W archiwach Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie znaleziono próbki nowotworów, które były pobieranie od pacjentów kilka dekad temu. Naukowcy mogą wykorzystać je do przeprowadzenia badań na temat raka. Przełomowemu odkryciu przyjrzała się Adrianna Otręba z magazynu "Polska i Świat".
Sensacyjne odkrycie w Narodowym Instytucie Onkologii
Próbki nowotworów przez wiele lat były przechowywane w archiwach Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Najstarsze z nich pochodzą nawet z lat 30. XX wieku. Jak czytamy na tvn24.pl, takie odkrycie daje możliwość przeprowadzenia szeregu ważnych badań.
- Dla naukowca odkrycie takiego źródła wiedzy, jak mamy tutaj, jest czymś naprawdę ekscytującym - oceniła kierowniczka Zakładu Immunoterapii Eksperymentalnej NIO, prof. Elżbieta Sarnowska.
Znaleziono próbki, które pomogą w badaniach dotyczących raka
Uratowany przed zniszczeniem materiał pozwoli zbadać między wpływ stylu życia i środowiska na rozwój chorób nowotworowych. Jego analiza zajmie zapewne kilka lat. Jak podaje tvn24.pl, archiwalne wycinki już od miesiąca są poddawane badaniom przy użyciu nowoczesnych metod.
- To nie pomoże ludziom z tamtych czasów, natomiast pokaże nam, jaka była ewolucja nowotworu - zapewniła prof. Elżbieta Sarnowska.
W tym miejscu warto podkreślić, że próbki nie są anonimowe. W archiwach Narodowego Instytutu Onkologii odnaleziono również księgi z informacjami o pacjentach.
Więcej na ten temat na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Skala marnowania żywności w Polsce. "W każdej sekundzie wyrzucamy 184 bochenki chleba"
- Nagrody Nobla z dziedziny chemii 2022. Kto i za co został nagrodzony?
- Nowoczesne technologie w Centrum Logistycznym Amazon. "Ludzie są u nas najważniejsi"
Autor: Adrianna Otręba/tvn24, Magdalena Brzezińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: pattonmania/Getty Images