Newsy

Kobieta ze smartfonem na drodze karetki na sygnale. "Nie wierzę w to"

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
brd24.pl/YouTube
kobieta patrzy w telefon na przejściu dla pieszych

Zaktualizowane 1 czerwca bieżącego roku polskie prawo zabrania swobodnego używania smartfonów na przejściach dla pieszych. Nagranie niebezpiecznej sytuacji z karetki, jaka miała miejsce w Katowicach, zdaniem wielu komentujących, jest przykładem zasadności tego przepisu.

Pierwszeństwo na pasach

Przepisy art. 9 Prawa o ruchu drogowym nakazują każdemu użytkownikowi ruchu drogowego — wszystkim, zarówno kierowcom, jak i pieszym — ułatwienie przejazdu "pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się". Oznacza to, że wszyscy mamy obowiązek ułatwić karetkom, wozom strażackim czy radiowozom na sygnale przejazd, nawet wtedy, jeśli mamy pierwszeństwo.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Zakaz używania smartfonów na przejściach dla pieszych

Przypominamy o tym ze względu na głośną sytuację, jaka miała miejsce jakiś czas temu w Katowicach. Film ze zdarzenia opublikowany został w serwisie YouTube. Na nagraniu z karetki widać, że ambulans jedzie przez miasto na sygnale. Dojechał do skrzyżowania, gdzie dla samochodów paliło się czerwone światło. Piesi na pasach rozdzielonych wyspą mieli wówczas zielone, ale zatrzymali się, aby umożliwić przejazd karetce. Jedna z pieszych nie zachowała się jak inni i po prostu weszła na pasy, co zmusiło kierowcę karetki do zatrzymania pojazdu. "Nie wierzę w to" - słyszymy na nagraniu komentarz z ambulansu. Okazało się, że kobieta rozmawiała przez telefon i najprawdopodobniej nie zauważyła, co dzieje się wokół.

Pod publikacją pojawiło się wiele wpisów. "Kiedyś widziałem podobną sytuację w Katowicach na ul. Piotra Skargi. Z tą różnicą, że jak światło zmieniło się na zielone, to na pasy nie weszła jedna osoba tylko prawie wszyscy. Karetka musiała poczekać aż tłum ludzi przejdzie i dopiero kontynuować jazdę". "Takie sytuacje zdarzają się na porządku dziennym, mnie to nie dziwi" - pisali.

Niektórzy komentujących film przyznają, że przepis prawny o zakazie używania telefonów na przejściach dla pieszych jest jak najbardziej zasadny. Rozproszona uwaga jednych ludzi stanowi zagrożenie dla innych – w tym konkretnym przypadku, karetka dojechała do potrzebującej osoby nieco później. A jak wiadomo, w niektórych sytuacjach ratowania życia liczy się każda sekunda.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: brd24.pl/YouTube

Źródło zdjęcia głównego: Image Source/Getty Images

Pozostałe wiadomości