Styl życia

Skala marnowania żywności w Polsce. "W każdej sekundzie wyrzucamy 184 bochenki chleba"

Styl życia

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
superbiz.pl/wgospodarce.pl
wyrzucanie jedzenia do kosza na śmieci

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że w Polsce marnujemy ok. 5 mln ton żywności każdego roku. Najwięcej wyrzucają sami konsumenci, a najczęściej do śmietnika trafia chleb. Jak resort chce zmienić tę sytuację? Co może zrobić każdy z nas?

Marnowanie żywności w Polsce

We wtorek 4 października odbyła się konferencja dotycząca nowej kampanii edukującej w zakresie przeciwdziałania marnowaniu żywności. W jej trakcie minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk powołał się na dane Organizacji Narodów Zjednoczonych, które wskazują, że na całym świecie marnuje się aż 1/3 wyprodukowanej żywności. W liczbach bezwzględnych jest to 1,3 mld ton. Podał również dokładne dane liczbowe obrazujące skalę tego zjawiska w Polsce. Umożliwił to Program Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności.

Produkt „po terminie”? Nie wyrzucaj – wykorzystaj!
Produkt „po terminie”? Nie wyrzucaj – wykorzystaj! Źródło: Dzień Dobry TVN

Najwięcej żywności w Polsce marnują konsumenci

- W Polsce marnuje się ok. 5 mln ton żywności rocznie, z tego 15 proc. wynoszą straty na etapie przetwórstwa, kolejne 15 proc. żywności traci się w handlu, ale 60 proc. strat powodowane jest przez konsumentów - powiedział minister.

W związku z tym, że to sami konsumenci marnują najwięcej żywności, to przede wszystkim do nich skierowana ma być kampania edukacyjna. Nad zwiększeniem świadomości w tym zakresie mają pracować również różne organizacje publiczne. Z kolei instytucjom, takim jak sieci handlowe i lokale gastronomiczne, można ułatwić działania na rzecz niemarnowania żywności poprzez zmianę przepisów prawnych - np. zwolnienie darowizny żywności z podatku VAT.

Marnowanie żywności. Co wyrzucamy najczęściej?

Szef MRiRW postanowił zobrazować skalę marnowania żywności w Polsce podkreślając, że średnio co sekundę do kosza trafiają 153 kg jedzenia, z czego 92 kg wyrzucają ci, którzy je kupili.

- W każdej sekundzie Polacy wyrzucają 184 bochenki chleba (…) Z badań wynika, że najczęściej marnowane jest pieczywo, świeże owoce, warzywa (nietrwałe), wędliny czy napoje mleczne – dodał minister Kowalczyk. Wyjaśnił również, że sytuacja ta związana jest przede wszystkim z różnymi, nie do końca właściwymi sposobami przechowywania, a także tym, że robimy za duże zakupy.

Jak sprawdzono, ile żywności w Polsce się marnuje?

Wyżej podane dane są znane dzięki Programowi Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności. Jego celem było dokładne zbadanie, ile żywności marnuje się w Polsce w całym łańcuchu produkcji. Projekt realizowany był w okresie od 1 września 2018 r. do 31 sierpnia 2021 r. przez Konsorcjum w składzie: Federacja Polskich Banków Żywności, Instytut Ochrony Środowiska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolniczego oraz Polskie Towarzystwo Technologów Żywności.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: superbiz.pl/wgospodarce.pl

Źródło zdjęcia głównego: Peter Burnett/Getty Images

Pozostałe wiadomości