Sport i fitness

Sprzątanie jak trening. "W 1,5 godziny sprzątania można spalić nawet 600 kalorii"

Sport i fitness

Autor:
Joanna
Andrzejewska
Kobieta odkurza dywan

Tuż przed Bożym Narodzeniem mnóstwo ludzi na liście rzeczy "to-do" ma wpisane porządki. Mycie okien, pranie dywanów, odkurzanie nawet najbardziej zapomnianych zakątków mieszkania… I choć są to czynności, których wiele osób nie lubi, niewiele wie, że można potraktować je jako trening. W jaki sposób? Kilka cennych wskazówek podaje nam trenerka, Victoria Goldensquat. 

Wykonując różne czynności domowe, spalasz też kalorie. I to wcale niemało. Warto bowiem wiedzieć, że przy takich ruchach, jak zmiana pościeli czy odkurzanie, przeciętny dorosły człowiek jest w stanie spalić do 4 kalorii na minutę. Oznacza to, że w ciągu godziny porządków "gubimy" ponad 200 kalorii, czyli mniej więcej tyle, ile daje nam pół godziny jazdy na rowerze czy energicznego tańca.

Domowe czynności a kalorie

Ile konkretnie spalamy kalorii, wykonując czynności domowe? Na to pytanie nie ma jednej, właściwej odpowiedzi. Nasza specjalistka podaje przybliżone wartości dla przeciętnej dorosłej osoby, która dane zajęcie wykonuje przez godzinę.

  • Odkurzanie – ok. 370 kcal / plus ciężarki i tańczenie ok. 600-700 kcal
  • Mycie okien – ok. 280 kcal / plus ciężarki i tańczenie ok. 400-500 kcal
  • Zmywanie naczyń - 170 kcal / plus ciężarki i tańczenie ok. 300-400 kcal
  • Przesuwanie mebli – ok. 400 kcal / plus ciężarki i tańczenie ok. 600-650 kcal
  • Powolne wchodzenie po schodach (np. na raty wynosząc śmieci) 400 kcal

Jeśli się postaramy, w czasie półtorej godziny sprzątania możemy spalić nawet 600- 800 kalorii. A wszystko to dzięki łączeniu aktywności. Przykład? 20-minutowe mycie okien z przysiadami (dolne szyby), 15-minutowe wyjście z domu i wyrzucenie śmieci oraz wejście 4 razy na 4 piętro, przesuwanie mebli w pokoju przez 20 minut, prasowanie w ciężarkach zmiksowane z tańcem przez 15 minut oraz 20-minutowe odkurzanie w ciężarkach, tańcząc i robiąc przysiady

– wyjaśnia nasza ekspertka.

Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co możemy zrobić, żeby zoptymalizować ruch i spalić jeszcze więcej kalorii?

Viktoria Goldensquat zdradza, że przede wszystkim każdą aktywność warto wykonywać w rytm szybkiej muzyki. Miej bowiem świadomość, że już samo jej słuchanie podbija nam akcję serca! Co jeszcze możemy zrobić? Tańczyć! Jak? A chociażby kręcąc biodrami w trakcie odkurzania czy wycierania kurzy. Poza tym, jeśli mamy taką możliwość, dobrze założyć sobie na nadgarstki i kostki obciążniki.

Polecam takie, które mają maksymalnie 0,2-1 kg. Zachęcam też do zaczynania od jak najmniejszych ciężarów. A wszystko po to, by mieć 100 procent więcej spalonych kalorii, smuklejsze ramiona i nogi

– wyjaśnia ekspertka.

Viktoria dodaje również, że sprzątanie, które wykonujemy zwykle przygarbieni - na przykład sprzątanie podłogi czy odkurzanie - dobrze robić w pozycji półprzysiadu. Dzięki temu nie obciążamy sobie nadmiernie pleców, a jednocześnie wzmacniamy pośladki, kręgosłup i brzuch oraz spalamy więcej kalorii. Co jeszcze jest ważne? Picie wody – tak jak przy każdym innym treningu.

Czy regularne sprzątanie i wykonywanie obowiązków domowych może zastąpić trening?

No właśnie, a czy wykonywanie domowych obowiązków można zaliczyć jako trening? Trenerka nie ma wątpliwości, że to niezłe rozwiązanie. Niemniej jednak musisz podejmować się regularnie sprzątania. Tego typu trening nie powinien trwać krócej, niż 35 minut i oczywiście musi być wykonywany regularnie!

Ruch to zdrowie i dłuższe życie w sprawności fizycznej i psychicznej. Nieważne czy w formie klasycznego treningu czy mycia okien. Dlatego, jeśli ktoś woli coś takiego zamiast tradycyjnych ćwiczeń - super pomysł! Myślę też, że tego typu zajęcia mogą zastąpić klasyczny trening tylko przez pewien czas, ponieważ w trakcie sprzątania mamy trochę mniejszą kontrolę nad techniką i rodzajami ćwiczeń, tak więc nie wzmocnimy w pełni całego ciała tak, jak moglibyśmy to zrobić na siłowni czy macie

– mówi Viktoria Goldensquat.

Ekspert: Victoria Goldensquat, trenerka personalna.

Trenerka.
Victoria Goldensquad 2 Trenerka. Źródło: Archiwum prywatne

Przeczytaj też:

Autor:Joanna Andrzejewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości