Wianki nad Wisłą 2025: "Muzyka połączy nas wszystkich". Kto wystąpi? Gdzie oglądać?

Wisła w Warszawie, koncert Wianki nad Wisłą
Wianki nad Wisłą 2025 - harmonogram dnia. Kto wystąpi? Gdzie oglądać?
Źródło: Jacek Kadaj/Getty Images
21 czerwca Multimedialny Park Fontann w Warszawie rozbłyśnie światłem, dźwiękiem i kolorami podczas jednego z najpiękniejszych świąt miejskich – Wianków nad Wisłą. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa – obchody Wianków zbiegną się z jubileuszem 70-lecia Stołecznej Estrady, która od siedmiu dekad kształtuje pejzaż kulturalny stolicy. Kogo zobaczymy na scenie? Jaki jest harmonogram dnia? Jakie zmiany w związku z imprezą czekają kierowców i użytkowników komunikacji miejskiej? Sprawdź razem z nami.

Dalsza część tekstu poniżej.

DD_20230624_Wianki_live_2_REP
Wianki nad Wisłą - wspominamy Korę
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wianki nad Wisłą 2025 - harmonogram, wstęp

Wianki nad Wisłą to wydarzenie inspirowane słowiańską Nocą Kupały, które łączy tradycję z nowoczesnością, przyciągając co roku tysiące mieszkańców Warszawy i turystów spragnionych wspólnego świętowania nadejścia lata. W tym roku odbędzie się w sobotę, 21 czerwca w Multimedialnym Parku Fontann.

Harmonogram wydarzenia:

  • 13:00 – Piknik Świętojański;
  • 20:00 – koncert "Wszyscy śpiewamy Warszawie";
  • 21:50 – koncert "Wianki nad Wisłą – Muzyka ponad Wszystko".

Organizatorzy Wianków nad Wisłą zadbali o to, by każdy mógł uczestniczyć w tym święcie światła, kultury i muzyki. Wstęp na event jest bezpłatny, a na terenie imprezy znajdzie się specjalna strefa dla osób z niepełnosprawnościami – z podestem dla osób na wózkach i pętlą indukcyjną dla osób z ubytkiem słuchu.

Piknik Świętojański: powrót do korzeni i słowiańskich obrzędów

Od godziny 13:00 teren Multimedialnego Parku Fontann zamieni się w tętniące życiem centrum dawnych tradycji. Piknik Świętojański, jak co roku, zabierze uczestników w podróż do przeszłości – do czasów, gdy panny wróżyły sobie miłosną przyszłość, puszczając z nurtem rzeki własnoręcznie zaplecione wianki.

Nie zabraknie warsztatów, podczas których będzie można samodzielnie wykonać tradycyjny wianek z żywych kwiatów oraz wziąć udział w konkursie na ten najpiękniejszy. Uczestnicy stworzą także własne laleczki Świtezianki – symboliczne strażniczki natury inspirowane słowiańskim folklorem.

Kultura ludowa zabrzmi na dwóch scenach. Zespół Smardzewianie zaprezentuje folklor regionu opoczyńskiego i zaprosi publiczność do wspólnych zabaw tanecznych. Z kolei Sołtyski przygotowały spektakl sobótkowy oraz warsztaty z oberka i polki.

Sporą atrakcją będzie również Wioska Słowiańska – rekonstrukcja świata dawnych wojów, rzemieślników i opowiadaczy legend. To właśnie tam będzie można poznać dawne techniki tkackie, wziąć udział w plebejskich zabawach i wysłuchać opowieści o zapomnianych duchach puszczy.

Kulminacją części dziennej będzie występ Art Color Ballet – widowisko łączące taniec, malarstwo i bodypainting. Ich artystyczne instalacje przywołają energię czterech żywiołów, tworząc zmysłowe dopełnienie duchowej strony Nocy Kupały.

Wianki nad Wisłą - koncerty. Kto wystąpi?

Wieczorne koncerty rozpoczną się o godzinie 20:00. Na scenie jako pierwsze pojawi się Warszawskie Combo Taneczne Jana Młynarskiego z projektem "Wszyscy śpiewamy Warszawie" – muzycznym hołdem dla stolicy. W repertuarze znajdą się znane i lubiane utwory, które odmalują barwny i emocjonalny portret miasta. Jak zapowiadają organizatorzy, do współpracy zaproszono wyjątkowych artystów, którzy na nowo interpretują warszawski ton.

Wianki nad Wisłą - gdzie oglądać

O 21:50 rozpocznie się transmitowany na żywo na antenie TVN koncert "Wianki nad Wisłą – Muzyka ponad wszystko". Będzie to nie tylko muzyczne wydarzenie – to manifest jedności ponad granicami, językami i gatunkami.

Na scenie wystąpią m.in: Natalia Nykiel, Mrozu, Igo, LemON, Izabela Trojanowska, Julia Pietrucha, Mery Spolsky, Zalia, Margaret i zespół Piotra Walickiego.

Gośćmi specjalnymi wieczoru będą międzynarodowe gwiazdy: hiszpański wokalista Alvaro Soler oraz francuska artystka Imany. Ich obecność nada wydarzeniu europejski charakter i podkreśli uniwersalny przekaz muzyki jako języka wspólnoty.

To będzie noc, w której tradycja spotka się z nowoczesnością, a muzyka – jak zawsze – połączy nas wszystkich – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Wianki nad Wisłą - komunikacja miejska i objazdy

W sobotę podczas imprezy kierowcy nie przejadą Wisłostradą pomiędzy ulicą Krasińskiego a mostem Śląsko-Dąbrowskim. Tramwaje i autobusy pojadą objazdami. Uruchomione zostaną dodatkowe kursy komunikacji miejskiej. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości