Zaktualizowane 1 czerwca bieżącego roku polskie prawo zabrania swobodnego używania smartfonów na przejściach dla pieszych. Nagranie niebezpiecznej sytuacji z karetki, jaka miała miejsce w Katowicach, zdaniem wielu komentujących, jest przykładem zasadności tego przepisu.
Pierwszeństwo na pasach
Przepisy art. 9 Prawa o ruchu drogowym nakazują każdemu użytkownikowi ruchu drogowego — wszystkim, zarówno kierowcom, jak i pieszym — ułatwienie przejazdu "pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się". Oznacza to, że wszyscy mamy obowiązek ułatwić karetkom, wozom strażackim czy radiowozom na sygnale przejazd, nawet wtedy, jeśli mamy pierwszeństwo.
Motoryzacja
Zakaz używania smartfonów na przejściach dla pieszych
Przypominamy o tym ze względu na głośną sytuację, jaka miała miejsce jakiś czas temu w Katowicach. Film ze zdarzenia opublikowany został w serwisie YouTube. Na nagraniu z karetki widać, że ambulans jedzie przez miasto na sygnale. Dojechał do skrzyżowania, gdzie dla samochodów paliło się czerwone światło. Piesi na pasach rozdzielonych wyspą mieli wówczas zielone, ale zatrzymali się, aby umożliwić przejazd karetce. Jedna z pieszych nie zachowała się jak inni i po prostu weszła na pasy, co zmusiło kierowcę karetki do zatrzymania pojazdu. "Nie wierzę w to" - słyszymy na nagraniu komentarz z ambulansu. Okazało się, że kobieta rozmawiała przez telefon i najprawdopodobniej nie zauważyła, co dzieje się wokół.
Pod publikacją pojawiło się wiele wpisów. "Kiedyś widziałem podobną sytuację w Katowicach na ul. Piotra Skargi. Z tą różnicą, że jak światło zmieniło się na zielone, to na pasy nie weszła jedna osoba tylko prawie wszyscy. Karetka musiała poczekać aż tłum ludzi przejdzie i dopiero kontynuować jazdę". "Takie sytuacje zdarzają się na porządku dziennym, mnie to nie dziwi" - pisali.
Niektórzy komentujących film przyznają, że przepis prawny o zakazie używania telefonów na przejściach dla pieszych jest jak najbardziej zasadny. Rozproszona uwaga jednych ludzi stanowi zagrożenie dla innych – w tym konkretnym przypadku, karetka dojechała do potrzebującej osoby nieco później. A jak wiadomo, w niektórych sytuacjach ratowania życia liczy się każda sekunda.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Więcej o zmianach w przepisach ruchu drogowego od 1 czerwca
- Samochód z nieważnym badaniem technicznym. Ile wynosi mandat? Ważne zmiany od stycznia 2023
- Zielona naklejka na szybę samochodu. Kogo i gdzie obowiązuje? Można stracić 500 złotych
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: brd24.pl/YouTube
Źródło zdjęcia głównego: Image Source/Getty Images