Podrabiane miody docierają do Europy
Z 320 przebadanych próbek importowanego miodu, które zostały wybrane losowo, aż 147 z nich zostało uznanych za podróbki - poinformowało Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC). Zostały one pobrane na granicach Unii Europejskiej (w okresie od listopada 2021 do lutego 2022).
Większość fałszywych miodów pochodziła z Turcji i Chin. Znajdowały się w nich m.in. syropy cukrowe wytwarzane z ryżu, pszenicy lub buraków cukrowych. Jak przypomina centrum, zgodnie z przepisami europejskimi wszelkie dodatki są zabronione.
Jak rozpoznać prawdziwy miód?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że na opakowaniu powinna znaleźć się nazwa i adres producenta. Trzeba pamiętać, że dobry miód kosztuje. - Nie może być tani - pszczoły przy nim ciężko pracują razem z pszczelarzami, ale jest wielu spryciarzy, którzy go podrabiają - mówiła dziennikarka Violetta Bratuń w Dzień Dobry TVN.
Warto zwrócić też uwagę na konsystencję produktu. - Prawdziwy miód wylewany ze słoja rozlewa się na spodku bardzo powoli, a jego strumień u podstawy przybiera postać piramidki, leje się bardzo spokojną strużką i wyraźnie widać czubek - tłumaczył w naszym programie Jan Gabrukiewicz, redaktor naczelny miesięcznika "Pszczelarz Polski".
Zobacz także:
- Coraz więcej podrabianych miodów. Jak nie dać się nabrać? Są dwa niezawodne sposoby
- Jak rozpoznać, czy miód jest prawdziwy? To jeden z najczęściej podrabianych produktów spożywczych
- Miód na zdrowie: "Działa profilaktycznie". Ile i jak go spożywać?
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: PAP/finanse.wp.pl
Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images