Newsy

Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1 czerwca. Za co można dostać mandat?

Newsy

Aktualizacja:

Każdego roku na polskich drogach dochodzi do kilku tysięcy wypadków z udziałem pieszych. Tragiczne statystyki ma poprawić nowelizacja przepisów, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa. Nowe zasady w ruchu drogowym wchodzą w życie 1 czerwca 2021 r. Z jednej strony nakłada na pieszego pewne obowiązki, z drugiej – zobowiązuje kierowców do zachowania jeszcze większej ostrożności. O szczegółach mówił w naszym programie Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Nowe przepisy dla kierowców od 1 czerwca 2021 r. - "bezwzględne pierwszeństwo pieszych"

Piesi już teraz mają pierwszeństwo na pasach. Dotychczas kierowcy mieli obowiązek zachować szczególną ostrożność w momencie zbliżania się do pasów i ustąpić pierwszeństwa każdemu, kto się na nich znajduje. Nowelizacja ustawy jeszcze bardziej zaostrza te przepisy i nakłada na kierujących pojazdami obowiązek zmniejszenia prędkości w pobliżu przejścia i ustąpienia pierwszeństwa nie tylko tym pieszym, którzy już znajdują się na pasach, ale także tym, którzy dopiero wchodzą na jezdnię. A więc wchodząc na pasy, pieszy dostanie pierwszeństwo przed każdym pojazdem (z wyjątkiem tramwaju).

- Teraz pieszy nie tylko znajdujący się na przejściu, ale także wchodzący na przejście będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem. Z wyjątkiem pojazdów szynowych, to raczej oczywiste - powiedział Robert Opas, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

- Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu mamy mandat 350 zł i 10 pkt karnych. W większości przypadków przyjeżdżamy na miejsce, gdzie pieszy zostaje już zabrany do szpitala - dodał gość Dzień Dobry TVN.

Mandaty dla pieszych

Nowe przepisy w ruchu drogowym dotyczą wszystkich jego uczestników - zarówno kierowców, jak i pieszych. Dotychczasowy obowiązek zachowania przez szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko zostanie rozszerzony również o sytuacje, w których pieszy dopiero zbliża się do tych miejsc. Powinien w dalszym ciągu szczególnie uważać, ale też dostosować się do panujących, zmieniających się warunków na drodze i nie wymuszać na kierowcach gwałtownych reakcji.

Kierowcom już od dawna nie wolno korzystać z komórki podczas prowadzenia pojazdu. Teraz przyszedł czas na ograniczenia dla pieszych. Od czerwca 2021 roku rozmowy przez telefon i patrzenie w ekran jakichkolwiek urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez jezdnię i torowisko przejdzie do historii. Kodeks drogowy po zmianach będzie zakazywał korzystania z urządzeń mobilnych (telefonów, tabletów itp.) przez pieszych przechodzących przez jezdnię, również na przejściu dla pieszych.

Mandat za używania telefonu na pasach

- Dodatkowo wchodzi zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez przejście w sposób zaburzający percepcję tego, co się dzieje. Jeżeli widzimy, że ktoś wchodzi na przejście i namiętnie działa na smartfonie - przestrzegał ekspert.

- Czekamy na wejście w życie nowego taryfikatora. Zakładam, że będą to kary w wysokości od 50-100 zł, ale to moje przypuszczenia . Chciałbym zwrócić uwagę, że w zeszłym roku zginęło 631 pieszych - podkreślił Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na player.pl.

Zobacz też:

Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo na drogach. "Nie tylko nadmierna prędkość jest przyczyną wypadków"

W Polsce powstają przejścia dla pieszych dedykowane smartfonowym zombie

Hulajnogi elektryczne: są nowe przepisy. Czy wolno jeździć po chodnikach?

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości