Pora dnia a spalanie tkanki tłuszczowej - badania
Aktywność fizyczna zwiększa metabolizm, jednak jak wykazują naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska i duńskiego Uniwersytetu w Kopenhadze, ta o "odpowiedniej porze dnia wydaje się zwiększać metabolizm tłuszczów, przynajmniej u myszy". Z badania wynika, że gryzoniom, które ćwiczyły we wczesnej fazie swojej aktywności, (która odpowiadałaby porannym treningom u ludzi), zwiększał się metabolizm. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie PNAS (Proceedigs of the National Academy of Sciences of the Unitef States of America).
- Właściwa pora wydaje się ważna dla równowagi energetycznej organizmu i poprawy korzyści zdrowotnych wynikających z ćwiczeń - podkreślił prof. Juleen. R. Zierath z Katedry Medycyny Molekularnej i Chirurgii oraz Katedry Fizjologii i Farmakologii Karolinska Institutet.
Przebieg badania na myszach
W celu ustalenia, czy i w jaki sposób pora, o której wykonuje się ćwiczenia, wpływają na intensywność spalania tkanki tłuszczowej, naukowcy przeprowadzili serię badań na myszach. Gryzonie podzielono na dwie grupy, które wykonywały intensywne treningi. Jedna z grup robiła to w tzw. wczesnej fazie aktywnej, a druga w tzw. wczesnej fazie odpoczynku. Pory te odpowiadałyby późnemu porankowi i porze wieczornej u ludzi. "Naukowcy analizowali różne markery metabolizmu tłuszczów oraz to, które geny były aktywowane w tkance tłuszczowej po wysiłku" - podaje portal rynekzdrowia.pl.
Czy pora, kiedy trenujemy ma wpływ na ilość spalanej tkanki tłuszczowej?
- Nasze wyniki sugerują, że ćwiczenia późnym rankiem mogą być bardziej skuteczne niż ćwiczenia wieczorne pod względem przyspieszenia metabolizmu i spalania tłuszczu. Jeśli rzeczywiście tak jest, to właśnie ta pora byłaby najodpowiedniejsza dla osób z nadwagą - mówi prof. Juleen. R. Zierath z Katedry Medycyny Molekularnej i Chirurgii oraz Katedry Fizjologii i Farmakologii Karolinska Institutet.
Myszy i ludzie mają wiele wspólnych funkcji fizjologicznych, stąd gryzonie te często stanowią dobry model do eksperymentów związanych z fizjologią i metabolizmem. Mimo to warto zwrócić również uwagę na to, że zwierzęta te, w przeciwieństwie do człowieka, prowadzą nocny tryb życia. Stąd badacze zamiast kierować się porą dnia, sprawdzali spalanie podczas fazy największej i najmniejszej aktywności dobowej, które są inne u myszy i ludzi.
- Właściwa pora wydaje się być ważna dla równowagi energetycznej organizmu i poprawy korzyści zdrowotnych wynikających z ćwiczeń. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby wyciągnąć wiarygodne wnioski na temat znaczenia naszych odkryć dla ludzi - podsumowała prof. Zierath.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Zobacz także:
- Sprzątanie jak trening. "W 1,5 godziny sprzątania można spalić nawet 600 kalorii"
- Ćwiczenia w niskiej temperaturze. Czy to sposób na efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej?
- Ćwiczenia na spalanie kalorii - trening z Katarzyną Bigos
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Emilija Manevska/Getty Images