Jak nie marnować jedzenia po świętach?
Najlepiej nie robić za dużo, jednak nie jest to wcale takie proste. Kiedy święta obchodzi się w rodzinnym gronie, łatwo dać się porwać potrzebie przygotowania wielu dań i nie da się czasem nie zrobić na zapas. Kiedy jednak już tak się stanie, warto wyselekcjonować potrawy, które nadają się do mrożenia i wiemy, że nie zostaną zjedzone w całości, np. mięsa, ryby, pierogi, uszka czy krokiety. Przydadzą się one do późniejszego przygotowania pysznych dań.
Zobacz wideo: Jak narodziły się tradycje Bożego Narodzenia
Planując dania na święta, warto postarać się, aby te, których nie da się zamrozić, np. sałatki lub ciasta zrobić w mniejszej ilości oraz postawić je wcześniej na stole - dzięki temu jest szansa, że zabezpieczymy się przed wyrzucaniem niezjedzonych resztek, z których nic już się nie da zrobić.
Orzechy w kuchni
Warto też pamiętać, że wiele produktów można mrozić. Tak jest np. z masłem, gotowymi krokietami, pasztetem, a nawet pieczywem. Dzięki tej metodzie nie będzie trzeba spieszyć się na ponowne wykorzystanie dań, a będziemy mogli odłożyć to nieco w czasie. Bezpieczny czas mrożenia większości produktów wynosi około 3 miesięcy.
Przepisy na dania z resztek po świętach Bożego Narodzenia
Pasty kanapkowe z resztek po świętach
Pasty kanapkowe to świetny sposób na wykorzystanie mięs po świętach. Idealnie nadadzą się do tego wędliny, pieczenie, a nawet ryby. Wszystko zależy od tego, które najbardziej lubimy. Do ich wykonania potrzebujemy resztek ze świątecznego stołu: mięsa, łyżkę oliwy z oliwek, świeże warzywa, np. paprykę, pomidora, pieczoną cukinię lub inne ulubione. Pasty warto dobrze przyprawić - wybrać aromatyczne zioła, np. bazylię, majeranek, czubrycę czy suszone pomidory. Całość blenduje się na gładką masę. Można ją przetrzymywać w lodówce około 3 dni lub zamrozić.
Zupa z pierogami i uszkami z resztek po świętach
Rzadko się zdarza, aby po świętach zostały pierogi, jednak bywa i tak. Można je zamrozić na później, a można przygotować z nimi pyszne zupy. Z pierogami z kapustą i grzybami, z ziemniakami i serem oraz z mięsem idealnie będzie komponował się rosół z dodatkami - świeżą kapustą pak choi, cebula dymka i inne. Dzięki temu możemy uzyskać danie a'la zupę won ton.
Kanapki z resztek po świętach
Jednym z najprostszych sposobów na wykorzystanie resztek są oczywiście kanapki. Są ekstremalnie proste, ponieważ wystarczy włożyć do nich wszystko to, co lubimy - pasztet, pieczeń, sery, sałatki warzywne, a nawet ryby. Warto dodać do nich odrobiny warzyw, spód posmarować majonezem lub ketchupem, a całość podgrzać w piekarniku lub opiekaczu.
Tarty i zapiekanki z resztek po świętach
Tarty i zapiekanki to ciekawy pomysł na wykorzystanie tego, co zostało niezjedzone. Nie nadadzą się do nich pierogi, jednak pasztet, pozostałe warzywa i mięsa sprawdzą się już doskonale. W przypadku tarty potrzebne będzie ciasto na spód, na jego wierzch wykłada się pożądane składniki. Warto składniki wymieszać ze sobą z łyżką oliwy z oliwek, a całość posypać tarkowanym serem.
Z zapiekankami sprawa jest nieco prostsza, ponieważ potrzebny będzie makaron. Trzeba go ugotować al dente, a następnie wymieszać ze składnikami, które chcemy znaleźć w środku. Całość doprawić ziołami i posypać serem. Oba dania piec w temperaturze 180 stopni. Tartę przez 25-30 minut, a zapiekankę 10-15.
Zobacz także:
- Tych potraw nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Poznaj tradycyjne przepisy na 12 świątecznych dań
- Tort piernikowy - przepis na pyszny świąteczny deser
- Co jeść po świętach? Oto produkty, które uspokoją zmęczoną wątrobę
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: knape/Getty Images