają testu lub nie otrzymają negatywnego wyniku testu muszą odbyć 10-dniową kwarantannę - podkreślono.

Jak podkreślono, warunki wjazdu na terytorium Chorwacji mogą ulec zmianie z uwagi na sytuację epidemiologiczną.

„Cieszą się bardzo dużym powodzeniem”. Od dziś w krajach UE działa Unijny Certyfikat COVID. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Czy szczepienie przeciw COVID-19 będzie przymusowe? Jest odpowiedź ministra Dworczyka

1 lipca rusza loteria dla zaszczepionych. Co będzie można wygrać?

Zniesienie limitów do lekarzy specjalistów od 1 lipca. Co to oznacza dla pacjentów?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: businessinsider

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości