Newsy

Szczepionka na koronawirusa jest już w Polsce. "Zgodnie z zapowiedziami, szczepionki trafiły do celu"

Newsy

Science Photo Library RFTEK IMAGE/SCIENCE PHOTO LIBRARY/ Getty Images

Szczepionki na koronawirusa są już w Polsce. Nad ranem pierwsze 10 tys. sztuk dotarło do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Tomaszowie Mazowieckim. Pierwsze szczepienia rozpoczną się w niedzielę.

Szczepionki na koronawirusa są Polsce

Pierwsza dostawa szczepionek, wynosząca 10 tys. sztuk, wyruszyła do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs. Przekroczyła polską granicę w piątek po godz. 22:00 na przejściu granicznym w Świecku.

Przewożone były busem w dwóch specjalnych kartonach z suchym lodem w ultra niskiej temperaturze około -75 st. Celsjusza. W sobotni poranek dostawa dotarła do magazynu ARM w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim.

- W sobotę nad ranem, ok. godz. 6.45, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, szczepionki trafiły do celu - poinformował prezes ARM Michał Kuczmierowski.

Jeszcze w sobotę z Wąwala szczepionki trafią do sześciu hurtowni farmaceutycznych - w Warszawie, Łodzi, Toruniu, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu. W kolejnych dniach dotrą do 72 szpitali węzłowych.

Pierwsze szczepienia zaplanowane są na niedzielę. Zaszczepieni mają zostać wtedy pracownicy medyczni ze szpitala MSWiA w Warszawie.

Szczepionka na COVID-19 w Polsce

Jak zapowiadał premier Mateusz Morawiecki, do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek. Będą one dzielone na pół. Jedna część pozostanie w magazynie agencji w ultra niskiej temperaturze, druga trafiać będzie do punktów, w których odbywać się będą szczepienia.

Taki podział wynika z tego, że szczepionka jest dwudawkowa. By była skuteczna, należy drugą dawkę przyjąć po 3-4 tygodniach. Agencja w ten sposób zabezpiecza się na wypadek niespodziewanych zdarzeń po stronie producenta, czy logistyki międzynarodowej.

Program szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Ciężarówki ze szczepionkami dla krajów UE wyruszyły z fabryki w Belgii. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nocna i świąteczna opieka lekarska. Gdzie szukać pomocy medycznej?

Czy osoba z powikłaniami po COVID-19 będzie mogła się zaszczepić?

COVID-19 przeszło nawet trzykrotnie więcej Polaków, niż podają statystyki. Jak to obliczono?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Science Photo Library RF

Pozostałe wiadomości