Newsy

Sensacyjne odkrycie w archiwach Narodowego Instytutu Onkologii. "To pokaże, jaka była ewolucja nowotworu"

Newsy

Autor:
Adrianna
Otręba/tvn24,
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Próbki w laboratorium.

W archiwach Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie znaleziono próbki nowotworów, które były pobieranie od pacjentów kilka dekad temu. Naukowcy mogą wykorzystać je do przeprowadzenia badań na temat raka. Przełomowemu odkryciu przyjrzała się Adrianna Otręba z magazynu "Polska i Świat".

Sensacyjne odkrycie w Narodowym Instytucie Onkologii

Próbki nowotworów przez wiele lat były przechowywane w archiwach Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Najstarsze z nich pochodzą nawet z lat 30. XX wieku. Jak czytamy na tvn24.pl, takie odkrycie daje możliwość przeprowadzenia szeregu ważnych badań.

- Dla naukowca odkrycie takiego źródła wiedzy, jak mamy tutaj, jest czymś naprawdę ekscytującym - oceniła kierowniczka Zakładu Immunoterapii Eksperymentalnej NIO, prof. Elżbieta Sarnowska.

Znaleziono próbki, które pomogą w badaniach dotyczących raka

Uratowany przed zniszczeniem materiał pozwoli zbadać między wpływ stylu życia i środowiska na rozwój chorób nowotworowych. Jego analiza zajmie zapewne kilka lat. Jak podaje tvn24.pl, archiwalne wycinki już od miesiąca są poddawane badaniom przy użyciu nowoczesnych metod.

- To nie pomoże ludziom z tamtych czasów, natomiast pokaże nam, jaka była ewolucja nowotworu - zapewniła prof. Elżbieta Sarnowska.

W tym miejscu warto podkreślić, że próbki nie są anonimowe. W archiwach Narodowego Instytutu Onkologii odnaleziono również księgi z informacjami o pacjentach.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adrianna Otręba/tvn24, Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: pattonmania/Getty Images

Pozostałe wiadomości